تسمه تایم چیست؟

این قطعه لاستیکی در واقع پل ارتباطی است که میل لنگ و میل سوپاپ را به هم متصل کرده و عملکرد این قطعات را زمان بندی می کند. در واقع تسمه تایم باعث می شود، میل لنگ و میل سوپاپ به صورت همزمان با هم بچرخند.

تسمه تایم و زنجیر تایم

در خودرو های قدیمی تر به جای تسمه تایم از زنجیر تایم استفاده می شده است، تفاوت تسمه و زنجیر تایم در جنس آنها می باشد، همانطور که گفتیم تسمه تایم جنس لاستیکی دارد اما زنجیر تایم از فلز ساخته شده است که این موضوع باعث می شود که زنجیر تایم عمر طولانی تری نسبت به تسمه تایم داشته باشد.
جالب است بدانید استفاده از زنجیر تایم در خودرو باعث تولید صدای بسیار بیشتری نسبت به تسمه تایم می شود، همچنین در صورت پاره شدن زنجیر تایم خسارت های بیسیار بیشتری نسبت به پاره شدن تسمه تایم به خودرو وارد خواهد شد، این خسارت ها به حدی زیاد است که گفته می شود بهتر است در زمان پاره شدن زنجیر تایم، موتور خودرو به طور کامل تعویض شود.

عملکرد تسمه تایم در خودرو

این قطعه لاستیکی دارای دندانه های مختلفی می باشد که با چرخش میل لنگ، میل سوپاپ را می چرخاند و باعث می شود تا دریچه ورودی و خروجی موتور همزمان با پیستون ها باز یا بسته شود در نتیجه فرآیند احتراق به بهترین شکل صورت گیرد.

جالب است بدانید اگر تسمه تایم مشکل داشته باشد و سوپاپ های ورودی زودتر از زمان بندی استاندارد باز شوند، هوای زیادی وارد محفظه احتراق شده و احتراق ضعیف صورت می گیرد. همچنین در صورتی که سوپاپ های خروج زودتر از زمان بندی باز شوند عواقبی همچون از دست رفتن توان و یا افت نیرو انتظار می رود.

نشانه های تعویض تسمه تایم
همیشه نباید مسافت طی شده را معیاری برای تعویض تسمه تایم در نظر گرفت، زیرا ممکن است در برخی از مواقع تسمه تایم خودرو زودتر از زمان تعیین شده و به دلایل مختلفی خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد، در ادامه برخی از علائمی که خبر از زمان تعویض تسمه تایم می دهند، ذکر شده است.

لرزش خودرو
صدا دادن تسمه
عدم تنظیم دور موتور
خوب استارت نخوردن خودرو
صدا دادن موتور در زمان استارت زدن
افزایش دود خروجی اگزوز ها
افت توان و کاهش قدرت موتور
این موارد برخی از نشانه های تعویض تسمه تایم می باشند، بنابراین در صورت مشاهده این علائم سریعا خودرو را برای بررسی نزد مکانیک ببرید و از او درخواست کنید که تسمه تایم خودرو شما را بررسی کند.

و اما کمی بیشتر توضیح دهید :

خرابی تسمه تایم با چه علائم و نشانه‌هایی همراه است؟
تسمه تایم هم مانند سایر قطعات مصرفی خودرو دارای طول عمر مشخصی بوده و به مرور زمان دچار فرسودگی یا پارگی می‌شود که باید در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام کرد؛ زیرا خرابی این قطعه حیاتی، می‌تواند به موتور آسیب‌های جدی وارد کند.

حال بروز هرگونه مشکل در تسمه تایم با علائم و نشانه‌هایی همراه است تا رانندگان خودرو هرچه سریع‌تر مطلع شده و آن را تعویض کنند. از علائم خرابی تسمه تایم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خاموش شدن ناگهانی خودرو
چنانچه خودرو با وجود استارت خوردن روشن نشود، ممکن است که دلیل آن به فرسودگی و خرابی تسمه تایم مربوط شود؛ زیرا برای روشن شدن خودرو باید با هر بار چرخیدن میل بادامک، میل لنگ هم دو بار بچرخد و اگر تسمه تایم خودرو خراب باشد، تنظیم حرکت سوپاپ‌ها به هم می‌ریزد و موتور خودرو روشن نمی‌شود. به‌طور معمول تسمه تایم در زمان روشن بودن خودرو پاره می‌شود و احتمال وارد شدن صدمات جدی به سرسیلندر وجود دارد.

سر و صدای غیر عادی از داخل محفظه موتور از علائم خرابی تسمه تایم
اگر صدای غیر عادی مانند تیک تیک از داخل کاپوت و محفظه موتور در دور آرام موتور به گوش برسد، می‌تواند از علائم خرابی تسمه تایم باشد که باید در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعویض آن اقدام کرد. لازم به ذکر است که فشار پایین روغن یا کم بودن میزان آن هم می‌تواند سبب ایجاد چنین صدایی از موتور شود که باید در اسرع وقت به تعمیرگاه تخصصی معتبر و مجاز مراجعه کرد.

نشتی روغن
یکی دیگر از علائم خرابی تسمه تایم خودرو، می‌تواند نشتی روغن از کاور تسمه باشد. روکش تسمه تایم با پیج و مهره‌هایی ثابت نگه داشته می‌شود؛ از این‌رو به مرور زمان تسمه فرسوده و شل می‌شود که منجر به نشت روغن از کاور خواهد شد. همچنین در صورت شل بودن تسمه تایم به هر دلیلی، دمای موتور خودرو افزایش پیدا می‌کند و منجر به جوش آوردن موتور خواهد شد.

افزایش مصرف سوخت و خروج دود غیر طبیعی و زیاد از اگزوز
خروج دود زیاد از اگزوز خودرو از علائم خرابی تسمه تایم است که به معنی زمان تعویض آن خواهد بود؛ زیرا زمانی‌که تسمه تایم دچار فرسودگی شده باشد و به خوبی کار نکند، موتور تلاش بیشتری دارد و قطعات بیشتری کار می‌کنند که مصرف سوخت افزایش می‌یابد و در نهایت به خروج دود زیاد از اگزوز منجر می‌شود.

اختلال در شتاب خودرو
چنانچه در زمان افزایش سرعت و دور موتور در حین رانندگی، شتاب مورد نیاز دریافت نشود یا در صورتی‌که خودرو شتاب مناسب دارد اما دور موتور به شکل غیر منطقی بالا می‌رود، این موضوع می‌تواند از علائم خرابی تسمه تایم یا شل شدن آن باشد؛ بنابراین در چنین مواقعی باید نسبت به تعویض به موقع تسمه اقدام کرد.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

میس فایر دادن موتور خودرو
گاهی اوقات احتراق درون سیلندر به‌طور کامل صورت نمی‌گیرد که به آن «میس فایر دادن موتور» گفته می‌شود. این مشکل به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که فرسودگی، خوردگی دنده‌های تسمه، سفت نبودن یا شل بودن تسمه تایم، می‌تواند منجر به اختلال در باز و بسته شدن سوپاپ‌ها و تنظیم زمان‌بندی آن‌ها شود.

پارگی تسمه تایم

در این صفحه بار ها و بارها گفته شد که پارگی تسمه تایم ضرر و زیان سنگینی به خودرو وارد می کند اما خوب است بدانید در صورت پارگی تسمه تایم چه خسارت هایی به خودرو وارد خواهد شد؟ در صورت پاره شدن تسمه تایم به سوپاپ ها آسیب جدی وارد می شود، زیرا سوپاپ ها در داخل سیلندر قرار دارند و اگر تسمه تایم پاره شود، پیستون و سوپاپ با یکدگر برخورد خواهند کرد و در نتیجه سوپاپ دچار خرابی می شود. در صورتی که دور موتور بالا باشد و تسمه تایم پاره شود احتمال وارد شدن خسارت های سنگین به سوپاپ، سیلندر و حتی موتور نیز وجود دارد.

جالب است بدانید در برخی از خودرو ها مانند پراید های قدیمی در صورت پاره شدن تسمه تایم خسارتی به خودرو وارد نمی شود اما اگر در خودرو هایی مانند پژو یا ال 90 تسمه تایم پاره شود خسارت های زیادی به موتور وارد خواهد آمد. دلیل عدم خرابی پس از پاره شدن تسمه تایم در پراید های قدیمی، کوتاه بودن شاتون می باشد که در صورت پاره شدن تسمه، پیستون برخوردی با سوپاپ ندارد.

بنابراین حتما به تسمه تایم خودرو دقت کنید و آنرا در زمان مناسب تعویض نمایید تا متحمل خسارت های سنگین نشوید، همچنین توصیه می شود در زمان تعویض تسمه تایم، استپر موتور را نیز تعویض کنید، زیرا این دو قطعه عمر یکسانی داشته و بهتر است همزمان تعویض شوند.

 

زمان تعویض تسمه تایم

تسمه تایم یک تسمه دندانه دار از جنس لاستیک است که از لایه های مختلفی تشکیل شده که این لایه ها پس از گذشت زمان دچار فرسودگی خواهند شد، بنابراین باید به صورت دوره ای تسمه تایم را بررسی کرد و در صورت لزوم اقدام به تعویض آن نمود، احتمالا می دانید که اکثر راننده ها یا مکانیک ها توجه ویژه ای به تسمه تایم خودرو دارند زیرا آنها می دانند که پاره شده تسمه تایم هزینه های بسیار زیادی برای آنها به دنبال دارد.

 

بنابراین دانستن زمان تعویض تسمه تایم می تواند مانع از بروز خسارت های سنگین شود، اما زمان مناسب برای تعویض تسمه تایم چه زمانی است؟ باید بدانید در خودرو های مختلف زمان تعویض تسمه متفاوت است اما به طور متوسط بهتر از هر 60 الی 70 هزار کیلومتر تسمه تایم خودرو را تعویض کرد.

 

البته دقت داشته باشید که تسمه تایم تاریخ انقضا دارد و پس از 4 الی 5 سال باید تعویض شود، بنابراین اگر از عمر این تسمه در خودرو شما مدت زمان زیادی می گذرد بهتر است اقدام به تعویض آن نمایید. البته برای تعویض تسمه تایم نباید به همین موارد بسنده کرد، لذا در ادامه همین صفحه در مورد نشانه های خرابی تسمه تایم توضیح داده شده است.

 

بهترین زمان تعویض تسمه تایم

بهترین زمان تعویض تسمه تایم پس از طی کردن مسافت 60 هزار کیلومتر می باشد اما بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودرو های مختلف در جدول زیر ذکر شده است.

 

خودرو بهترین زمان تعویض تسمه تایم

پراید 90 هزار کیلومتر

پژو 405 60 هزار کیلومتر

پژو 206 60 هزار کیلومتر

سمند 70 هزار کیلومتر

ریو 50 هزار کیلومتر

ال 90 40 هزار کیلومتر

مگان 50 هزار کیلومتر

مزدا 60 هزار کیلومتر

جدول بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودرو های مختلف

سوالات متداول
عمر مفید تسمه تایم چند سال است؟

عمر مفید تسمه تایم 4 الی 5 سال می باشد و باید پس از این مدت تعویض گردد. البته زمان تعویض تسمه تایم به میزان کارکرد ماشین و کیفیت تسمه تایم بستگی دارد.

عمر مفید تسمه تایم پراید چقدر است؟

عمر مفید تسمه تایم پراید 5 سال می باشد و باید بعد از این مدت حتما تعویض گردد. همچنین هر 90 هزار کیلومتر باید برای تعویض تسمه تایم پراید اقدام کنید.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم پل ارتباطی بین میل لنگ و میل سوپاپ است و این قطعات را زمان بندی می کند.

استارت زدن بعد از پاره شدن تسمه تایم باعث چه چیزی می شود؟

در صورتی که تسمه تایم پاره شود و شما استارت بزنید سوپاپ و پیستون برخورد شدیدی با هم دیگر داشته و خسارت های زیادی به موتور ماشین وارد می شود.

تفاوت تسمه تایم و زنجیر تایم چیست؟

در خودرو های قدیمی به جای استفاده از تسمه تایم از زنجیر تایم استفاده می شود و عملکرد آن با تسمه تایم کاملا یکسان می باشد.

کلام پایانی

همانطور که گفتیم تسمه تایم یکی از قطعات اصلی و البته مصرفی خودرو است که در صورت پارگی خسارت های سنگینی به موتور وارد می کند، به همین خاطر باید با عمر تسمه تایم آشنا باشید و نشانه های خرابی آنرا بدانید. در این صفحه سعی کردیم تا در مورد بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودرو های مختلف توضیح دهیم، اما درصورت داشتن هر گونه سوال در مورد این تسمه حیاتی در خودرو حتما سوال خود را در انتها و در بخش دیدگاه ها از ما بپرسید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان باشند.

 
  
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .
همچنین میتوانید مطالعه کنید :   راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه
 
  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

ایده نگر

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

ایده پارت

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

اینه پیشگام

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

Ngktsq

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

 
 انلاین شاپ الماس پور     

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

علت کار نکردن فن خودرو و نحوه حل مشکل

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

انواع صدای ماشین و علت ان

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

علت و علائم خرابی شمع خودرو

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

جلوگیری از دزدی و سرقت خودرو

نحوه خاموش کردن چراغ آچار

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

معرفی شغل مکانیک خودرو

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

چرا خودروی ما داغ می کند؟

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

همه چیز درمورد ضدیخ

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

انواع پمپ بنزین خودرو

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

همه چیز درباره شمع خودرو

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

باتری خراب است یا دینام؟

تاریخچه شمع

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

ترموستات و مشکلاتش

مراحل تست پمپ بنزین

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

تست و تعویض پمپ بنزین ماشین

عیب یابی استپر موتور

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

روغن سوزی موتور خودرو

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

استارت خوردن و علت روشن نشدن ماشین

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

علت کم جون شدن ماشین

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

چرا وقتی ترمز میکنم ماشین خاموش میشه یا کم جون میشه؟

نکات نگهداری خودرو

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

کوئل خودرو و عیب یابی

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

آشنایی با دسته موتور خودرو

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

همه چیز در مورد تسمه تایم و زنجیر تایم

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

انتخاب باتری مناسب خودرو

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

شستشوی انژکتور

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

از بین بردن خراش‌های روی ماشین

علت خروج اب از اگزوز

اشتباهات رایج مکانیک ها

کاربرد درب سوپاپ و واشر درب سوپاپ چیست

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

اصول نگهداری از خودرو

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

نگهداری موتور xu7

نشتی روغن هیدرولیک

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

شایع ترین ایرادات خودرو

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *