پمپ بنزین قطعه ای مکانیکی یا برقی است که معمولا در درون باک خودرو قرار می گیرد. نصب پمپ بنزین در داخل باک موجب کاهش دمای ناشی از فعالیت آن از طریق تماس با بنزین می شود و به عملکرد روان این قطعه نیز کمک می کند.

نخستین عامل حرکت تمام خودروهای مجهز به موتورهای درون سوز، سوخت است. این سوخت که در باک خودرو قرار دارد باید به طریقی به موتور و محفظه احتراق آن وارد شود تا پس از جرقه زنی و اشتعال نیروی محرکه لازم برای به حرکت درآمدن خودرو را فراهم کند. وظیفه این انتقال در خودروهای بنزینی به عهده قطعه ای مهم به نام پمپ سوخت یا پمپ بنزین خودرو می باشد که در این مقاله به آن می پردازیم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با فروشگاه اینترنتی الماس پور همراه شوید .

پمپ سوخت یا پمپ بنزین خودرو چیست؟

پمپ بنزین قطعه ای مکانیکی یا برقی است که معمولا در درون باک خودرو قرار می گیرد. نصب پمپ بنزین در داخل باک موجب کاهش دمای ناشی از فعالیت آن از طریق تماس با بنزین می شود و به عملکرد روان این قطعه نیز کمک می کند.

تبلیغات

در خودروهای قدیمی از پمپ های مکانیکی استفاده می شد اما با ظهور خودروهای انژکتوری به دلیل نیاز به فشار بالاتر سوخت، پمپ های برقی جایگزین مدل های پیشین شدند. پمپ های برقی انرژی خود را از باتری خودرو تامین می کنند.

پمپ بنزین خودرو از قطعات مختلفی تشکیل می شود که از جمله آنها می توان به فیلتر بنزین، رگولاتور فشار، سوکت های اتصالی برق و گیج سوخت داخل باک اشاره کرد.

اجزای پمپ سوخت خودرو

هر پمپ بنزین از یکسری اجزای مختلف ساخته شده است که این اجزا عبارت اند از:

 • لوله برگشت سوخت
 • لوله خروجی سوخت
 • کانکتور
 • صفحه تکیه گاه
 • فنر
 • فیلتر سوخت
 • گیج سوخت
 • رگولاتور فشار
 • لوله برگشت از رگولاتور
 • شلنگ لوله برگشتی
 • شلنگ لوله خارجی

فشار مناسب برای عملکرد پمپ بنزین خودرو

گفتنی است که زمانی که فنی خودرو سالم باشد و همچنین عملکردی مثبت از خود نشان دهد، در حالت معمولی به فشاری در حدود 4 – 6 بار نیاز دارد.

پایین آمدن فشار

در مواقعی که فشار در خودرو پایین آید موتور نمی تواند کار خود را به خوبی انجام دهد زیرا این کاهش فشار موجب می‌شود تا در رسیدن بنزین به موتور اختلال ایجاد شود و به طور کامل بنزین به موتور نرسد.

بالا رفتن بیش از اندازه فشار

همانطورکه فشار باعث ایجاد اختلال در کارکرد موتور می‌شود بالا رفتن بیش از اندازه فشار نیز به موتور آسیب وارد می‌کند زیرا فشار بسیار بالا ممکن است به قطعاتی که در میان موتور و پمپ قرار گرفته است صدمه بزند و باعث تحلیل رفتن آنها شود، لازم به ذکر است که در این مواقع نشانه‌های فشار بالا را می‌توانید از خراب شدن فشار شکن بنزین خودرو متوجه شوید.

گفتنی است که امروزه طراحان حرفه ای خودرو پمپ سوخت خودروها را به صورت الکتریکی ساخته اند که همین الکتریکی شدن آنها موجب شنیده شدن صدای عملکرد پمپ سوخت در حد فاصل زمان چرخاندن سوییچ تا روشن کردن آن شده است.

دلایل خرابی پمپ بنزین خودرو

یکی از مهمترین دلایل خرابی پمپ بنزین وجود ناخالصی و آلودگی در بنزین وارد شده به باک خودرو است. البته به توجه شرایط جایگاه های سوخت کشور و شیوه غیر استاندارد نگهداری از مخازن سوخت آنها، این موضوع چندان جدید نیست.

پیشنهاد مطالعه »»این اشتباهات رایج رانندگی را ترک کنید!

اما آنچه احتمال خرابی پمپ بنزین را افزایش می دهد رانندگی با سطح بنزین بسیار کم در باک خودرو است به طوری که چراغ بنزین خودرو روشن باشد. به طور کلی توصیه می شود که همواره حجم بنزین خودرو را بیش از یک چهارم باک نگه دارید.

در واقع پایین بودن سطح سوخت سبب می شود تا پمپ بنزین خودرو برای تامین سوخت مورد نیاز موتور فشار بیشتری را تحمل کند و از سوی دیگر ناخالصی های ته نشین شده در باک خودرو نیز وارد پمپ می شود و احتمال خرابی آن را افزایش می دهند.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

بخشی از این ناخالصی ها توسط فیلتر بنزین گرفته می شود اما اگر این شیوه بارها تکرار شود به مرور موجب خرابی فیلتر بنزین و رسوب ناخالصی ها در لوله های بنزین و گرفتگی انژکتورها نیز خواهد شد.

افزون بر این، پمپ بنزین های غیراستاندارد و تقلبی نیز به دلیل تحمل فشار و دمای کاری پایین تر زودتر از مدل های مرغوب خراب می شوند. بنابراین توصیه می کنیم در هنگام خرید فیلتر بنزین و پمپ بنزین به کیفیت و استانداردهای ساخت آنها توجه کنید.

دلایل از کار افتادن پمپ بنزین خودرو

پمپ بنزین به خاطر وجود دلایلی کارکرد خود را از دست داده و به اصطلاح از کار افتاده ‌شود. دلایل از کار افتادگی آن به شرح زیر می‌باشد:

 • سوختن پمپ در اثر دمای زیاد

قابل ذکر است که پمپ بنزین در اثر کار کردن زیاد داغ شده و برای خنک کردن خود از بنزین خودرو کمک می‌گیرد اما اگر همان طور که در بالا به آن اشاره شد عادت دارید با بنزین کم رانندگی کنید جالب است بدانید که  این کار شما باعث افزایش بسیار زیاد دمای پمپ سوخت شده و به علت آنکه بزنین موجود در باک به اندازه کافی نمی‌باشد پمپ دیگر نمی‌تواند خود را خنک کند، همین دلیل به پمپ سوخت آسیب زیادی وارد می‌کند و باعث سوختن زود هنگام آن می‌شود.

 • خرابی فیوز در پمپ سوخت

یکی دیگر از علت‌های کار نکردن پمپ بنزین در خودرو می‌تواند سوختن فیوز باشد چون اگر در اثر اتفاقاتی فیوز موجود در جعبه فیوز خودرو بسوزد، پمپ سوخت قادر به‌کار کردن نخواهد بود پس بهتر است قبل از تعویض پمپ سوخت از سلامت فیوز خودرو اطمینان پیدا کنید و در صورت سالم بودن آن،پمپ سوخت را عوض کنید زیرا هزینه تعویض فیوز به مراتب کمتر از هزینه تعمیر و تعویض پمپ سوخت می‌باشد.

 • سوخت گیری با بنزین نامرغوب

اگر شما در هنگام سوخت گیری از بنزین بی کیفیت و ناخالص استفاده کنید تمام آلودگی‌های موجود در بنزین به سمت پمپ سوخت حرکت کرده و باعث خرابی آن می‌شود، علاوه بر این مورد اگر باک خودرو نیز فرسوده باشد نیز موجب نیم سوز شدن پمپ سوخت شده که اگر به موقع به تعمیر آن اقدام نکنید به پمپ فشار بیشتری وارد شده و به طور کامل می‌سوزد.

نشانه های خرابی پمپ بنزین ماشین

یک پمپ سالم پس از چرخاندن سوئیچ و پیش از روشن شدن خودرو صدایی شبیه به وینگ از خود تولید می کند که نشانه کار کردن پمپ بنزین است. اگر این صدا نمی شنوید پس پمپ بنزین خودروی شما خراب شده است.

یکی از دلایل نصب پمپ سوخت در باک خودرو کاهش صدای آن است. اما یک پمپ بنزین خراب معمولا صدای بیشتری تولید می کند به طوری که با نشستن در خودرو صدای آن را از داخل باک نیز می شنوید. این صدای بلند یکی از هشدارهای خرابی پمپ بنزین خواهد بود.

کاهش شتاب و افزایش مصرف سوخت خودرو نیز از دیگر نشانه های خرابی پمپ بنزین است. یک پمپ فرسوده با توان کمتری می تواند به موتور سوخت رسانی کند. از این رو، موجب کاهش شتاب خودرو، ریپ زدن و افزایش مصرف سوخت می شود.

خرابی پمپ بنزین خودرو با مشکل در استارت خوردن نیز خود را نشان می دهد. در واقع پمپ خراب نمی تواند سوخت لازم برای روشن شدن خودرو را به پیشرانه منتقل کند و در نتیجه ممکن است برای روشن شدن نیاز به چندین بار استارت زدن باشد. همچنین اگر خودرو به طور کلی روشن نمی شود، خرابی کامل پمپ بنزین نیز محتمل است.

پیشنهاد مطالعه »»محاسبه مصرف سوخت خودرو و روشهای کاهش مصرف سوخت

لازم به ذکر است که یک پمپ بنزین خراب همیشه موجب کاهش فشار بنزین نمی شود بلکه ممکن است حجم بنزین بیشتری را به موتور انتقال دهد و موجب شتاب ناگهانی خودرو شود؛ به خصوص هنگامی که به پدال گاز فشاری وارد نکرده اید.

تشخیص پمپ بنزین خراب و سوخته و نیم سوز

اگر شما بتوانید به موقع علائم پمپ سوخته و فرسوده را تشخیص دهید، می‌توانید در زمان مناسب بهترین اقدام جهت تعمیر پمپ سوخت انجام دهید بنابراین برای آگاهی بیشتر رانندگان به چند مورد از نشانه‌های خرابی پمپ اشاره خواهیم کرد.

 • به گوش رسیدن صدا از مخزن سوخت در خودرو

اولین و مهم ترین نشانه همین به گوش رسیدن صدای ناله از مخزن سوخت می‌باشد که در این مواقع رانندگان باید بتوانند تفاوت میان صدای ناله پمپ سوخت و صدای موتور را به خوبی تشخیص دهند زیرا این دو صدا بسیار به یکدیگر شبیه هستند، برای تشخیص آنها باید توجه داشته باشید که پمپ سوخت در حالت عادی صدای آرامی از خود تولید می‌کند اما اگر این صدا از حالت معمول خارج شده و به صورت ناله درآید نشان دهنده خرابی پمپ و یا کمبود بنزین در باک و همچنین وجود بنزین نامرغوب و ناخالص می‌باشد.

 • کاهش عملکرد موتور

 اگر به دنبال مطمین ترین نشانه برای آگاهی از خرابی پمپ سوخت هستید، کاهش عملکرد موتور می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد زیرا در صورت بروز آن می‌توان به خرابی پمپ بنزین اطمینان پیدا کرد، همانطور که همه ما می دانیم هر موتور با توجه به ویژگی‌های خود میزان عملکرد خاصی  دارد و این عملکرد در سرعت‌های مختلف متفاوت می‌باشد، حال اگر شما با خودرو خود مسافتی را با سرعت بالا رانندگی کنید ولی عملکرد همیشگی را مشاهده نکنید به طور حتم پمپ سوخت خودرو شما دچار مشکل شده است زیرا این پمپ‌ها اگر نیم سوز شده باشند در سرعت‌های پایین مشکل خود را نشان نمی‌دهند چون در سرعت کم می‌توانند به میزان لازم بزنین را به موتور برسانند اما اگر خراب شده باشند قادر نخواهند بود در سرعت بالا وظیفه سوخت رسانی خود را به خوبی انجام دهند.

 • روشن شدن موتور با سختی زیاد

در تمامی خودروها امکان فرسودگی پمپ سوخت بر اثر کارکرد زیاد و طولانی مدت وجود دارد زیرا این پمپ نیز مانند دستگاه‌های دیگر بعد از گذشت مدتی در معرض فرسودگی قرار می‌ گیرند.

همانطور که می دانید در هنگام استارت زدن پمپ سوخت بنزین مورد نیاز موتور را در اختیار آن قرار داده و در اصطلاح باعث احتراق و روشن شدن ماشین می‌شود اما اگر به دلیل فرسودگی و یا خرابی میزان عملکرد آن پایین آمده باشد این وظیفه خود را به خوبی انجام نداده و در نتیجه ماشین به سختی روشن می‌شود.

البته موارد دیگر نیز می‌تواند باعث ایجاد این مشکل شود اما این موضوع باعث نمی‌شود که در هنگام روشن شدن به سختی پمپ سوخت خود را کنترل نکنید.

 • متوقف شدن حرکت موتور خودرو

چند عامل می تواند منجر به متوقف شدن موتور خودرو شود این عوامل به صورت زیر می‌باشد:

 • خرابی پمپ بنزین
 • مسدود شدن انژکتور های سوخت
 • آب موجود در بنزین
 • به وجود آمدن مشکل در سنسور میل لنگ
 • سنسور دمای مربوط به ورود هوا
 • معیوب بودن کویل احتراق

بنابراین در صورت متوقف شدن موتور خودرو حتما می‌بایست در کنار چک کردن سایر مواد پمپ سوخت را نیز بررسی کنید. اما گفتنی است که برای تشخیص این که مشکل از پمپ سوخت است و یا مورد دیگری یک راه وجود دارد به این صورت که اگر خودرو شما بعد از جوش آوردن و افزایش دمای موتور متوقف شد، احتمال زیاد مشکل از خرابی پمپ بنزین است زیرا اگر پمپ سوخت دچار مشکل شود باعث افزایش دمای موتور نیز می‌شود که این افزایش زیاد دما می‌تواند ماشین را متوقف سازد.

پمپ بنزین ماشین
 • پایین آمدن میزان سرعت در شرایط دشوار

اگر پمپ بنزین موتور خودرو سالم باشد در هنگام بالا رفتن از سربالایی ماشین دچار افت سرعت نخواهد شد اما اگر پمپ سوخت دچار مشکل شود در مواقع بالا رفتن از سربالایی با سختی زیاد مواجه خواهید شد و همچنین سرعت خودرو به میزان زیادی کاهش می‌یابد و این کاهش سرعت به معنی آن است که پمپ سوخت شما به خوبی کار نمی‌کند و نیاز به تعمیر دارد.

 • منتقل نمودن سوخت بیش از نیاز موتور
همچنین میتوانید مطالعه کنید :   علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

فرستادن سوخت بیش از اندازه نیز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از این دلایل می‌توان به فرسوده بودن ترموستات، خراب شدن حسگرهای حرارتی، ایجاد مشکل در سنسور کم فشار اکسیژن و در آخر خرابی پمپ سوخت اشاره کرد.

هنگامی که سوخت بیش تر از نیاز موتور به آن وارد می‌شود، موتور توانایی استفاده از سوخت اضافی را نخواهد داشت و این سوخت اضافه نیز دیگر به باک باز نخواهد گشت بنابراین در این صورت بنزین اضافه هدر رفته و موجب افزایش میزان مصرف سوخت می‌شود.

 • به طور ناگهانی شتاب گرفتن ماشین

اگر پمپ سوخت عملکرد معمولی خود را نداشته باشد امکان شتاب گرفتن ناگهانی ماشین در سرعت‌های مختلف بسیار زیاد است زیرا پمپ سوخت آسیب دیده نمی‌تواند به صورت یکنواخت و یک اندازه به موتور سوخت انتقال دهد و همین امر موجب ایجاد شتاب ناگهانی می‌شود.

 • عدم روشن شدن خودرو

برخلاف نظر اکثر افراد که فکر می‌کنند روشن نشدن ماشین فقط به دلیل وجود مشکل در باتری ماشین است، روشن نشدن می‌تواند نتیجه خرابی پمپ سوخت نیز باشد.

بنابراین اگر در باتری خودرو مشکلی پیدا نکردید می‌بایست فشار سوخت ماشین را چک کرده و یا فیوز مربوط به آن را جابجا کنید تا از مشکل پمپ بنزین ماشین خود آگاه شوید و نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام کنید.

با توجه به موارد گفته شده می‌ توانید در هنگام مشاهده یکی از این علائم به سرعت مشکل پمپ سوخت خودرو را تشخیص داده و از ایجاد مشکلات بزرگ تر جلوگیری کنید.

جلوگیری از خراب شدن پمپ سوخت

در بالا گفتیم که پمپ‌های سوخت به دلیل طراحی ویژه خود می‌توانند در طولانی مدت مورد استفاده قرار بگیرند اما این قسمت نیز ممکن است در اثر عواملی آسیب ببیند و نیاز به تعویض پیدا کند بنابراین با شناخت عوامل موثر بر خرابی می‌توانید به راحتی از آسیب وارد شدن به پمپ سوخت خود جلوگیری کنید.

جالب است بدانید برخی از افراد همیشه بعد از روشن شدن چراغ بنزین اقدام به سوخت گیری می‌کنند و این کار در آنها به یک عادت تبدیل شده است اما این عادت دیر بنزین زدن باعث می شود تا میزان دما در پمپ بنزین بالا رود و در نتیجه دچار خرابی شود.

همچنین این عمل موجب رسوب و گرفته شدن فیلتر موجود در پمپ بنزین نیز می‌شود و در هنگام پایین رفتن ناخالصی‌های موجود در  بنزین در مدت زمان کوتاهی این فیلتر به طور کل مسدود خواهد شد، پس اگر شما از کسانی هستید که تا چراغ بنزین خودرو روشن نشود اقدام به سوخت گیری نمی‌کنید منتظر هزینه‌های به مراتب بالاتری باشید البته در صورت دیدن نشانه های خرابی پمپ سوخت توصیه می‌ کنیم که فورا از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

در آخر اگر می‌خواهید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید، پیشنهاد می‌شود که همواره باک بنزین خودرو خود را بیش از یک چهارم پر نگه دارید و حواستان باشد تا میزان حجم بنزین در باک هیچ گاه از این میزان پایین تر نرود.

آیا پمپ سوخت نیاز به تعویض منظم دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم: خیر. شما نیازی ندارید که در بازه زمانی مشخصی اقدام به تعویض این قسمت از خودرو کنید زیرا طراحی پمپ سوخت به شما امکان استفاده طولانی مدت از آن را می‌دهد بدون آنکه نیاز به تعویض پیدا کند.

به بیان دیگر می‌توان گفت تا هنگامی که در کارکرد پمپ بنزین مشکل جدی و خطرناکی به وجود نیامده نیازی به تعویض نخواهد بود اما باید توجه داشته باشید که اگر یک مشکل کوچک در پمپ سوخت ایجاد شود، مشکلات بسیار بزرگ و گاه جبران ناپذیر برای خودرو و سرنشینان آن ایجاد می‌کند.

بنابراین می‌بایست همواره از سلامت پمپ سوخت خودرو خود اطمینان پیدا کرده و در صورت مشاهده کوچک ترین نشانه خرابی سریعا برای تعمیر آن اقدام کنید زیرا در هنگامی که پمپ خراب می شود نشانه‌هایی از خود نشان می‌دهد که در بخش های قبلی مقاله به این نشانه‌ها پرداختیم.

 
 
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .    

 •  
 •  
 • پایان پیام

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

اینه کاوج

 
همچنین میتوانید مطالعه کنید :   دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟
 انلاین شاپ الماس پور     

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

اصول نگهداری از خودرو

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

انتخاب باتری مناسب خودرو

نکات نگهداری خودرو

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

شستشوی انژکتور

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

روغن سوزی موتور خودرو

مراحل تست پمپ بنزین

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

عیب یابی استپر موتور

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

آشنایی با دسته موتور خودرو

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

معرفی شغل مکانیک خودرو

انواع پمپ بنزین خودرو

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

علت خروج اب از اگزوز

شایع ترین ایرادات خودرو

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

نشتی روغن هیدرولیک

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

چرا خودروی ما داغ می کند؟

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

کوئل خودرو و عیب یابی

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

نگهداری موتور xu7

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

تاریخچه شمع

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

همه چیز درمورد ضدیخ

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

اشتباهات رایج مکانیک ها

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

همه چیز درباره شمع خودرو

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

علت و علائم خرابی شمع خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *