چطوری می‌تونیم این قطعه رو تعویض و از خرابی اون جلوگیری کنیم؟ برای اینکه دنده بتونه حرکت و عملکرد صحیحی داشته باشه، لازمه تا قطعات مختلف اون در یک محور اصلی به طور مناسب قرار بگیرند و اهرم‌ها به خوبی کار کنند. ماهک دنده یکی از اهرم‌های اصلی موجود در جعبه دنده‌ست که نقش مهمی رو در کارکرد صحیح دنده و گیربکس داره. ما در این مقاله علت‌های خراب شدن ماهک دنده و نحوه جلوگیری از این اتفاق رو باهم بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

ماهک دنده چیست؟
ماهک دنده که به اسم‌ خرچنگی لیور دنده هم شناخته میشه، یک اهرم هلالی شکله که روی میل ماهک قرار می‌گیره و حرکت خطی داره؛ به طوری که با حرکت ماهک، کشویی تعویض دنده هم حرکت می‌کنه و به این ترتیب دنده مورد نظر درگیر و انتخاب میشه. این قطعه به طور فابریک و با رفتار عادی و برای راننده‌هایی که دست روی دنده نمیزارن و کمتر از اون استفاده می‌کنند، حدودا تا ۱۰۰ هزار تایی هم کار می‌کنند.
خرابی شدن ماهک دنده خوش رو با علامت‌های مختلفی مثل جا نرفتن دنده، لق شدن دسته دنده و حرکات غیر عادی دنده نشون میده و در نحوه رانندگی تاثیر زیادی داره. برای باز کردن و بررسی این بخش لازمه که یک آچار رینگی ۱۶و ۱۷ داشته باشید و حواستون به این علائم باشه.

ماهک گیربکس چه طور کار می‌کنه؟
جالبه بدونید که نوع ماشین شما مشخص می‌کنه که ماهک دنده چه کاربردی داره و به چه صورتی کار می‌کنه! خب اول از همه بگویید که ماشین‌تون اتوماتیکه یا دستی؟! با توجه به این که ماشین‌تون اتوماتیکه یا دستی، تعویض ماهک به شکل‌های مختلفی انجام می‌شه. خب بیایید اینطور تصور کنیم که خودروی شما پیکانه. جالبه بدونید که پیکان سه قطعه ماهک داره و مسلما در این خودرو تعویض دنده باید توسط شما یعنی راننده محترم انجام بگیره.

حالا از بین سه ماهک موجود در ساختار گیربکس این نوع ماشین، یک‌ ماهک وظیفه داره تا کشویی رو از دنده یک به دنده دو منتقل کنه، در صورتی که ماهک دوم مسئول کشویی دنده ۳ و ۴ هستش و در نهایت یک ماهک دیگه هم داریم که به عنوان ماهک دنده عقب شناخته میشه. هر کدوم از این ماهک‌ها، میل ماهک مخصوص به خودشون رو دارند و بطور جداگانه کار می‌کنند.

در مقابل ماهک دستی، در خودروهای اتوماتیک قطعه ای به نام ماهک الکتریکی داریم که به ساختارهای هلالی شکل گیربکس کمک می کنه تا با نیروی الکتریکی ناشی از مغناطیس حرکت کنه. در این خودروها عوامل ایجاد کننده نیروی مغناطیسی در درون جعبه دنده قرار داره و تغییر دنده در این نوع خودرو که ماهکی الکتریکی داره، به کمک یک سوئیچ انجام میشه.

آیا می‌دانید چرا چراغ استاپ یا آب یا روغن یا ABS روشن میشه؟! این مقاله رو از دست ندید و از این اتفاق جلوگیری کنید.

انواع حرکت‌های میل ماهک
جالبه بدونید که میل ماهک از ۴ نوع حرکت تشکیل میشه از جمله حرکت به صورت دستی، حرکت به صورت خلائی، حرکت به صورت هیرولیکی و حرکت به صورت الکتریکی که در بخش قبل تا حدی با حرکت دستی و حرکت الکتریکی آشنا شدیم:

حرکت به صورت دستی
در این نوع حرکت، حرکت کنید ماهک توسط دست و از طریق شخص راننده انجام میشه. اغلب خودروهای دنده دستی، از گیربکسی ساخته شده‌اند که ۳ میل ماهک دارند. وظیفه میل ماهک اول اینه که در جعبه‌ دنده، حرکت لازم برای جابجا شدن دنده یک با دنده دو رو فراهم کنه. درصورتی که کار میل ماهک دوم در خودرو، ایجاد و فراهم کردن حرکت در کشویی دنده برای جابجا شدن دنده سه با دنده چهار هستش. درنهایت میل ماهک سوم در خودرو رو داریم که وظیفه داره تا حرکت خودرو برای دنده عقب رو فراهم کنه.

حرکت به صورت الکتریکی
در این روش که در خودروهایی با دنده اتومات انجام میشه، حرکت در سینی دنده به مغناطیس الکتریکی وابسته‌ست. در درون جعبه دنده دکمه هایی وجود دارند که ماهک به هسته های موجود در درون آنها که از جنس آهن هستند وصل میشه. سپس تغییر هر دنده به وسیله یه شستی که در واقع یک سوئیچ مضاعف به شمار می‌ره، انجام میشه.

این سوئیچ در اصل مدار الکتریکی هر کدام از سیم پیچ های مورد نظر رو مسدود می‌کنه. به طوری که وقتی شستی به حالت تعویض دنده حرکت داده میشه، مدار یکی از سیم پیچ ها به حالت بسته درمیاد و به این ترتیب سیم پیچ انرژی لازم رو دریافت می‌کنه. درنتیجه هسته آهنی که به ماهک تعویض دنده مربوطه به وضعیتی که تغییر کرده، جذب یا دفع میشه.

در زمان خراب شدن ماهک دنده، حرکت میل ماهک هم به مشکل می‌خوره و توانایی تعویض دنده رو از دست میده که در این صورت با نشانه ها و علایمی مواجه میشه که در ادامه باهم اون هارو بررسی می‌کنیم.

نشانه‌های خراب شدن ماهک دنده
خراب شدن ماهک دنده می‌تونه به صورت جدی شما رو درگیر خودش بکنه و هزینه های زیادی رو هم براتون به همراه بیاره. خوبه بدونید که خراب شدن ماهک دنده از اون دسته مشکلاتیه که به این آسونی‌ها قابل رفع نیست. در واقع همانطور که بنی آدم اعضای یکدیگرند، با مشکل مواجه شدن یکی از قطعات گیربکس هم می‌تونه کل سیستم ماشین رو درگیر کنه و عملکردش رو تخت تأثیر قرار بده.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

نشانه‌های خراب شدن ماهک دنده

حالا تصور کنید که این قطعه، یک قطعه‌ی کلیدی مثل ماهک باشه. چطور و از کجا می‌تونیم متوجه خراب شدن ماهک دنده بشیم و قبل از اون که خودرو آسیب بیشتری ببینه، رفعش کنیم؟ از نشانه های خراب شدن ماهک گیربکس میشه به موارد زیر اشاره کرد:

لق و شل شدن دسته دنده
درست جا نخوردن دنده
حرکات غیرعادی دنده
حرکات غیر عادی یا رها بودن بیش از حد دسته‌ی دنده در زمان رانندگی
گیرکردن و جا نرفتن دنده در زمان تعویض دنده
سفت شدن دنده
خلاص شدن دنده
در صورتی که به خوبی به این علامت‌ها توجه کنید می‌تونید قبل از اینکه مشکلی جدی پیش بیاد، خرابی ماهک گیربکس رو رفع کرده و از آسیب دیدن بیشتر خودرو خودتان جلوگیری کنید؛ دقت کنید که عدم توجه به این نکات می‌تونه مشکلات زیادی رو برای خودروی شما به وجود بیاره. به طور معمول ماهک تا حدود صد هزار کیلومتر هم کار می‌کنه اما بعضی از عوامل مثل عادات بد رانندگی می‌تونند این عمر رو کاهش بدهند. به طور مثال اگه به طور مدام عادت داشته باشید که به روی دنده فشار بیارید و در زمان رانندگی دوستتون همه‌ش روی دنده باشه یا حواستون نباشه و ضربه سنگینی به دنده خورده باشه، باعث میشه تا ماهک دنده خراب بشه و حتی بشکنه!

خرابی ماهک دنده چه مشکلاتی ایجاد می‌کنه؟
یکی از مشکلات مهمی که خراب شدن ماهک گیربکس به وجود میاره اینه که از جا خوردن دنده جلوگیری می‌کنه و نمیزاره به خوبی دنده جا بخوره. همچنین باعث میشه تا ماشین هم صدا های بلند و عجیبی بده و جایی در مواقعی باعث نشتی روغن و اسکازین از گیربکس میشه و صدای وز وزی هم به دنبالش به گوش میرسه.

چطوری مشکل ماهک دنده رو رفع کنیم؟
رفع مشکل ماهک گیربکس و درست کردن اون کار چندان مشکلی نیست و میشه خیلی سریع و راحت انجامش داد؛ اما مشکلی که وجود داره اینه که ماهک در خودرو در جایی دور از چشم قرار داره و دسترسی بهش کمی مشکله. برای اصلاح خراب شدن ماهک دنده، لازمه تا یه آچار رینگی ۱۶ و ۱۷ در دسترس داشته باشید. در واقع سخت‌ترین کار و ۹۰ درصد ماجرا اینه که ماهک رو پیدا کنید؛ باقی کار ساده‌ست و اصلا پیچیده نیست.

همون طور که گفتیم قطعه ماهک، یه قطعه‌ای هلالیه که بر روی میل ماهک سوار میشه. این ساختار مرکب در داخل گیربکس وجود دارده و وظیفه‌ی اون، فعال کردن گروهی از چرخ دنده‌های مرتبط با یک دنده‌ی مخصوصه. در زمان تعویض دنده، میل ماهک وارد شیار بیرونی کشویی دنده میشه و با ورود میل ماهک به شیار بیرونی کشویی، چرخ دنده‌هایی که در شیار بیرونی قرار دارند، سرعتی برابر با کشویی پیدا می‌کنند.

چطوری مشکل ماهک دنده رو رفع کنیم؟

به طور کاملا دقیق می‌تونیم بگیم که ماهک چسبیده به فایروال هستش و برای تعویض اون شاید حتی لازم بشه تا باتری و گاهی اوقات حتی پایه باتری هم باز بشه. در حقیقت قسمت مشکل کار بیرون آوردن ماهک‌های‌ کارکرده‌ست که باید با انبر قفلی و یا آچار سر تخت سر ماهک گرفته بشه و بیرون بیاد. ماهک‌های ‌جدید اما خیلی ساده و راحت با فشار دست به راحتی جا میرن و محکم میشن. یه نکته دیگه هم اینکه چون دسترسی به ماهک سخته، بهتره تا بزارید اول ماشین حسابی خنک بشه و بعد شروع به کار کنید.

 
  
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .  
  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

ایده نگر

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

اینه پیشگام

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

ایده پارت

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

Ngktsq

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

 
همچنین میتوانید مطالعه کنید :   کوئل خودرو و عیب یابی
 انلاین شاپ الماس پور     

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

آشنایی با دسته موتور خودرو

تاریخچه شمع

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

همه چیز درمورد ضدیخ

شایع ترین ایرادات خودرو

استارت خوردن و علت روشن نشدن ماشین

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

شستشوی انژکتور

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

از بین بردن خراش‌های روی ماشین

چرا خودروی ما داغ می کند؟

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

چرا وقتی ترمز میکنم ماشین خاموش میشه یا کم جون میشه؟

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

تست و تعویض پمپ بنزین ماشین

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

علت کار نکردن فن خودرو و نحوه حل مشکل

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

ترموستات و مشکلاتش

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

علت و علائم خرابی شمع خودرو

عیب یابی استپر موتور

معرفی شغل مکانیک خودرو

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟

همه چیز در مورد تسمه تایم و زنجیر تایم

نحوه خاموش کردن چراغ آچار

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

علت خروج اب از اگزوز

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

نگهداری موتور xu7

باتری خراب است یا دینام؟

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

نشتی روغن هیدرولیک

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

نکات نگهداری خودرو

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

روغن سوزی موتور خودرو

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

همه چیز درباره شمع خودرو

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

اشتباهات رایج مکانیک ها

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

مراحل تست پمپ بنزین

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

کوئل خودرو و عیب یابی

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

انواع پمپ بنزین خودرو

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

کاربرد درب سوپاپ و واشر درب سوپاپ چیست

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

اصول نگهداری از خودرو

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

علت کم جون شدن ماشین

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

انتخاب باتری مناسب خودرو

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

انواع صدای ماشین و علت ان

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

جلوگیری از دزدی و سرقت خودرو

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *