سیستم خنک کننده ماشین وظیفه جلوگیری از افزایش دمای بیش از حد موتور را بر عهده دارد. رادیاتور مهم‌ترین قطعه در سیستم خنک کننده ماشین است. البته در کنار آن باید به فن خودرو هم اشاره کنیم. اگر فن ماشین به‌درستی کار نکند، رادیاتور هم عملا نمی‌تواند دمای مایع خنک کننده را کاهش دهد. مدت‌هاست که فن‌های برقی جایگزین مدل‌های مکانیکی در خودروها شده‌اند. گاهی اوقات فن دچار مشکلاتی می‌شود و به‌همین دلیل کار نمی‌کند. در این مطلب قصد داریم به بررسی دلایل کار نکردن فن خودرو و نحوه رفع مشکلات بپردازیم. حتما تا پایان با ما همراه باشید.

آشنایی با نحوه عملکرد فن خودرو
بد نیست که قبل از برسی دلیل کار نکردن فن ماشین، کمی روی نحوه عملکرد این قطعه تمرکز کنیم. مایع خنک کننده، پس از عبور از بخش‌های مختلف موتور، داغ می‌شود. این مایع در مسیر بسته حرکت می‌کند. به‌همین دلیل لازم است خنک شود تا بتواند دمای موتور را نیز کاهش دهد.

برای این منظور مایع خنک کننده به‌سمت رادیاتور هدایت می‌شود. درون رادیاتور، مسیرهای باریک و پر پیچ و خم برای عبور مایع تعبیه شده است. همزمان فن خودرو به‌عنوان دمنده، هوای محیط را به‌سمت رادیاتور هدایت می‌کند. به‌دلیل تماس غیرمستقیم با هوا، مایع خنک کننده درون رادیاتور خنک شده و مجددا به‌سمت موتور هدایت می‌شود.

همان‌طور که اشاره کردیم در خودروهای امروزی دیگر خبری از فن‌های مکانیکی نیست. یک فن برقی از یک الکتروموتور برخوردار است و که نیروی لازم برای به‌حرکت درآوردن پروانه‌های فن با سرعت مشخص را تولید می‌کند. موتور الکتریکی فن، معمولا برق مورد نیاز خود را از باتری ماشین دریافت می‌کند.

فن خودرو چه زمانی روشن می‌شود؟
موضوع مهم دیگری که در بحث علت کار نکردن فن خودرو اهمیت دارد، زمان روشن و خاموش شدن این قطعه است. معمولا وقتی دمای مایع خنک کننده تا حد معینی افزایش پیدا می‌کند، فن در مدار قرار می‌گیرد. مقدار دقیق دمای روشن شدن فن در خودروهای مختلف یکسان نیست.

به‌طور کلی باید توجه داشته باشید که معمولا فن خودرو در 2 دور کند و تند کار می‌کند. معمولا دور کند فن بین دمای 85 تا 95 درجه سلسیوس فعال می‌شود. در حالی که دور تند فن در دمای آب بالای 100 درجه سلسیوس آغاز به‌کار می‌کند. همچنین بعد از کاهش دمای آب تا سطح معینی هم فن خاموش می‌شود.

دلایل کار نکردن فن خودرو
نوبت به بررسی دلایل کار نکردن فن خودرو می‌رسد. در مجموع می‌توان 9 دلیل زیر را برای کار نکردن فن ماشین برشمرد:

خرابی فیوز فن
خرابی رله فن
مشکل پیدا کردن سیم کشی فن
خرابی سنسور دمای سیستم خنک کننده موتور
آسیب دیدن ترموستات ماشین
خرابی ایسیو خودرو
کاهش سطح مایع خنک کننده موتور
سوختن الکترو موتور فن
شکستن پروانه فن
در ادامه ضمن تشریح هر یک از موارد فوق، راهکارهایی که برای رفع آن‌ها وجود دارند را نیز بررسی می‌کنیم.

1. خرابی فیوز فن
مهم‌ترین دلیل کار نکردن فن ماشین، خرابی فیوز اختصاصی آن است. فیوز نقش مهمی در انتقال جریان برق به الکتروموتور فن دارد. خراب شدن یا سوختن آن باعث می‌شود که برق به موتور نرسد و در نتیجه روشن نشود. در این حالت راهی به‌جز تعویض فیوز فن وجود ندارد. این قطعه در جعبه فیوز ماشین قرار دارد. ضمن اینکه مشخصات آن در دفترچه راهنمای خودرو ذکر می‌شود. در زمان جایگزینی، باید فیوز با مشخصات ذکر شده در دفترچه راهنما را خریداری کنید.

به‌عنوان مثال بد نیست که علت کار نکردن فن خودرو پراید به‌خاظر خرابی فیوز آن را بررسی کنیم. تصویر زیر، نمای شماتیک جعبه فیوز پراید است که در سمت چپ غربیلک فرمان قرار می‌گیرد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، فیوزی که با رنگ قرمز و حرف D مشخص شده، مربوط به فن خودرو است.

بر اساس اطلاعات درج شده در دفترچه راهنمای پراید، فیوز فن آن با شدت جریان 40 آمپر کار می‌کند. تعویض فیوز فن کار چندان پیچیده‌ای نیست. شما باید خودرو را خاموش و سوئیچ را بردارید. سپس کافیست درب جعبه فیوز را جدا کنید. به‌کمک تصویر فوق، فیوز فن را پیدا کنید. به‌کمک انبر مخصوص، فیوز فن را به‌آرامی جدا کنید. اگر اتصال سیم‌ها در فیوز قطع شده بود، نشان‌دهنده سوختن آن است. پس از آن باید فیوز جایگزین را به‌کمک انبر در جای خود قرار دهید.

2. خرابی رله فن
فرمان روشن و خاموش شدن فن از ایسیو به رله فن فرستاده می‌شود. در ادامه این رله فن است که دستور روشن یا خاموش شدن الکتروموتور آن را صادر می‌کند. این احتمال وجود دارد که فیش‌های پایه رله فن، رسوب بگیرند یا شل شوند. اگر این اتفاق رخ دهد، رله فن دستور روشن و خاموش شدن موتور آن را صادر نمی‌کند. به‌همین دلیل فن روشن نمی‌شود.

رله فن

برای رفع این مشکل، باید ابتدا فیش‌های پایه رله را به‌آرامی جدا کنید. یک فرچه مسواکی لازم دارید تا به‌کمک آن فیش‌ها را جرم‌گیری کنید. پس از آن بار دیگر فیش‌ها را در جای خود قرار دهید. در این حالت به‌احتمال زیاد مشکل رله فن حل می‌شود. در غیر این صورت باید به‌فکر تعویض آن باشید.

3. مشکل پیدا کردن سیم کشی فن
گاهی اوقات علت کار نکردن فن ال 90 و سایر ماشین‌ها، مربوط به قطعی سیم کشی برق ماشین است. اگر به‌هر دلیل سیم‌کشی برق ماشین در مسیر انتقال جریان به فن دچار مشکل باشد، بدیهی است که فن روشن نمی‌شود. بعضا وارد شدن ضربه به ماشین در اثر تصادف باعث قطعی سیم‌کشی می‌شود. گاهی اوقات آمپر کشیدن زیاد سیم‌ها موجب می‌شود که سوکت‌های متصل به فن خودرو از شدت حرارت زیاد، ذوب شوند. پیدا کردن مشکل و رفع نقص سیم‌کشی برق ماشین از عهده تعمیرکار متخصص بر می‌آید.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

4. خرابی سنسور دمای سیستم خنک کننده موتور
در خودروهای انژکتوری، معمولا خبری از فشنگی دمای آب نیست. فشنگی به‌صورت مستقیم به فن متصل می‌شود. در خودروهای جدید، معمولا از سنسور دما برای اندازه‌گیری دمای مایع خنک کننده استفاده می‌شود. این سنسور به‌صورت مستقیم با کامپیوتر ماشین در ارتباط است و سیگنال‌های اندازه‌گیری دما را برای آن ارسال می‌کند. سپس ایسیو، دستور لازم برای روشن شدن فن را به رله آن ارسال می‌کند.

خرابی سنسور دما، باعث می‌شود که ارسال سیگنال به کامپیوتر ماشین صورت نگیرد. در نتیجه بدیهی است که ایسیو هم دستور روشن شدن فن را صادر نمی‌کند. در صورت خرابی سنسور دما نیز راهی جز تعویض آن وجود ندارد.

۵ . آسیب دیدن ترموستات ماشین
ترموستات در خودروهای جدید به‌صورت برقی کار می‌کند و با ایسیو در ارتباط است. وقتی سنسور دما، سیگنال افزایش دمای مایع خنک کننده تا محدوده پیش‌فرض را صادر می‌کند، کامپیوتر ماشین بلافاصله وارد عمل می‌شود و دستور باز شدن ترموستات را صادر می‌کند. تجربه نشان می‌دهد که خراب شدن ترموستات باعث می‌شود فن موتور در دمای مناسب به‌کار نیفتد.

6. خرابی ایسیو خودرو
حتما با مطالعه مقاله تا اینجا، پی به نقش کلیدی ایسیو در کار کردن فن خودرو برده‌اید. گاهی اوقات دلیل کار نکردن فن خودرو، مربوط به قطعات فن یا سایر بخش‌های سیستم خنک کننده نیست. بلکه مشکل پیدا کردن ایسیو خودرو باعث می‌شود که دستور لازم برای روشن شدن فن در زمان مناسب صادر نشود. خرابی کامپیوتر خودرو ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که نیاز به بررسی متخصص دارد.

7. کاهش سطح مایع خنک کننده موتور
وقتی مایع خنک کننده موتور به‌هر دلیل کاهش پیدا کند و به‌مقدار کمتر از حد استاندارد برسد، این احتمال وجود دارد که هوا وارد مدار سیستم خنک کننده شود. در این حالت ممکن است سنسور دما در اندازه‌گیری دمای مایع خنک کننده دچار اشتباه شود. در نتیجه سیگنال‌های غلط برای کامپیوتر خودرو ارسال کنید. به‌همین دلیل ممکن است حتی خودرو جوش بیاورد؛ اما فن روشن نشود. بنابراین لازم است که حتما به‌صورت منظم سطح مایع خنک کننده خودرو را کنترل کنید.

8. سوختن الکترو موتور فن
سوختن الکترو موتور فن اتفاق رایجی نیست؛ اما به‌هر حال نمی‌توان بروز این مشکل را نادیده گرفت. اگر دلیل کار نکردن فن ماشین، سوختن موتور باشد، باید به‌فکر تعویض این قطعه باشید.

الکترو موتور فن خودرو

9. شکستن پروانه فن
وارد شدن ضربه به جلوی ماشین در اثر تصادف، ممکن است باعث آسیب دیدن و شکستن پروانه‌های فن شود. این اتفاق به‌دلیل مشکل در سینی فن یا جانمایی اشتباه آن نیز رخ می‌دهد. اگر پروانه‌های فن بشکند، حتی در صورت روشن شدن نیز نمی‌تواند هوای خنک را به سمت رادیاتور هدایت کند و موجب جوش آوردن خودرو می‌شود.

اگر به‌دلیل کار نکردن فن خودرو جوش آورد، چه‌کار کنیم؟
اگر آمپر آب ماشین به حد نهایی رسید و ماشین جوش آورد، در این حالت، ابتدا ماشین را خاموش نکنید. بلکه از ماشین پیاده شده و کاپوت خودرو را بالا بزنید. در صورتی که مشکل مربوط به کار نکردن فن خودرو بود، مقداری آب با دمای محیط را روی سطح رادیاتور بریزید. پس از خنک شدن رادیاتور، خودرو را خاموش کنید. دقت داشته باشید که اگر فن به‌درستی کار می‌کرد، نباید آب روی رادیاتور بریزید. همچنین به‌هیچ وجه درب رادیاتور را در شرایط جوش آوردن ماشین، باز نکنید.

دلیل روشن شدن فن بعد از استارت ماشین چیست؟
گاهی اوقات بعد از استارت زدن ماشین، فن روشن می‌شود. سپس بعد از مدتی کار کردن، خاموش می‌شود. در حالت طبیعی، فن تنها وقتی وارد مدار می‌شود که دمای آب موجود در رادیاتور، خیلی بالا باشد. این در حالی است که بعد از استارت زدن، آب سیستم خنک کننده هنوز در دمای محیط قرار دارد.

دلیل اصلی بروز این اختلال، مشکل پیدا کردن سنسور دمای سیستم خنک کننده ماشین است. این موضوع باعث می‌شود بعد از استارت زدن، سیگنال غلط مبنی بر بالا بودن دمای آب رادیاتور به کامپیوتر خودرو ارسال شود. در نتیجه ECU هم دستور روشن شدن فن را صادر می‌کند. معمولا با استفاده از دستگاه دیاگ می‌توانید پی به خرابی سنسور آب ببرید.

کلام پایانی
در این مطلب دلایل کار نکردن فن خودرو را بررسی کردیم. در بسیاری از مواقع مشکل مربوط به فیوز یا رله فن است. در طول رانندگی حتما نسبت به عملکرد فن ماشین حساس باشید. ضمن اینکه نیم نگاهی به آمپر آب نیز داشته باشید. فراموش نکنید که تعمیر فن یا هر یک از قطعات سیستم خنک کننده در مقایسه با تعمیر قطعات موتور به‌دلیل آسیب دیدن ناشی از حرارت زیاد، هزینه به‌مراتب کمتری را در بر دارد.

 
  
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .  
  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

Ngktsq

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

ایده پارت

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

اینه پیشگام

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

ایده نگر

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

 
همچنین میتوانید مطالعه کنید :   نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7
 انلاین شاپ الماس پور     

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

انواع صدای ماشین و علت ان

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

جلوگیری از دزدی و سرقت خودرو

همه چیز درمورد ضدیخ

انواع پمپ بنزین خودرو

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

نکات نگهداری خودرو

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

انتخاب باتری مناسب خودرو

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

آشنایی با دسته موتور خودرو

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

از بین بردن خراش‌های روی ماشین

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

مراحل تست پمپ بنزین

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

معرفی شغل مکانیک خودرو

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

علت کار نکردن فن خودرو و نحوه حل مشکل

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

تست و تعویض پمپ بنزین ماشین

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

اصول نگهداری از خودرو

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

کوئل خودرو و عیب یابی

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

چرا خودروی ما داغ می کند؟

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

علت کم جون شدن ماشین

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

ترموستات و مشکلاتش

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

شستشوی انژکتور

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

نشتی روغن هیدرولیک

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

علائم خرابی سنسور دریچه گاز + نحوه عیب یابی

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

شایع ترین ایرادات خودرو

کاربرد درب سوپاپ و واشر درب سوپاپ چیست

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

علت و علائم خرابی شمع خودرو

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

همه چیز درباره شمع خودرو

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

علت خروج اب از اگزوز

استارت خوردن و علت روشن نشدن ماشین

اشتباهات رایج مکانیک ها

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

همه چیز در مورد تسمه تایم و زنجیر تایم

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

نحوه خاموش کردن چراغ آچار

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

روغن سوزی موتور خودرو

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

تاریخچه شمع

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

عیب یابی استپر موتور

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

باتری خراب است یا دینام؟

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

نگهداری موتور xu7

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

چرا وقتی ترمز میکنم ماشین خاموش میشه یا کم جون میشه؟

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *