شمع ماشین یکی از مهم‌ترین اجزای خودرو برای کارکرد صحیح اتومبیل محسوب می‌شود. به همین دلیل لازم است تا اطلاعات مختصری در زمینه‌ی عمر مفید شمع خودرو و بهترین زمان تعویض شمع داشته باشید. تعویض به موقع شمع ماشین کمک می‌کند تا عمر مفید موتور و در نتیجه سلامت ماشین شما افزایش پیدا کند. در این مطلب به بررسی نکات تعویض شمع می‌پردازیم.

عمر مفید شمع خودرو چقدر است؟
کارشناسان خودرو در زمینه‌ی عمر مفید شمع خودرو اختلاف نظر دارند. برخی می‌گویند که بهتر است هر 15 هزار کیلومتر سلامت شمع بررسی و تعویض شود. برخی نیز ادعا می‌کنند که شمع‌ها هر 50 هزار کیلومتر یک بار نیاز به تعویض دارند. با بررسی نظرات مختلف و میانگین گرفتن از این اعداد گوناگون می‌توان گفت که هر 30 هزار کیلومتر بهترین زمان تعویض شمع خودرو محسوب می‌شود. عواملی که روی طول عمر شمع ماشین تأثیرگذارند شامل موارد زیر است.

نوع شمع (مسی، پلاتینیومی، ایریدیومی، نیکلی و…): نوع الکترود مصرفی در شمع خودرو تاثیر مستقیمی در کیفیت و عمر مفید محصول دارد. برای مثال شمع های مسی به دلیل خواص حرارتی که دارند در مقابل فرایش مقاومت بیشتری دارند و ممکن است ماندگاری بیشتری داشته باشند.
نوع نگهداری و استفاده از خودرو: برخی نکات در نگهداری از خودرو می تواند در طول عمر شمع موثر باشد، مثل نوع سوخت مصرفی یا بهبود راندمان کار موتور و تعویض به موقع شمع ها و…
کیفیت ساخت و تولید شمع: انتخاب شمع درست و مناسب خودرو و خرید بهترین شمع موجود در بازار از جمله هزینه هایی است که هزینه های جانبی آینده را که حاصل استهلاک خودرو است کاهش می دهد.
کیفیت اجزای داخلی خودرو: کیفیت کویل احتراق و سیستم اشتعال خودرو و سیستم سوخت رسانی آن می تواند بر عمر شمع ها نیز موثر باشد.
به پایان رسیدن عمر مفید شمع خودرو و زمان تعویض شمع ماشین
برای اطمینان بیشتر و پیشگیری از خرابی کامل شمع می‌توانید هر 20 هزار کیلومتر یک بار ماشین خود را به مراکز معتبر برده و سلامت و عمر مفید شمع خودرو را بررسی کنید. البته برخی از شمع‌های بسیار باکیفیت حتی قادرند تا 90 هزار کیلومتر را بدون خرابی سپری کنند. اما تعویض به موقع شمع مزایای زیادی دارد که رانندگان را قانع می‌کند تا پیش از خرابی شمع ماشین اقدام به تعویض آن کنند. در زیر نشانه‌های فیزیکی که به شما می‌گویند زمان تعویض شمع فرا رسیده است مشاهده می‌کنید.

فرسودگی و خرابی کامل شمع
مشاهده‌ی لعاب یا لایه روی چینی شمع
ترک خوردن بخش چینی شمع
تغییر رنگ در چینی
مشاهده‌ی فرسودگی در الکترودها
ذوب شدن الکترود مثبت (الکترود مرکزی)

فواید تعویض شمع خودرو
شمع خودرو از طریق سیستم جرقه زنی سبب اشتعال در ترکیب هوا و سوخت می‌شود که هنگام رانندگی در سرعت بالا این اشتعال میتواند به 15 جرقه در ثانیه هم برسد. با پیشرفت در صنعت شمع‌‌سازی و بروزرسانی مداوم سیستم‌های جدید بازهم برای بهبود در کارایی و عملکرد شمع خودرو باید به صورت منظم نسبت به برسی و تعویض آن اقداماتی صورت بگیرد. از فواید تعویض شمع و وایر میتوان به بهبود در شتاب خودرو و جلوگیری از زدن جرقه اشاره نمود. برای تعویض شمع نیازی به دانش فنی بسیار بالایی نیست و هرشخص میتواند با استفاده از آچار و سوکت عایق که در بسته بندی شمع‌ها تعبیه شده است نسبت به تعویض آن اقدام نماید.

برای برق رسانی بهینه و درست به شمع‌ها از وایر شمع استفاده می‌شود که در محل قرار گیری آن ممکن است با برخی قطعات ماشین و گرمای بسیار زیاد در ارتباط باشد. از این رو این قطعه با گذشت زمان و به مرور فرسوده شده و توانایی برق‌رسانی خود را نسبت به شمع از دست خواهد داد. تعویض این قطعات از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری خواهد کرد و مجددا‌، در نصب و تعویض این قطعات نیاز به ابزار پیشرفته‌ای نیست. آشناییی با انواع شمع خودرو در خرید و انتخاب قطعه مناسب خودرو شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

نکاتی برای افزایش طول عمر مفید شمع خودرو
آگاهی از راه های افزایش طول عمر شمع خودرو به شما کمک می‌کند تا نه‌تنها مدت زمان طولانی‌تری از شمع بهره ببرید بلکه با رعایت این موارد از خرابی دیگر قطعات خودرو نیز جلوگیری کنید. در زیر فهرستی از موارد مهم برای افزایش عمر مفید شمع خودرو را می‌خوانید.

خرید شمع با کیفیت: گام اول برای طول عمر بیشتر شمع خرید محصولی با کیفیت و با دوام از مراکز مجاز و معتبر است.
انتخاب شمع مناسب: شمع‌های دارای انواع گوناگونی هستند که هر کدام از ویژگی‌ها و طول عمر متفاوتی برخوردارند. بهتر است شمعی متناسب با مشخصات خودروی خود انتخاب کنید تا میزان بهره‌وری ماشین بالاتر برود.
بهره‌گیری از سوخت مرغوب: از سوخت مطمئن و مناسب برای ماشین استفاده کنید. کیفیت سوخت روی طول عمر شمع ماشین اثر مستقیمی دارد.
خنگ نگه داشتن موتور: زمانی که موتور در حال کار است تمامی قطعات خودرو با یکدیگر در ارتباطند و این ارتباطات و فعالیت‌ها موجب داغ شدن موتور می‌شود. سیستم خنک‌کننده با به جریان انداختن مایع خنک‌کننده از طریق لوله‌های رادیاتور و چرخاندن فن خودرو از این گرمای شدید می‌کاهد تا اجزای ماشین در دمای مناسبی به فعالیت ادامه بدهند. در صورتی که سیستم خنک‌کننده نتواند وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام دهد موتور دمای بیش از حدی را تجربه می‌کند که حاصل آن آسیب به شمع ماشین و دیگر اجزای اتوموبیل است.
نشانه‌های زمان تعویض شمع ماشین
در صورتی که در زمان مناسب شمع خودرو را معاینه نکنید یا نسبت به تعویض آن اقدام نکنید کم‌کم نشانه‌هایی را مشاهده خواهید کرد که به شما اعلام می‌کند هنگام تعویض شمع فرا رسیده است. بی توجهی به این نشانه‌ها و عدم تعویض شمع خودرو، ماشین را با خطراتی جدی و هزینه‌های سنگین روبرو خواهد کرد.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   علت بالا رفتن آمپر موقع کولر گرفتن

افزایش مصرف سوخت ماشین
کاهش قدرت پیشران و شتاب خودرو
بد کار کردن و لرزش موتور
تفاوت در استارت خوردن ماشین
روشن بودن چراغ چک
روشن نشدن ماشین

هنگامی که این نشانه‌ها رخ بدهند یکی از موارد مهمی که باید بررسی شود سلامت شمع خودرو است. دقت کنید که اگر یکی از این علائم به‌تنهایی اتفاق بیفتد لزوماً نشانه‌ی خرابی شمع نیست.

مراحل عوض کردن شمع ماشین
اگر شمع ماشین شما مستهلک شده و نیاز به تعویض دارد و به هر دلیلی دسترسی به تکنسین خودرو و مکانیکی ندارید می توانید خود اقدام به تعویض شمع خودرو خود کنید. مراحل تعویض شمع خودرو بسیار ساده است اما نهایت دقت را به کار ببرید تا از آسیب های احتمالی خودداری کنید.

باز کردن شمع:
وایر شمع را از قسمت لاستیکی متصل شده به سر شمع با احتیاط جدا کنید. اگر وایر به راحتی جدا نشد و از ابزار استفاده کردید مراقب ترمینال فلزی وایر باشید که آسیب نبیند. آسیب دیدن وایر و نصب مجدد آن می تواند در روند احتراق ماشین مشکل ساز شود. در ادامه باید کوئل را از شمع جدا کنید، ابتدا برق کوئل را جدا کنید و سپس قسمت روکش دار را با چرخاندن یا عقب و جلو کردن باز کنید و مراقب باشید روکش پلاستیکی آسیب نبیند. در مرحله آخر با احتیاط باید شمع ها را باز کنید و در نهایت دقت این کار را انجام دهید که شیارهای سرسیلندر آسیب نبینند. اگر نیاز به ابزار داشتید از آچار بکس برای این کار استفاده کنید.

نصب شمع جدید:
بعد از خارج کردن شمع های قدیمی نوبت به قرار دادن شمع های جدید میرسد. حین خارج کردن شمع های قدیمی حتما به ترتیب هر شمع دقت داشته باشید و هر یک را علامت گذاری کنید. سلامت شمع های جدید را بررسی کنید که از شمع معیوب استفاده نکنید. و پس از بستن شمع ها مجدد کوئل و وایر شمع را با گریس به حالت قبلی خود برگردانید. اگر بعد از نصب شمع جدید چراغ چک ماشین روشن شد احتمالا در یکی از مراحل اشتباهی پیش آمده و باید به تکنسین خودرو مراجعه کنید.

تعویض شمع خودرو و خرید شمع با کیفیت
با بررسی موارد گوناگون در این مطلب متوجه شدیم که کیفیت شمع نه‌تنها روی عمر مفید شمع خودرو تأثیرگذار است بلکه زمان تعویض شمع را نیز به عقب می‌اندازد. این موضوع هم سبب صرفه‌ی اقتصادی برای شما و هم سبب عملکرد صحیح ماشینتان می‌شود.

خرید قطعات خودرو با کیفیت بالا و ماندگاری طولانی تنها از طریق مراجعه به مراکز مجاز و معتبر ممکن است.

 
  
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .  
  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

ایده پارت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

اینه پیشگام

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

Ngktsq

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

ایده نگر

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

 
همچنین میتوانید مطالعه کنید :   راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو
 انلاین شاپ الماس پور     

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

علت کم جون شدن ماشین

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

انواع صدای ماشین و علت ان

اشتباهات رایج مکانیک ها

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

چرا خودروی ما داغ می کند؟

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

نگهداری موتور xu7

انواع پمپ بنزین خودرو

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

چرا وقتی ترمز میکنم ماشین خاموش میشه یا کم جون میشه؟

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

شایع ترین ایرادات خودرو

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

نحوه خاموش کردن چراغ آچار

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

ترموستات و مشکلاتش

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

باتری خراب است یا دینام؟

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

عیب یابی استپر موتور

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

مراحل تست پمپ بنزین

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

آشنایی با دسته موتور خودرو

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

نکات نگهداری خودرو

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

علت خروج اب از اگزوز

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

نشتی روغن هیدرولیک

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

روغن سوزی موتور خودرو

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

معرفی شغل مکانیک خودرو

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

تاریخچه شمع

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

اصول نگهداری از خودرو

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

همه چیز درباره شمع خودرو

شستشوی انژکتور

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

کوئل خودرو و عیب یابی

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

علت و علائم خرابی شمع خودرو

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

علت کار نکردن فن خودرو و نحوه حل مشکل

انتخاب باتری مناسب خودرو

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

از بین بردن خراش‌های روی ماشین

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

استارت خوردن و علت روشن نشدن ماشین

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

تست و تعویض پمپ بنزین ماشین

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

جلوگیری از دزدی و سرقت خودرو

همه چیز درمورد ضدیخ

همه چیز در مورد تسمه تایم و زنجیر تایم

کاربرد درب سوپاپ و واشر درب سوپاپ چیست

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *