اموزش

معرفی و اشنایی ؛ بلبرینگ یا بال‌برینگ

🌐 بلبرینگ یا بال‌برینگ از سری قطعات مهم و حساس صنعتی است که در اکثر صنایع عام و خاص به منظور کاهش اصطکاک و افزایش راندمان سیستم‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر بخواهیم دقیق‌تر شویم باید بگوییم در اصل کلمه بیرینگ صحیح است و بلبرینگ گونه‌ای از بیرینگ‌ها هستند.

واژه بیرینگ کلمه‌ای انگلیسی هست که از فعل بیر به معنای حمل کردن نشأت گرفته است و خود به دو دسته اصلی شامل بال‌بیرینگ‌ها و رولربرینگ‌ها تقسیم می‌شود که به‌صورت رایج تحت عنوان بلبرینگ و رولبرینگ در بازار داخلی ایران شناخته می‌شوند. اگر از مصرف‌کننده‌ها و علاقه‌مندان این قطعه دوار صنعتی هستید و به دنبال آشنایی کامل و جامع با بلبرینگ هستید باید بگوییم در این مطلب سایت بلبرینگ شکرالهی قصد دارد  به معرفی صفر تا صد بیرینگ‌ها بپردازد.

بلبرینگ یا بال‌بیرینگ کدام درست است؟

بال‌بیرینگ‌ها از دو واژه بال و بیرینگ تشکیل شده‌اند که به ترتیب به معنای توپ یا ساچمه‌های توپی شکل و حمل‌کننده است. پس همان‌طور که از نام این قطعه مشخص است بال‌بیرینگ‌ها همان تجهیزات دوار با ساچمه‌های گرد در ساختار خود هستند که به‌اصطلاح رایج با نام بلبرینگ یاد می‌شوند پس هر دو کلمه بال‌بیرینگ و بلبرینگ گویای یک عنوان است.

بلبرینگ‌ها به دلیل داشتن ساچمه‌های گرد شکل یا توپی در ساختار اصلی خود بانام‌های دیگر همچون بلبرینگ توپی، بیرینگ ساچمه گرد، یاتاقان توپی و بلبرینگ ساچمه‌ای نیز در میان مصرف‌کننده‌ها شناخته می‌شوند.

آشنایی با انواع مختلف بلبرینگ در صنعت

بلبرینگ‌ها یا بال‌بیرینگ‌ها خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که این انواع شامل بال‌بیرینگ‌های شیار عمیق، بال‌بیرینگ‌های خودتنظیم شونده، بال‌بیرینگ‌های کفگرد و بال‌بیرینگ‌های تماس زاویه‌ای است؛ که هرکدام از این بلبرینگ‌ها ویژگی و ساختار خاص خود را دارند و به منظور کاربردی خاص طراحی شده‌اند؛ اما تمامی انواع بلبرینگ‌ها به دلیل وجود ساچمه‌های گرد در ساختار خود یک نقطه مشترک دارند که آن هم قابلیت چرخش با سرعت‌های بالا یا همان دور بالا بودن است که منظور از دور بالا بودن در واقع دور بالا بودن بلبرینگ‌ها نسبت به رولبرینگ ها هست.

بلبرینگ شیار عمیق، پرطرفدار با ساختاری ساده

قرار گرفتن ساده اجزای مختلفی همچون دو حلقه تراشکاری‌شده (حلقه داخلی و خارجی)، تعدادی ساچمه گرد و قفسه جهت نگه داشتن ساچمه‌ها در کنار یکدیگر بدون هیچ‌گونه طراحی پیچیده بال‌بیرینگ‌های سری شیار عمیق را تشکیل می‌دهد. بلبرینگ‌های مدل شیار عمیق در اصل همان نسل قدیمی و اولیه بال‌بیرینگ‌ها هستند که تکامل پیدا کرده‌اند و در ابعاد متنوع و متریال‌های گوناگون برای کاربردهای مختلف تولید می‌شوند.

این سری از بال‌برینگ‌ها ویژگی‌ها و مزایای فراوانی که دارند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • ساختار بسیار ساده
 • قابلیت مونتاژ و دمونتاژ آسان
 • مناسب برای شرایطی که نیاز به دورهای بالا هست
 • قیمت بسیار ارزان در مقایسه با دیگر انواع بلبرینگ‌ها
 • توانایی تحمل بارهای شعاعی و محوری در سیستم‌های گوناگون

بلبرینگ خودتنظیم مانع آسیب‌دیدگی دستگاه

بال‌بیرینگ‌های سری خودتنظیم شونده نوع پیشرفته‌تر بلبرینگ‌ها هستند که از ساختار به نسبت پیچیده‌تری از سری شیار عمیق برخوردار هستند. این مدل از قطعات دوار با توجه به دارا بودن دو ردیف ساچمه گرد در ساختار خود و قابلیت تحرک ساچمه‌ها در حلقه‌های داخلی و خارجی از بسیاری از خرابی‌ها و آسیب‌دیدگی‌های ناشی از تنظیم نبودن شفت و نا هم‌راستا بودن آن در سیستم‌های ناتراز جلوگیری می‌کند.

بلبرینگ تماس زاویه‌ای با طراحی خاص

قطعا بلبرینگ‌های گونه تماس زاویه‌ای پیچیده‌ترین و حساس‌ترین نوع از بلبرینگ‌ها هستند. وجود زاویه تماس مشخص در میان ساچمه‌ها و حلقه‌های داخلی و خارجی این مدل از بال‌برینگ‌ها را به نوع پیچیده و مهندسی‌شده‌ای تبدیل کرده است. معمولا از بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای به‌عنوان بلبرینگ‌های خاص و دور بالا یاد می‌شود.

این قطعات با توجه به گستردگی و قابلیت‌های فراوانی که در صنایع خاص دارند خود در انواع متفاوتی تولید می‌شوند. اولین فاکتور مهم در انتخاب این قطعات انتخاب زاویه تماس آن‌ها هست که نیاز به دانش تخصصی دارد. لذا اگر دانش و تجربه کافی جهت انتخاب بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای ندارید می‌توانید از مشاوره رایگان  بیرینگ مارت استفاده کنید تا انتخاب و درنهایت خرید هوشمندانه‌ای را تجربه کنید.

بلبرینگ کفگرد یا بلبرینگ‌های محوری

بال‌برینگ‌های کفگرد یا به‌اصطلاح محوری نوع ساده دیگر از بال‌برینگ‌ها هستند که تنها قابلیت حمل بار را فقط به‌صورت محوری دارند. این بیرینگ‌های محوری در دو مدل یک طرف و دو طرف تولید می‌شوند که هریک ویژگی مختص به خود را دارد.

قابلیت تفکیک‌پذیری یا همان جدا شدن، امکان نصب بسیار ساده، نازک بودن بلبرینگ، مناسب برای نصب در محیط‌های با محدودیت فضا و قیمت به نسبت ارزان بلبرینگ از رایج‌ترین و پر علت ترین دلایل انتخاب و خرید این مدل از بلبرینگ‌ها هستند.

چطوری بلبرینگ مناسب انتخاب کنیم؟

انتخاب و خرید بلبرینگ مناسب به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد و فاکتورهای علمی و عملی بسیاری هستند که روی بلبرینگ ما تأثیرگذار هستند اما بنا بر اعلام بسیاری از تکنسین‌ها و مهندسین بسیاری پارامترهای مختلفی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانیم بهترین انتخاب را تجربه کنیم. در ادامه به معرفی ۱۰ فاکتور تأثیرگذار و مهم برای انتخاب بلبرینگ‌ها پرداخته‌ایم.

۱۰ فاکتور مهم در انتخاب بلبرینگ

 • ابتدا نوع بال‌برینگ را مشخص کنید (یکی از ۴ مدل)
 • مقدار بار وارده روی آن را محاسبه کنید
 • فضای موجود برای قرارگیری را در نظر بگیرد
 • بسته به فضای موجود ابعاد قطعه را انتخاب کنید
 • بر اساس فضا و محیط کاری بلبرینگ در صورت نیاز نوع آب‌بند را مشخص کنید
 • سرعت مد نظر برای چرخش را محاسبه کنید
 • در شرایط خاص آلیاژ یا متریال قطعه مناسب را انتخاب کنید
 • فاکتورهای تخصصی‌تر همچون بار داینامیک و استاتیک را در نظر بگیرد
 • طول عمر بلبرینگ را بر اساس فضا و شرایط کاری محاسبه کنید
 • نوع روانکار (روغن یا گریس) را مشخص کنید

با رعایت ۱۰ فاکتور ذکرشده می‌توانید دقیقا بلبرینگی که نیاز دارید را انتخاب کنید .

کاربرد بال‌برینگ‌ها چیست؟

استفاده و کاربرد بلبرینگ‌ها مختص و محدود به یک یا چند صنعت خاص همچون صنایع نفت و گاز یا پتروشیمی نیست و نقش و حضور این تجهیزات مهم در زندگی روزمره ما انکارناپذیر هستند. بنا بر آخرین تحقیقات و مطالعات انجام‌شده به‌طور میانگین در هر خانه نزدیک به ۲۵ عدد بلبرینگ حضور دارند که استفاده از آن‌ها فرایند زندگی را برای ما تسهیل کرده است.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه الماس پور

اکنون می توانید از طریق کانال تلگرام ما را دنبال کنید

عضویت در کانال
بستن