اخبار

OEM – ODM چیست؟

👨‍💻 OEM مخفف Original Equipment Manufacture و به معنی استفاده از محصول تولیدی یک کمپانی با برند کمپانی دیگر می‌باشد.

ODM مخفف Original Design Manufacture به معنی استفاده از محصول تولیدی یک کمپانی با طراحی و برند کمپانی دیگر میباشد.

اگر جزء وارد کنندگان و احیانا استفاده کنندگان حرفه ای از ردیاب های خودرو علی الخصوص ردیاب های چینی باشد شاید عبارات OEM , ODM را شنیده باشید.

البته این عبارت مختص سیستمهای ردیاب خودرو نیست و در بسیاری از محصولات بازار نیز نام این دو ساختار عرضه محصولات را شنیده اید.

بسیاری از تولید کنندگان کنندگان محصولات ردیاب های چینی و حتی غیر چینی, بخاطر مسائل بازرگانی و دغدغه های خاص فروش, در کشورهای مختلف این امکان را به بازرگانان و یا شرکت هایی با محوریت بازرگانی میدهند که محصول خریداری شده را بتوانند با نام و برند خود وارد بازار نمایند.

در این حالت اصطلاحا گفته خواهد شد- OEM

در حالتی دیگر بازرگان مایل است این محصول را با نام و برند اصلی خود به فروش برساند.

در این حالت اصطلاحا ODM  گفته می شود.

انتخاب این دو روش, دو ساختار متفاوت در بازرگانی به شرکت سازنده و بازرگان خواهد داد که هر کدام از این دو روش تهدیدها و فرصت های خاص خود را دارا میباشد.

متاسفانه در زمینه ردیاب خودرو اکثر محصولات چینی موجود در بازار با ساختار OEM وارد بازار میشوند و اکثر وارد کنندگان این محصولات ادعای تولید چنین محصولاتی را دارند!!

یکی از دلایل عمده چنین مدلی نیز, کاهش هزینه ها , کسب سود بیشتر و همچنین بستن ارتباط مشتریان خود با شرکت های اصلی میباشد.

با توجه به اینکه در مدل OEM در بیشتر مواقع صرفا برچسب ها و نام ها  تغییر میکند میتوان با جستجوی عکس های مشابه محصول و یا دستورات خاص آن محصول در اینترنت به راحتی منبع پخش چنین محصولاتی را پیدا نمود.

مطمئنا در حالتهایی که سعی میشود جعبه ها و ساختار ظاهری کاملا عوض شود شناختن چنین محصولاتی و پیدا کردن منبع آن به راحتی امکان پذیر نخواهد بود.

جالب اینجاست که شرکتهایی در ایران در زمینه ردیاب خودرو ادعای تولید میکنند که حتی یک نیروی متخصص در زمینه الکترونیک و یا نرم افزار ندارند و صرفا با طرح ادعاهای تو خالی سعی در فروش این محصول به مشتریان با حداقل پشتیبانی و گارانتی می نمایند که لازم است خریداران محترم ردیاب خودرو و یا هر محصول دیگری به این نکته دقت نمایند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه الماس پور

اکنون می توانید از طریق کانال تلگرام ما را دنبال کنید

عضویت در کانال
بستن