خودرو در موقع صبح با استارت اول روشن نمی شود. این سوال تبدیل به یکی از پرتکرار ترین سوالات رانندگان شده است. دیر روشن شدن ماشین مخصوصا در اول صبح می تواند باعث شود روزکاری شما به کلی تلف شود. پس داشتن اطلاعات درباره این موضوع خیلی می تواند به شما کمک کند.

سنسور دمای آب ماشین

۱. سنسور دمای آب

مهمترین علت دیر روشن شدن ماشین سنسور دمای آب است. مقاومت این سنسور در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد ۲۵۰۰ اهم و در دمای ۸۰ درجه به میزان ۳۰۰ اهم می رسد، یعنی با کم بودن دما مقاومت زیاد میشود. وقتی دما پایین باشد مقاومت بالا باعث ارسال ولتاز کم به ECU می شود. ECU با اطلاعات ارسال شده مقدار پاشش سوخت را تنظیم می کند. خودرو در هوای سرد به محض روشن شدن اگر پدال گاز را نگیریم خاموش می شود.

از جمله وظایف سنسور دمای آب تنظیم دور ارم است که با ارسال درست دمای آب به ECU مقدار سوخت تنظیم می شود. سنسور دمای آب سنسور کمکی سنسورهای مشخص کننده جرم هوای ورودی ( دما و فشار هوای ورودی ) به موتور هستن . برای مثال اگر دمای آب موتور سرد باشد و سنسور دمای بالای را گزارش دهد با توجه به این اطلاعات سوخت پاشش می شود که باعث خاموش شدن موتور بدون گرفتن گاز شود.

استپر خودرو

۲. استپر موتور

در زمانی که دریچه گاز بسته است مقدار هوای ورودی به موتور را استپر موتور تامین می کند. و همچنین در هنگام سرد بودن موتور به سوخت بیشتری احتیاج دارد اگر شفت استپر موتور در حال انبساط و انقباض گیر کند یا شفت کثیف شده باشد و جلوگیری از ورود هوا به داخل موتور نمایید باید پدال گاز را گرفت تا هوا وارد موتور شود.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

۳. گرمکن هوزینگ دریچه گاز

وظیفه این گرمکن جلوگیری از یخ زدن و گرم کردن پولکی دریچه گاز و نوک استپر موتر است . اگر پولکی و یا نوک استپر موتور یخ بزنند عدم صحیح مقدار هوای ورودی به موتور باعث بد کار کردن و خاموش شدن خودرو می شود که باید پدال گاز را بگیرم تا خاموش نشود.

۵. گرفتگی سوزن انژکتور

پنجمین علت روشن نشدن خودرو یا دیر روشن شده ماشین به دلیل سوزن انژکتور هاست. وقتی که هوا سرد است سوخت بیشتری وارد موتور می شود تا راحتتر روشن شود و کار کند. در صورت پاشش ضعیف در محفظه احتراق از طریق پاشش انژکتور میتواند با رها کردن پدال گاز موتور خاموش شود. با شستشو انژکتور ها ایراد برطرف می شود.

خودرو به صورت نیمه کامل روشن می شود با رها کردن سوییچ استارت خاموش میشود؟

مهم ترین علت این اتفاق در ماشین نیم سوز شدن یا خراب شدن کویل است. با ورود سوخت و هوا به داخل محفظه احتراق با جرقه شمع که از طرف کوئل تامین می شود، احتراق صورت می گیرد. در صورت خرابی کویل جرقه در موتور زده نمی شود و یا ضعیف است و خودرو خاموش می شود.

موتور ماشبن روشن می شود ولی دوباره خاموش می شود

۱. خرابی در سیستم سوخت رسانی

اگر فشار سوخت قبل از انژکتورها پایین باشد که می تواند از خرابی مغزی پمپ بنزین یا رگلاتور فشار شکن) باشد. گرفتگی سوخت پاش ها می تواند باعث پاشش ضعیف سوخت شود که باید شستشو داده شوند

۲. خرابی در جرقه زنی

خرابی کوئل (ضعیف بودن آن )، دوده گرفتن شمع یا چرب شدن سر شمع مانع جرقه زنی قوی و مناسب می شود.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

۳. مدار هوا رسانی

خرابی استپر موتور که با گرفتن پدال گاز دیگر خاموش نمی شود.

تبلیغات
  جشنواره فروش بلبرینگ های FAG اورجینال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.