👨‍🔧 واتر پمپ یکی از قطعات مهم در پیشرانه خودرو است که آب و ضد یخ را به حرکت و جریان در می‌آورد تا از جوش آوردن جلوگیری شود. نقص در این قطعه باعث آسیب‌های جدی می‌شود بنابراین بهتر است با عملکرد و زمان تعویض آن آشنا شوید.

الماس پور به نقل از گسترش‌نیوز: واترپمپ با پمپاژ آب و ضد یخ در اطراف پیشرانه و سیلندرها باعث خنک شدن مجموعه کلی پیشرانه می‌شود و این مایع پس از گردش دوباره توسط قطعه ذکر شده به رادیاتور باز می‌گرد. فرآیند مورد نظر توسط پره‌هایی که در داخل واتر پمپ قرار دارد انجام می‌شود. محل قرارگیری واترپمپ معمولا کنار تسمه تایم و بر روی سیلندر است. یکی از مهم‌ترین قطعات در زمینه خنک‌سازی پیشرانه خودرو را می‌توان واترپمپ دانست بنابراین صاحبان خودرو باید توجه لازم را به این قطعه داشته باشند. در صورت بررسی نکردن واترپمپ به صورت دوره‌ای هزینه‌ تعمیرات گزافی به صاحب خودرو متحمل خواهد شد. لازم به ذکر است که اگر پمپاژ آب با فشار کم توسط این قطعه انجام شد خساراتی به رادیاتور، شلنگ‌ها و ترموستات وارد می‌شود.

تشخیص ایراد

اگر صدای زوزه مانندی از پیشرانه خودرو به گوش رسید به سرعت خودرو را متوقف کنید چرا که این صدا یکی از نشانه‌های ایجاد ایراد در واترپمپ خودرو است. در صورتی که واترپمپ به خوبی عمل نکند می‌تواند منجر به جوش آوردن خودرو و حتی از بین رفتن واشر سر سیلندر شود. زمانی که واترپمپ دچار مشکل شده باشد شروع به چکه کردن می‌کند. برای این موضوع بهتر است صبح‌ها پس از استارت خودرو حتما زیر خودرو را از لحاظ نشتی چک کنید. در صورتی که شاهد قطره‌های آب یا قطره سبز رنگ بودید این مورد می‌تواند یکی از نشانه‌های نشتی و خرابی واترپمپ باشد. با این وجود احتمالات دیگری نیز وجود دارد و باید به صورت کامل بررسی شود.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   شایع ترین ایرادات خودرو

زمان تعویض

به طور کلی زمان خاصی برای تعویض قطعاتی مانند واترپمپ تعیین نشده است و صاحب خودرو باید به صورت دوره‌ای اقدام به چک کردن این قطعه کند. در نهایت زمانی که شاهد چنین قطراتی در زیر خودرو شدید باید به سرعت نسبت به تعویض واترپمپ اقدام کنید. با توجه به برند سازند و مدل واترپمپ معمولا این قطعه بین ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار کیلومتر عمر می‌کند. لازم به ذکر است در فصل تابستان ممکن است شاهد قطراتی در زیر خودرو باشید که این به دلیل کار کردن کولر خودرو است و جای نگرانی ندارد اما در غیر این صورت باید به واتر پمپ توجه کنید.

پایان پیام .
   
  • برندهای موجود

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

  
همچنین میتوانید مطالعه کنید :   موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی


   انلاین شاپ الماس پور    

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *