اموزش

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

👨‍🔧 واتر پمپ یکی از قطعات مهم در پیشرانه خودرو است که آب و ضد یخ را به حرکت و جریان در می‌آورد تا از جوش آوردن جلوگیری شود. نقص در این قطعه باعث آسیب‌های جدی می‌شود بنابراین بهتر است با عملکرد و زمان تعویض آن آشنا شوید.

الماس پور به نقل از گسترش‌نیوز: واترپمپ با پمپاژ آب و ضد یخ در اطراف پیشرانه و سیلندرها باعث خنک شدن مجموعه کلی پیشرانه می‌شود و این مایع پس از گردش دوباره توسط قطعه ذکر شده به رادیاتور باز می‌گرد. فرآیند مورد نظر توسط پره‌هایی که در داخل واتر پمپ قرار دارد انجام می‌شود. محل قرارگیری واترپمپ معمولا کنار تسمه تایم و بر روی سیلندر است. یکی از مهم‌ترین قطعات در زمینه خنک‌سازی پیشرانه خودرو را می‌توان واترپمپ دانست بنابراین صاحبان خودرو باید توجه لازم را به این قطعه داشته باشند. در صورت بررسی نکردن واترپمپ به صورت دوره‌ای هزینه‌ تعمیرات گزافی به صاحب خودرو متحمل خواهد شد. لازم به ذکر است که اگر پمپاژ آب با فشار کم توسط این قطعه انجام شد خساراتی به رادیاتور، شلنگ‌ها و ترموستات وارد می‌شود.

waterpomp2.jpg

تشخیص ایراد

اگر صدای زوزه مانندی از پیشرانه خودرو به گوش رسید به سرعت خودرو را متوقف کنید چرا که این صدا یکی از نشانه‌های ایجاد ایراد در واترپمپ خودرو است. در صورتی که واترپمپ به خوبی عمل نکند می‌تواند منجر به جوش آوردن خودرو و حتی از بین رفتن واشر سر سیلندر شود. زمانی که واترپمپ دچار مشکل شده باشد شروع به چکه کردن می‌کند. برای این موضوع بهتر است صبح‌ها پس از استارت خودرو حتما زیر خودرو را از لحاظ نشتی چک کنید. در صورتی که شاهد قطره‌های آب یا قطره سبز رنگ بودید این مورد می‌تواند یکی از نشانه‌های نشتی و خرابی واترپمپ باشد. با این وجود احتمالات دیگری نیز وجود دارد و باید به صورت کامل بررسی شود.

زمان تعویض

به طور کلی زمان خاصی برای تعویض قطعاتی مانند واترپمپ تعیین نشده است و صاحب خودرو باید به صورت دوره‌ای اقدام به چک کردن این قطعه کند. در نهایت زمانی که شاهد چنین قطراتی در زیر خودرو شدید باید به سرعت نسبت به تعویض واترپمپ اقدام کنید. با توجه به برند سازند و مدل واترپمپ معمولا این قطعه بین ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار کیلومتر عمر می‌کند. لازم به ذکر است در فصل تابستان ممکن است شاهد قطراتی در زیر خودرو باشید که این به دلیل کار کردن کولر خودرو است و جای نگرانی ندارد اما در غیر این صورت باید به واتر پمپ توجه کنید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فروشگاه الماس پور

اکنون می توانید از طریق کانال تلگرام ما را دنبال کنید

عضویت در کانال
بستن