سیبک فرمان خودرو چیست و چه کاربردی دارد

سیبک فرمان چیست؟ سیبک فرمان یکی از مهم ترین بخش های سیستم تعلیق خودرو است که در صورت ایجاد مشکل در ان باید در اولین فرصت رفع مشکل شود. اما اینجا سوال پیش می‌آید که علائم خرابی سیبک فرمان چیست؟!

بدون شک رانندگان خودرو از اهمیت فرمان و همینطور سیستم تعلیق ان مطلع هستند. نقص در فرمان، فنربندی و هر بخش مهم دیگری در خودرو می‌تواند حوادثی جبران‌ناپذیر را به واقعیت تبدیل کند؛ زیرا که عملکرد درست آن وابسته به عملکرد درست قطعات درست ریز و درشت در کنار یکدیگر است. درست در این قسمت است که سیستم فرمان و همچنین تعلیق مخصوصا در خودرو های سطح پایین دچار مشکلات اساسی می‌شود. بنابراین با مواجهه هر یک از اجزایی چون سیبک فرمان، فنرها، میراگرها (دمپرها) یا اتصالات میانی با مشکلات متعدد باید نسبت‌به رفع آن تلاش کنیم.

معرفی انواع مختلف سیبک فرمان

این اصطلاح صرفا به سیبک فرمان محدود نمی‌شود؛ زیرا که خودرو دارای سیبک های فراوانی است که با ساختاری آشنا، وظایف متفاوتی را به دوش می‌کشند. انواع مختلف سیبک عبارت اند از:

 

سیبک تعادل: همانطور که از اسم این قطعه پیداست وظیفه سیبک تعادل خودرو حفظ تعادل ماشین در شرایط مختلف است. این قطعه شباهت زیادی به حرف U دارد که در دو سمت شاسی خودرو نصب می‌شود؛ که این سیبک یکی از پرکاربردترین نوع سیبک موجود در بازار است.

سیبک طبق خودرو: این سیبک را می‌توان یکی از مقاوم ترین اجزای تشکیل دهنده خودرو معرفی کرد که دارای سه بخش دارد: اتصال از بخش داخل بوش فلزی و لاستیکی به شاسی، قسمت میانی اتصال به شاسی و اتصال بخش بیرونی سیبک به سگدست خودرو.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

سیبک زیرکمکی: نام دیگر این قطعه سیبک زیر اکسل است که جزئی از سیستم جلوبندی و تعلیق است و راه اتصال کمک‌فنر به شاسی را ایجاد می‌کند.

سیبک فرمان چیست

سیبک را اگر بخواهید با اصطلاحی عملی تر معرفی کنید باید گفت که نام این قسمت اتصال توپی است، که بخشی از سیستم فنربندی محسوب می‌شود. که علاوه بر اتصال چرخ و تعلیق خودرو به چرخش بهتر چرخ ها کمک می‌کند. این اتصال مکانیکی درحقیقت نوعی قید به شمار می‌رود که آزادی انتقالی اتصال را سلب می‌کند اما امکان چرخش را همچنان برایش فراهم می‌کند. نحوه عملکرد ان به این صورت است که به چند محور اصلی این اجازه را می‌دهد تا به‌صورت همزمان و مجزا حرکت داشته باشند. همانطور که پیشتر گفتیم سیبک در قسمت های مختلف خودرو کاربرد دارد که بحث امروز ما درباره سیبک فرمان است.

 

نحوه عملکرد سیبک چگونه است

وظیفه اصلی سیبک فرمان اتصال طبق ها و چرخ ها در دو طرف خودرو است؛ بنابراین راننده هنگامی ک فرمان را می‌چرخاند، سیبک نقش انتقال چرخش به چرخ ها را به عهده دارد. این قطعه که همواره تحت نیروی کششی قرار دارد و میزان اصطکاک میان قطعات را کم می‌کند، می‌تواند با آزادی حرکتی که دارد هنگام گذر خودرو از دست‌اندازها، بالا و پایین‌ها و هر نوع ناهمواری دیگری تا حدی ارتعاش به‌وجود آمده را به خود جذب کند.

 

سیبک هم مانند دیگر قطعات خودرو باید روغن کاری و گریس کاری شود. اگر به این قطعه بی توجهی کنید ممکن است که این قطعه هم مانند قطعات دیگر کارایی خود را از دست بدهد.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

 

سیبک دارای چه وظایفی است

کمک کردن به هدایت خودرو

پیشگیری از وارد شدن ضربه به کابین

پیشگیری از انتقال ارتعاشات به کابین خودرو هنگام رانندگی

تسهیل حرکت چرخ ها

تبلیغات
  جشنواره فروش بلبرینگ های FAG اورجینال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.