شمع ماشین یکی از مهم‌ترین اجزای خودرو برای کارکرد صحیح اتومبیل محسوب می‌شود. به همین دلیل لازم است تا اطلاعات مختصری در زمینه‌ی عمر مفید شمع خودرو و بهترین زمان تعویض شمع داشته باشید. تعویض به موقع شمع ماشین کمک می‌کند تا عمر مفید موتور و در نتیجه سلامت ماشین شما افزایش پیدا کند. در این مطلب به بررسی نکات تعویض شمع می‌پردازیم.

عمر مفید شمع خودرو چقدر است؟
کارشناسان خودرو در زمینه‌ی عمر مفید شمع خودرو اختلاف نظر دارند. برخی می‌گویند که بهتر است هر 15 هزار کیلومتر سلامت شمع بررسی و تعویض شود. برخی نیز ادعا می‌کنند که شمع‌ها هر 50 هزار کیلومتر یک بار نیاز به تعویض دارند. با بررسی نظرات مختلف و میانگین گرفتن از این اعداد گوناگون می‌توان گفت که هر 30 هزار کیلومتر بهترین زمان تعویض شمع خودرو محسوب می‌شود. عواملی که روی طول عمر شمع ماشین تأثیرگذارند شامل موارد زیر است.

نوع شمع (مسی، پلاتینیومی، ایریدیومی، نیکلی و…): نوع الکترود مصرفی در شمع خودرو تاثیر مستقیمی در کیفیت و عمر مفید محصول دارد. برای مثال شمع های مسی به دلیل خواص حرارتی که دارند در مقابل فرایش مقاومت بیشتری دارند و ممکن است ماندگاری بیشتری داشته باشند.
نوع نگهداری و استفاده از خودرو: برخی نکات در نگهداری از خودرو می تواند در طول عمر شمع موثر باشد، مثل نوع سوخت مصرفی یا بهبود راندمان کار موتور و تعویض به موقع شمع ها و…
کیفیت ساخت و تولید شمع: انتخاب شمع درست و مناسب خودرو و خرید بهترین شمع موجود در بازار از جمله هزینه هایی است که هزینه های جانبی آینده را که حاصل استهلاک خودرو است کاهش می دهد.
کیفیت اجزای داخلی خودرو: کیفیت کویل احتراق و سیستم اشتعال خودرو و سیستم سوخت رسانی آن می تواند بر عمر شمع ها نیز موثر باشد.
به پایان رسیدن عمر مفید شمع خودرو و زمان تعویض شمع ماشین
برای اطمینان بیشتر و پیشگیری از خرابی کامل شمع می‌توانید هر 20 هزار کیلومتر یک بار ماشین خود را به مراکز معتبر برده و سلامت و عمر مفید شمع خودرو را بررسی کنید. البته برخی از شمع‌های بسیار باکیفیت حتی قادرند تا 90 هزار کیلومتر را بدون خرابی سپری کنند. اما تعویض به موقع شمع مزایای زیادی دارد که رانندگان را قانع می‌کند تا پیش از خرابی شمع ماشین اقدام به تعویض آن کنند. در زیر نشانه‌های فیزیکی که به شما می‌گویند زمان تعویض شمع فرا رسیده است مشاهده می‌کنید.

تبلیغات

فرسودگی و خرابی کامل شمع
مشاهده‌ی لعاب یا لایه روی چینی شمع
ترک خوردن بخش چینی شمع
تغییر رنگ در چینی
مشاهده‌ی فرسودگی در الکترودها
ذوب شدن الکترود مثبت (الکترود مرکزی)

فواید تعویض شمع خودرو
شمع خودرو از طریق سیستم جرقه زنی سبب اشتعال در ترکیب هوا و سوخت می‌شود که هنگام رانندگی در سرعت بالا این اشتعال میتواند به 15 جرقه در ثانیه هم برسد. با پیشرفت در صنعت شمع‌‌سازی و بروزرسانی مداوم سیستم‌های جدید بازهم برای بهبود در کارایی و عملکرد شمع خودرو باید به صورت منظم نسبت به برسی و تعویض آن اقداماتی صورت بگیرد. از فواید تعویض شمع و وایر میتوان به بهبود در شتاب خودرو و جلوگیری از زدن جرقه اشاره نمود. برای تعویض شمع نیازی به دانش فنی بسیار بالایی نیست و هرشخص میتواند با استفاده از آچار و سوکت عایق که در بسته بندی شمع‌ها تعبیه شده است نسبت به تعویض آن اقدام نماید.

برای برق رسانی بهینه و درست به شمع‌ها از وایر شمع استفاده می‌شود که در محل قرار گیری آن ممکن است با برخی قطعات ماشین و گرمای بسیار زیاد در ارتباط باشد. از این رو این قطعه با گذشت زمان و به مرور فرسوده شده و توانایی برق‌رسانی خود را نسبت به شمع از دست خواهد داد. تعویض این قطعات از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری خواهد کرد و مجددا‌، در نصب و تعویض این قطعات نیاز به ابزار پیشرفته‌ای نیست. آشناییی با انواع شمع خودرو در خرید و انتخاب قطعه مناسب خودرو شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

نکاتی برای افزایش طول عمر مفید شمع خودرو
آگاهی از راه های افزایش طول عمر شمع خودرو به شما کمک می‌کند تا نه‌تنها مدت زمان طولانی‌تری از شمع بهره ببرید بلکه با رعایت این موارد از خرابی دیگر قطعات خودرو نیز جلوگیری کنید. در زیر فهرستی از موارد مهم برای افزایش عمر مفید شمع خودرو را می‌خوانید.

خرید شمع با کیفیت: گام اول برای طول عمر بیشتر شمع خرید محصولی با کیفیت و با دوام از مراکز مجاز و معتبر است.
انتخاب شمع مناسب: شمع‌های دارای انواع گوناگونی هستند که هر کدام از ویژگی‌ها و طول عمر متفاوتی برخوردارند. بهتر است شمعی متناسب با مشخصات خودروی خود انتخاب کنید تا میزان بهره‌وری ماشین بالاتر برود.
بهره‌گیری از سوخت مرغوب: از سوخت مطمئن و مناسب برای ماشین استفاده کنید. کیفیت سوخت روی طول عمر شمع ماشین اثر مستقیمی دارد.
خنگ نگه داشتن موتور: زمانی که موتور در حال کار است تمامی قطعات خودرو با یکدیگر در ارتباطند و این ارتباطات و فعالیت‌ها موجب داغ شدن موتور می‌شود. سیستم خنک‌کننده با به جریان انداختن مایع خنک‌کننده از طریق لوله‌های رادیاتور و چرخاندن فن خودرو از این گرمای شدید می‌کاهد تا اجزای ماشین در دمای مناسبی به فعالیت ادامه بدهند. در صورتی که سیستم خنک‌کننده نتواند وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام دهد موتور دمای بیش از حدی را تجربه می‌کند که حاصل آن آسیب به شمع ماشین و دیگر اجزای اتوموبیل است.
نشانه‌های زمان تعویض شمع ماشین
در صورتی که در زمان مناسب شمع خودرو را معاینه نکنید یا نسبت به تعویض آن اقدام نکنید کم‌کم نشانه‌هایی را مشاهده خواهید کرد که به شما اعلام می‌کند هنگام تعویض شمع فرا رسیده است. بی توجهی به این نشانه‌ها و عدم تعویض شمع خودرو، ماشین را با خطراتی جدی و هزینه‌های سنگین روبرو خواهد کرد.

افزایش مصرف سوخت ماشین
کاهش قدرت پیشران و شتاب خودرو
بد کار کردن و لرزش موتور
تفاوت در استارت خوردن ماشین
روشن بودن چراغ چک
روشن نشدن ماشین

هنگامی که این نشانه‌ها رخ بدهند یکی از موارد مهمی که باید بررسی شود سلامت شمع خودرو است. دقت کنید که اگر یکی از این علائم به‌تنهایی اتفاق بیفتد لزوماً نشانه‌ی خرابی شمع نیست.

مراحل عوض کردن شمع ماشین
اگر شمع ماشین شما مستهلک شده و نیاز به تعویض دارد و به هر دلیلی دسترسی به تکنسین خودرو و مکانیکی ندارید می توانید خود اقدام به تعویض شمع خودرو خود کنید. مراحل تعویض شمع خودرو بسیار ساده است اما نهایت دقت را به کار ببرید تا از آسیب های احتمالی خودداری کنید.

باز کردن شمع:
وایر شمع را از قسمت لاستیکی متصل شده به سر شمع با احتیاط جدا کنید. اگر وایر به راحتی جدا نشد و از ابزار استفاده کردید مراقب ترمینال فلزی وایر باشید که آسیب نبیند. آسیب دیدن وایر و نصب مجدد آن می تواند در روند احتراق ماشین مشکل ساز شود. در ادامه باید کوئل را از شمع جدا کنید، ابتدا برق کوئل را جدا کنید و سپس قسمت روکش دار را با چرخاندن یا عقب و جلو کردن باز کنید و مراقب باشید روکش پلاستیکی آسیب نبیند. در مرحله آخر با احتیاط باید شمع ها را باز کنید و در نهایت دقت این کار را انجام دهید که شیارهای سرسیلندر آسیب نبینند. اگر نیاز به ابزار داشتید از آچار بکس برای این کار استفاده کنید.

نصب شمع جدید:
بعد از خارج کردن شمع های قدیمی نوبت به قرار دادن شمع های جدید میرسد. حین خارج کردن شمع های قدیمی حتما به ترتیب هر شمع دقت داشته باشید و هر یک را علامت گذاری کنید. سلامت شمع های جدید را بررسی کنید که از شمع معیوب استفاده نکنید. و پس از بستن شمع ها مجدد کوئل و وایر شمع را با گریس به حالت قبلی خود برگردانید. اگر بعد از نصب شمع جدید چراغ چک ماشین روشن شد احتمالا در یکی از مراحل اشتباهی پیش آمده و باید به تکنسین خودرو مراجعه کنید.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   چگونه وارد شغل تنظیم موتور شویم؟ بررسی صفر تا صد

تعویض شمع خودرو و خرید شمع با کیفیت
با بررسی موارد گوناگون در این مطلب متوجه شدیم که کیفیت شمع نه‌تنها روی عمر مفید شمع خودرو تأثیرگذار است بلکه زمان تعویض شمع را نیز به عقب می‌اندازد. این موضوع هم سبب صرفه‌ی اقتصادی برای شما و هم سبب عملکرد صحیح ماشینتان می‌شود.

خرید قطعات خودرو با کیفیت بالا و ماندگاری طولانی تنها از طریق مراجعه به مراکز مجاز و معتبر ممکن است.

 
  
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .  

  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

 
 انلاین شاپ الماس پور     

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

آشنایی با دسته موتور خودرو

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

همه چیز در مورد تسمه تایم و زنجیر تایم

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

چرا خودروی ما داغ می کند؟

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

روغن سوزی موتور خودرو

علت و علائم خرابی شمع خودرو

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

نکات نگهداری خودرو

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

همه چیز درمورد ضدیخ

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

انتخاب باتری مناسب خودرو

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

همه چیز درباره شمع خودرو

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

تاریخچه شمع

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

شستشوی انژکتور

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

شایع ترین ایرادات خودرو

عیب یابی استپر موتور

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

کوئل خودرو و عیب یابی

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

انواع پمپ بنزین خودرو

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

علت خروج اب از اگزوز

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

نشتی روغن هیدرولیک

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

اشتباهات رایج مکانیک ها

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

معرفی شغل مکانیک خودرو

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

مراحل تست پمپ بنزین

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

اصول نگهداری از خودرو

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

نگهداری موتور xu7

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *