استارت نخوردن ماشین همواره به دلیل خوابیدن باتری خودرو رخ نمی‌دهد. بلکه گاهی اوقات جریان برق برای جرقه زدن از سوی باتری به‌خوبی تا شمع‌ها انتقال می‌یابد؛ اما خرابی شمع خودرو باعث می‌شود که عملیات جرقه زدن برای احتراق ترکیب سوخت و هوا صورت نگیرد. در نتیجه خودرو یا روشن نمی‌شود و یا به‌سختی استارت می‌خورد. باید توجه داشته باشید که حتی باکیفیت‌ترین شمع‌ها نیز عمر مفید مشخصی دارند و پس از آن باید به‌فکر تعویض‌شان باشید.

سوال اساسی این است که نشانه‌های خرابی شمع ماشین چیست؟ آیا راهی برای جلوگیری از خراب شدن شمع ماشین وجود دارد؟ اگر برای پیدا کردن پاسخ این سوالات کنجکاو هستید، حتما این مطلب را تا پایان دنبال کنید.

علت خرابی شمع خودرو چیست؟
حفظ سلامت عملکرد موتور از یک سو و همچنین رعایت چند نکته ساده از سویی دیگر کمک می‌کند که جلوی خرابی زودهنگام شمع ماشین گرفته شود. در عین حال باید توجه داشته باشید که این قطعه عمر مفید مشخصی دارد و به‌مرور زمان نیاز به تعویض خواهد داشت. مهم‌ترین دلایل خرابی شمع خودرو عبارت‌اند از:

افزایش دمای بیش از حد موتور خودرو
کیفیت پایین سوخت
نشت روغن روی شمع خودرو
تجمع دوده سیاه در سطح شمع ماشین
وارد شدن ضربه به شمع خودرو
تنظیم نبودن شکاف بین شمع و الکترود آن‌
خرابی وایر خودرو
برای روشن شدن موضوع علت خرابی شمع خودرو لازم است که هر یک از موارد فوق را جداگانه بررسی کنیم.

افزایش دمای بیش از حد موتور خودرو
شمع‌ها برای جرقه زدن از یک صفحه الکترود برخوردار هستند که جنس خاصی دارد و در محدوده دمایی مشخصی کار می‌کند. اگر به‌دلیل خرابی سیستم خنک کننده موتور، دمای محفظه احتراق به‌طور غیرعادی افزایش پیدا کند، این اتفاق باعث می‌شود که بسیاری از قطعات داخلی موتور از جمله شمع‌ها در معرض آسیب جدی قرار بگیرند. در نتیجه احتمال خرابی شمع خودرو وجود دارد.

کیفیت پایین سوخت
کیفیت پایین سوخت باعث می‌شود که آلاینده‌ها و همچنین رسوبات بیشتری را از خود بر جای بگذارد. این موضوع قطعا روی سلامت قطعات داخی موتور تاثر منفی دارد. یکی از قطعاتی که احتمال آسیب دیدن آن‌ها به‌دلیل کیفیت پایین سوخت وجود دارد، شمع ماشین است.

نشت روغن روی شمع خودرو
تعمیرکاران مهم‌ترین دلیل خرابی شمع خودرو را نشت روغن موتور به درون محفظه احتراق عنوان می‌کنند. در اثر نشت روغن به‌درون محفظه احتراق، احتمال تماس پیدا کردن آن با سر شمع نیز وجود دارد. اتفاقی که باعث کثیف شدن شمع می‌شود و در نتیجه روی کم و کیف جرقه زنی آن تاثیر منفی می‌گذارد. در کنار نشت روغن، حتما نسبت به روغن‌سوزی در خودرو هم حساس باشید؛ چرا که به‌مرور زمان موجب داغ شدن موتور و آسیب دیدن قطعات آن از جمله شمع می‌شود.

تجمع دوده سیاه در سطح شمع ماشین
یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل خرابی شمع خودرو، تجمع دوده سیاه روی سطح آن است. دوده سیاه چیزی جز کربن نیست که به‌عنوان بخشی از آلاینده‌های احتراق شکل می‌گیرد. اگر فیلتر هوا و سوخت را به‌موقع تعویض نکنید، این احتمال وجود دارد که گرفتگی آن‌ها باعث انتقال بخشی از کربن رسوب کردن در سطح آن‌ها به‌درون محفظه احتراق و تمس پیدا کردن با سر شمع خودرو شود.

جدای از این مورد باید به کثیف بودن نازل پاشش سوخت انژکتور، ترکیب نامناسب سوخت و هوا و عدم حرکت دادن طولانی مدت خودرو به‌عنوان عوامل دیگری یاد کرد که سبب نشستن دوده سیاه روی سطح شمع می‌شود. تجمع این رسوب روی سطح الکترودهای شمع، باعث می‌شود که جرقه‌زنی آن مختلف شود.

وارد شدن ضربه به شمع خودرو
وارد شدن ضربه به ماشین در اثر تصادف می‌تواند باعث خراب شدن شمع ماشین مانند هر قطعه دیگری در موتور شود.

تنظیم نبودن شکاف بین شمع و الکترود آن‌
برای اینکه عملیات جرقه‌زنی در شمع به‌درستی صورت بگیرد، لازم است که شوک الکتریکی در اختلاف پتانسیل مناسب بین شمع و الکترود جانبی آن انتقال پیدا کند. این اتفاق تنها در صورتی رخ می‌دهد که شکاف بین شمع و الکترود جانبی آن با فاصله مناسب تنظیم شود. اگر این فاصله بیش از حد باشد، عملیات جرقه‌زنی به‌درستی رخ نمی‌دهد. همچنین در اثر چسبیدن این دو قطعه هم به‌دلیل وارد شدن فشار بیش از حد، احتمال خرابی شمع خودرو وجود دارد.

خرابی وایر خودرو
وایر وظیفه انتقال جریان الکتریکی از باتری به‌سمت شمع را بر عهده دارد. اگر این کابل مشکل پیدا کند، ممکن است که باعث آسیب رسیدن به شمع نیز شود. هر چند که این اتفاق خیلی نادر است؛ اما نباید احتمال وقوع آن را به‌کلی نادیده گرفت.

علائم خرابی شمع ماشین کدامند؟
شما به‌عنوان یک راننده با در نظر گرفتن چند نکته ساده و مهم می‌توانید علائم خرابی شمع خودرو را تشخیص دهید. شاید نتوانید مشکل را برطرف کنید؛ اما قطعا در مراجعه به تعمیرگاه، با توضیحاتی که به تعمیرکار می‌دهید، پیدا کردن مشکل و روند برطرف کردن آن را تسهیل می‌کنید. در همین راستا مهم‌ترین نشانه ‌های خرابی شمع ماشین را می‌‌توان به‌صورت زیر برشمرد:

استارت نزدن یا مشکل در استارت خودرو
افت قابل توجه شتاب خودرو
تغییرات ناگهانی دور موتور خودرو
افزایش مصرف سوخت
روشن شدن چراغ چک
سروصدای غیرعادی ماشین در حالت درجا
خارج شدن دود غلیظ تیره از اگزوز خودرو
وجود آثار ترک خوردگی و شکستگی در بدنه شمع
عوض شدن رنگ چینی شمع
برای اینکه هر یک نشانه‌های خراب شدن شمع ماشین را بهتر درک کنید، لازم است که در این قسمت توضیحات مختصری درباره آن‌ها ارائه کنیم.

استارت نزدن یا مشکل در استارت خودرو
وقتی خودرو سخت استارت می‌خورد یا علی‌رغم استارت خوردن، روشن نمی‌شود، در کنار خوابیدن باتری باید روی خرابی شمع خودرو حساس شوید. اگر شمع آسیب دیده باشد، عملیات جرقه‌زنی در موتور با اختلال روبه‌رو می‌شود. در نتیجه طبیعی است که خودرو روشن نشود یا پس از چند بار استارت زدن، به‌سختی روشن شود.

افت قابل توجه شتاب خودرو
یکی از پارامترهای موثر در شتاب‌گیری خودرو، تنظیم بودن زمان جرقه زنی شمع‌ها در موتور است. هر خودرو مجموعه‌ای از سنسورها را برای کنترل کردن این فرآیند در خود جای می‌دهد. معمولا در صورت خرابی شمع ماشین، نظم زمانی جرقه زنی به‌هم می‌خورد. اتفاقی که باعث افت راندمان موتور و در نتیجه کاهش قابل توجه شتاب ماشین می‌شود.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

تغییرات ناگهانی دور موتور خودرو
خرابی شمع خودرو باعث می‌شود که فرآیند ترکیب سوخت و هوا در موتور به‌هم بریزد. در نتیجه این اتفاق ممکن است که موتور هوای بیش از حدی را به داخل محفظه احتراق مکش کند. یکی از تبعات این اتفاق، نوسان شدید دور موتور خودرو حین رانندگی است.؛ چراکه سرعت انتقال نیرو در موتور کاهش پیدا می‌کند. بنابراین ممکن است در حالی که شما پای خود را روی پدال گاز فشار می‌دهید، موتور پاسخ درستی به فرمان‌تان نمی‌دهد و دائما دور موتور افزایش و کاهش پیدا می‌کند.

افزایش مصرف سوخت
خراب شدن شمع فرآیند احتراق در موتور را مختل می‌کند. موضوعی که ممکن است ترکیب سوخت و هوا در محفظه احتراق موتور را با مشکل روبه‌رو کند. بدیهی است که برای جبران افت شتاب خودرو، مصرف سوخت افزایش یابد. هر راننده بعد از چند بار سوار شدن به یک خودرو متوجه می‌شود که میزان مصرف تقریبی سوخت در آن چقدر است. تغییر در میزان سوخت مصرفی همواره باید به‌عنوان یک نشانه جدی از مشکل در قطعات موتور مانند خرابی شمع خودرو در نظر گرفته شود.

روشن شدن چراغ چک
روشن شدن چراغ چک خودرو را باید به‌عنوان نشانه عمومی از بروز مشکل در خودرو نام برد. احتراق ناقص در موتور باعث می‌شود که سنسورهای مختلف نسبت به عدم عملکرد صحیح احتراق، سیگنال‌های هشداری را در اختیار کامپیوتر خودرو بگذارند. جدای از آن تولید آلاینده بیش از حد به‌دلیل احتراق ناقص، موجب افزایش حجم گازهای عبوری از کاتالیست خودرو می‌شود. بسته به سیستم فنی خودور، در پی هر یک از این اتفاقات، چراغ چک روشن می‌شود. در نتیجه با دیاگ زدن می‌توان پی به ایراد احتمالی ماشین برد.

سروصدای غیرعادی ماشین در حالت درجا
معمولا وقتی خودرو در حالت درجا کار می‌کند، سروصدای غیرعادی موتور راحت‌تر قابل تشخیص هستند. تجربه نشان می‌دهد که گاهی اوقات خرابی شمع ماشین با نوعی سروصدای غیرعادی در موتور همراه است که معمولا به‌دلیل احتراق ناقص ایجاد می‌شود. سروصدایی که معمولا با مقداری ارتعاش و تکانه نیز همراه است. در حالت درجا این نشانه‌ها خیلی واضح‌تر احساس می‌شوند.

خارج شدن دود غلیظ تیره از اگزوز خودرو
وقتی شمع به‌درستی عملیات جرقه‌زنی را انجام ندهد، احتراق درون موتور به‌طور کامل شکل نمی‌گیرد. یکی از تبعات احتراق ناقص، تولید بیش از حد کربن مونواکسید و سایر آلایندهای زیست محیطی بیش از حد مجاز است. موضوعی که به‌وضوح با خارج شدن دود سیاه رنگ نسبتا غلیظ از اگزوز خودرو قابل مشاهده است.

یکی دیگر از نشانه‌های احتراق ناقص در موتور، به مشام رسیدن بوی شدید بنزین به‌همراه آلاینده‌های خروجی از اگزوز است. در اثر سوختن ناقص بنزین، بدیهی است که بخشی از سوخت اصلا در فرآیند احتراق دچار واکنش شیمیایی نمی‌شود. به‌همین دلیل ممکن است که بخشی از سوخت به‌سمت اگزوز هدایت شود. در نتیجه شما بوی نسبتا شدید بنزین را از اگزوز احساس خواهید کرد.

وجود آثار ترک خوردگی و شکستگی در بدنه شمع
علائم ظاهری خرابی شمع خودرو نیز در تشخیص زمان مناسب برای تعویض این قطعه به‌شما کمک می‌کنند. اولین نشانه ظاهری خراب شدن شمع ماشین، وجود آثار ترک خوردگی یا شکستگی در چینی سر شمع است. این اتفاق معمولا در اثر وارد شدن ضربه شدید به خودرو رخ می‌دهد. همچنین افزایش دمای بیش از حد موتور هم بعضا ممکن باعث ترک خوردن چینی شمع شود. کیفیت شمع در جلوگیری از بروز این اتفاق نقش بسزایی دارد.

عوض شدن رنگ چینی شمع
یکی دیگر از نشانه‌های ظاهری خرابی شمع ماشین، تغییر رنگ چینی شمع است. در حالت عادی چینی شمع رنگ سفید یا خاکستری دارد. همان‌طور که اشاره کردیم، در اثر خرابی شمع، احتراق ناقص در موتور رخ می‌دهد. به‌همین دلیل ممکن است بخشی از بنزین موجود در محفظه احتراق با شمع تماس پیدا کند. اتفاقی که به‌مرور زمان باعث تیره شدن رنگ چینی شمع می‌شود. نشت روغن به داخل محفظه احتراق و تماس آن با شمع هم باعث قهوه‌ای شدن سر این قطعه می‌شود.

بهترین زمان تعویض شمع خودرو چه موقع است؟
پاسخ این سوال به‌عوامل مختلفی بستگی دارد. از سلامت خودرو گرفته و کیفیت سوخت گرفته تا اصالت و نوع شمع خودرو روی مدت زمان عمر مفید این قطعه تاثیرگذار هستند. برای یک خودرو صفر که از سلامت فنی کامل برخوردار باشد، شمع معمولی چیزی در حدود 40 تا 50 هزار کیلومتر کار می‌کند. این در حالی است که برای خودروهای مدل پایین این محدوده به 30 هزار کیلومتر کاهش پیدا می‌کند.

در عین حال اگر شمع‌های باکیفیت با الکترود پلاتینیوم یا ایریدیوم استفاده کنید، عمر مفید این قطعه افزایش پیدا می‌کند. به‌طوری که معمولا شمع‌های با الکترود پلاتینیوم معمولا حدود 60 هزار کیلومتر کار می‌کنند. این عدد بین شمع با الکترود ایریدیوم به حدود 80 تا 100 هزار کیلومتر هم افزایش می‌یابد.

مراحل تعویض شمع ماشین
تعویض شمع ماشین جزء کارهایی است که اگر کمی دست به آچار باشید و از فنی ماشین سر در بیاورید، شخصا هم می‌توانید از پس آن بربیایید. در غیر این صورت بهتر تعویض شمع خودرو را به مکانیک حرفه‌ای بسپارید. اولین نکته‌ای که باید روی آن تاکید کنیم، خرید شمع باکیفیت و اصل است. فارغ از اینکه کدام نوع شمع را انتخاب می‌کنید، حتما از فروشگاه‌های معتبر محصول مد نظر را تهیه کنید.

اولین گام در تعویض شمع، پیدا کردن موقعیت قرارگیری آن است. این قطعه معمولا در بالای موتور خودرو قرار دارد. به‌همین دلیل دسترسی به آن ساده است. ناگفته نماند که ممکن است در برخی از ماشین‌ها، شمع در جای دیگری تعبیه شود. بعد از پیدا کردن شمع، روی نحوه جدا کردن آن از موتو دقت کنید. این موضوع در جا زدن شمع جدید به شما کمک می‌کند.

برای باز و بسته کردن شمع خودرو باید از یک آچار مخصوص به‌نام آچار شمع استفاده کنید. به‌طور کلی اجرت تعویض شمع و وایر خودرو هم در حال حاضر (زمستان 1402) بسته به نوع خودرو و شمع چیزی در حدود 90.000 تا 400.000 تومان متغیر است.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

کلام پایانی
در این مطلب، نشانه‌ها و دلایل خرابی شمع خودرو را بررسی کردیم. شمع یکی از قطعات نسبت ارزان قیمت خودرو است که هزینه تعویض آن هم خیلی زیاد نیست. پیشنهاد می‌کنیم که حتما نسبت به علائم خرابی شمع ماشین حساس باشید. تجربه نشان می‌دهد که بی‌توجهی به خرابی یک قطعه در خودرو معمولا باعث آسیب دیدن سایر قطعات هم می‌شود و هزینه به‌مراتب بیشتری را روی دست شما خواهد گذاشت.

 
  
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .  
  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

ایده نگر

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

ایده پارت

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

اینه پیشگام

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

Ngktsq

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

پخش الماس پور

 
 انلاین شاپ الماس پور     

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

انواع پمپ بنزین خودرو

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

همه چیز درمورد ضدیخ

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

استارت خوردن و علت روشن نشدن ماشین

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

علت و علائم خرابی شمع خودرو

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

علت خروج اب از اگزوز

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

از بین بردن خراش‌های روی ماشین

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

کاربرد درب سوپاپ و واشر درب سوپاپ چیست

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

انواع صدای ماشین و علت ان

ترموستات و مشکلاتش

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

نشتی روغن هیدرولیک

نکات نگهداری خودرو

کوئل خودرو و عیب یابی

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

روغن سوزی موتور خودرو

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

تاریخچه شمع

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

همه چیز در مورد تسمه تایم و زنجیر تایم

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

جلوگیری از دزدی و سرقت خودرو

علت کم جون شدن ماشین

نگهداری موتور xu7

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

باتری خراب است یا دینام؟

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

چرا خودروی ما داغ می کند؟

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

شایع ترین ایرادات خودرو

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

اشتباهات رایج مکانیک ها

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

نحوه خاموش کردن چراغ آچار

شستشوی انژکتور

علت کار نکردن فن خودرو و نحوه حل مشکل

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

مراحل تست پمپ بنزین

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

انتخاب باتری مناسب خودرو

اصول نگهداری از خودرو

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

همه چیز درباره شمع خودرو

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

عیب یابی استپر موتور

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

معرفی شغل مکانیک خودرو

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

چرا وقتی ترمز میکنم ماشین خاموش میشه یا کم جون میشه؟

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

تست و تعویض پمپ بنزین ماشین

آشنایی با دسته موتور خودرو

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *