شمع خودرو چیست؟
خرابی شمع خودرو منجر به کاهش راندمان سیستم جرقه‌زنی و احتراق خودرو شده و به طور کلی عملکرد موتور را مختل می‌کند.شمع خودرو یکی از انواع لوازم یدکی خودرو است که بر روی سرسیلندر قرار دارد. این قطعه از اصلی‌ترین اجزای سیستم احتراقی ماشین محسوب شده و نقش بسزایی را در فرآیند احتراق بازی می‌کند.

تمامی وسایل نقلیه‌ای که با سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند، به کمک جرقه‌ای که توسط شمع ایجاد می‌شود، عملیات احتراق در داخل موتور خود را تکمیل می‌کنند.

به عبارتی دیگر، شمع با جرقه زدن، عملیات احتراق را آغاز کرده و انرژی موردنیاز خودرو را تولید می‌کند.

تبلیغات

همانند هر قطعه دیگری، اختراع و توسعه شمع نیز توسط دانشمندان متعددی صورت پذیرفته است. در سال 1860 میلادی، اتین لونوار (Etienne Lenoir) از یک شمع برقی در اولین موتور احتراق داخلی خود استفاده کرد. اختراع این شخص در سال 1886 میلادی، در آمریکا به ثبت رسید.

پس از ثبت اختراع شمع خودرو توسط اتین لونوار، پتنت‌های مختلفی از افراد مختلف در گذر زمان به ثبت رسیدند. از جمله این افراد، می‌توان به نیکولا تسلا (Nikola Tesla)، فردریک ریچارد سیمز (Frederick Richard Simms) و رابرت بوش (Robert Bosch) اشاره کرد.

اولین اختراعی که به صورت تجاری، در سیستم احتراق داخلی موتور و به عنوان یک شمع با ولتاژ بالا مورد استفاده قرار گرفت، توسط مهندسی به نام گوتلوب هونولد (Gottlob Honold) از شرکت بوش ارائه شد. این اختراع تحول عظیمی را در موتورهای احتراق داخلی ایجاد کرد.

شمع یک قطعه بسیار حساس از نظر طراحی به شمار رفته و علاوه بر تولید جرقه با ولتاژی حدود 12000 ولت، فشاری حدود 40 اتمسفر و دمایی حدود 2000 درجه سانتی‌گراد را در داخل سیلندر باید تحمل کند.

ساختمان داخلی شمع شامل الکترود، عایق‌چینی، واشرها و … بوده که فرسودگی هر کدام از این اجزاء، می‌تواند منجر به خرابی شمع خودرو باشد. این قطعه از یک طرف ولتاژ بالای برق را گرفته و از طرفی دیگر، با ایجاد جرقه، منجر به انفجار بخار فشرده شده بنزین در محفظه احتراق می‌شود. پس از ایجاد انفجار در محفظه احتراق، سیلندرها به سمت پایین حرکت می‌کنند.

قسمت فلزی که در داخل سیلندر پیچ می‌شود، پایه شمع نام دارد. قسمت سفید رنگ بالایی شمع نیز اصطلاحاً “چینی” نام دارد. جنس چینی از نوعی سرامیک مصنوعی (و یا اکسید آلومینیوم) بوده و از آنجایی که شمع خودرو فشار و دمای بالایی را متحمل می‌شود، این قطعه دارای مقاومت بالای حرارتی و الکتریکی است.

ترمینال بالاترین قسمت شمع بوده و به وایر متصل می‌شود. این قطعه رسانای قوی الکتریسیته بوده و مقاومت بالایی در برابر زنگ زدن دارد.

در قسمت انتهایی پایه شمع، زائده فلزی به نام الکترود منفی یا پلاتین وجود دارد. همان طور که از نام این قطعه مشخص است، وظیفه آن ایجاد قطب منفی، به منظور ایجاد جرقه است.

از آنجایی که برای ایجاد جرقه و شروع فرآیند احتراق به هر دو قطب مثبت و منفی نیاز است، یک زائده مرکزی که نقش قطب مثبت را دارد، در مقابل الکترود منفی وجود داشته و بدین‌ترتیب، برقی که توسط کوئل تولید شده، تا داخل محفظه احتراق هدایت می‌شود.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

الکترود مثبت از آلیاژ بسیار مقاوم که دارای ترکیبات نیکل، منگنز، کروم و … است، تشکیل شده است.

فاصله میان الکترودهای مثبت و منفی “گپ” نامیده می‌شود. اندازه این فاصله بسیار حائز اهمیت بوده و براساس مواردی همچون میزان ولتاژ تولیدی کوئل، نسبت تراکم، نوع سوخت و … تعیین می‌گردد.

به طور معمول، بزرگی فاصله گپ، منجر به تولید جرقه بزرگتر و بهبود احتراق می‌گردد. از طرفی دیگر، این میزان فاصله زیاد، ولتاژ عبوری از کوئل و هم‌چنین دمای احتراق را بالا می‌برد. بنابراین طراحی مناسب و بهینه فاصله گپ، باید با دقت بالایی انجام شده و از فرسودگی قطعاتی همچون کوئل و به تبع آن خرابی شمع خودرو جلوگیری کرد.

تا به اینجا با شمع، ساختمان داخلی و عملکرد آن در سیستم احتراقی خودرو آشنا شدید. ما در ادامه این مقاله، به معرفی نشانه‌ها و دلایل خرابی شمع خودرو پرداخته و نقش این قطعه مهم در وسیله نقلیه شما را به صورت کاملتر بررسی خواهیم کرد. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

علائم خرابی شمع خودرو

همانطور که در بخش پیش گفته شد، پیشرانه انرژی اولیه خود به منظور حرکت ماشین را از احتراق ناشی از جرقه شمع دریافت می‌کند. بنابراین در صورت خرابی شمع خودرو و عدم عملکرد مناسب آن و عدم احتراق کامل، موتور خودرو قادر به تأمین انرژی لازم جهت حرکت ماشین نخواهد بود.

عدم استفاده از شمع‌های استاندارد موجود در بازار به جای شمع‌های تقلبی، می‌تواند منجر به وارد شدن آسیب جدی به قطعاتی شود که با شمع در ارتباط هستند. از جمله این قطعات می‌توان به کوئل و کامپیوتر اشاره کرد.

ما در ادامه، انواع علائم و نشانه‌های مربوط به خرابی شمع خودرو را معرفی کرده و به توضیح مختصری در مورد آنها می‌پردازیم.

خرابی شمع خودرو دارای نشانه‌های زیر است:

احتراق ناقص
لرزش و شنیدن صدا در حالت درجا
وجود مشکل در شتاب‌گیری
افزایش مصرف سوخت
روشن شدن دشوار خودرو
روشن شدن چراغ چک

احتراق ناقص: وجود هرگونه مشکل در احتراق مخلوط سوخت و هوا درون سیلندر، منجر به احتراق ناقص می‌شود. هنگامی که احتراق به صورت کامل انجام نمی‌شود، مقدار سوختی که محترق نشده، منجر به انتشار آلودگی‌های زیادی از اگزوز خودرو می‌شود. این آلودگی‌ها، آسیب جدی به محیط زیست وارد می‌کنند.

در صورت خرابی شمع خودرو، احتراق به صوت ناقص انجام شده و در صورت عدم رسیدگی و تعویض به موقع آن، خسارات جبران‌ناپذیری به موتور وارد می‌شود.

لرزش و شنیدن صدا در حالت درجا: در صورت خرابی شمع خودرو، این قطعه عملکرد خود را به خوبی انجام نداده و منجر به لرزش در حالت درجا و سر و صدای بلند می‌شود.

جالب است بدانید که دلیل این اتفاق این است که سوختی که به دلیل احتراق ناقص سوزانده نشده، سنسور اکسیژن (حسگر اکسیژن) را به اشتباه می‌اندازد.

در واقع کاهش میزان سوخت داخل سیلندر، منجر به عدم تناسب نسبت سوخت و هوا شده و به تبع آن، سوخت به صورت ناقص می‌سوزد.

وجود مشکل در شتاب‌گیری: نشانه‌هایی همچون پاسخ‌گویی نامناسب موتور هنگام فشردن پدال گاز (به خصوص هنگام شتاب‌گیری) و تأخیر در عملکرد موتور در هنگام شتاب‌گیری، از نشانه‌های خرابی شمع خودرو هستند.

به عبارتی دیگر، در صورتی که قدرت و کیفیت جرقه‌هایی که توسط شمع ایجاد می‌شوند پایینتر از حد استاندارد باشد، عملکرد کلی پیشرانه مختل می‌شود.

افزایش مصرف سوخت: در صورتی که میزان سوخت داخل سیلندر از حد معمول تعیین شده بیشتر باشد، و یا در صورتی که احتراق به صورت ناقص صورت پذیرد، عملکرد پیشرانه مختل می‌شود.

در صورت مختل شدن عملکرد موتور، وسیله نقلیه مجبور است سوخت بیشتری را بسوزاند. خرابی شمع خودرو مشکل را دوچندان کرده و بخشی از سوخت بدون سوزانده شدن، از خودرو خارج می‌شود.

روشن شدن دشوار خودرو: وجود هر گونه نقص و خرابی شمع خودرو، باعث می‌شود موتور به سختی روشن شده و کار کند. بدین ترتیب خودروی شما حرکت نکرده و به انرژی بیشتری جهت غلبه بر این اینرسی سکون نیاز است.

روشن شدن چراغ چک: خرابی شمع خودرو باعث می‌شود تا بنزین مشتعل نشده داخل کاتالیزور انباشته شود. سپس زمانیکه شرایط مساعد باشد، این سوخت درون کاتالیزور مشتعل شده و منجر به وارد شدن آسیب جدی به سرامیک‌های داخل کاتالیزور می‌شود.

این سرامیک‌ها بسیار ظریف بوده و با از دست رفتن فرم اصلی آنها، دچار گرفتگی می‌شوند. این گرفتگی باعث می‌شود تا کاتالیزور به درستی وظیفه خود را انجام نداده و میزان گازهای آلاینده خروجی از اگزوز خودرو افزایش می‌یابد.

با گرفتگی کاتالیست، چراغ چک روشن شده، قدرت پیشرانه کاهش یافته، بوی نامطبوعی از اگزوز خارج شده و به تیع آن، سرعت وسیله نقلیه از یک حدی بالاتر نمی‌رود.

یکی دیگر از نشانه‌هایی که به شما کمک می‌کند تا خرابی شمع خودرو را تشخیص دهید، بررسی ویژگی‌های ظاهری آن است. مشخصات ظاهری شمع سالم و فرسوده به صورت زیر هستند:

در صورتی که رنگ نوک چینی عایق، سفید متمایل به خاکستری باشد، یعنی دامنه حرارتی شمع صحیح بوده و پیشرانه از سلامتی نسبی برخوردار است. در چنین شرایطی، ماشین ریپ نزده و ساسات به درستی کار می‌کند.

در صورتی که رنگ چینی صورتی مایل به قرمز باشد هم، یعنی شمع خودروی شما سالم است. دلیل این قرمزی، به مواد افزودنی برمی‌گردد که به بنزین وارد می‌شود. این مواد بدون سرب بوده و به منظور افزایش اکتان سوخت، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در صورتی که شمع به بنزین آغشته شده باشد، بوی بخار بنزین به مشام می‌رسد. در این حالت، چینی سر شمع به رنگ زغال در می‌آید. علت این اتفاق هم به تنظیم نبودن ساسات، پاشش هوای غلیظ و مخلوط سوخت، وجود اشکال در سیستم جرقه‌زنی و نشت انژکتور سوخت است.

در چنین شرایطی، موتور بد روشن شده و ریپ می‌زند. (توصیه می‌شود حتماً مخلوط هوا و بنزین را کنترل کرده و سیستم برق، شمع‌ها و انژکتور را چک کنید).

یکی دیگر از ویژگی‌های ظاهری یک شمع ناسالم، می‌تواند ترک خوردگی چینی سر شمع باشد. دلیل این ترک خوردگی به مواردی همچون اکتان پایین سوخت بر می‌گردد.

گاهی سر شمع براق می‌شود. نقاطی از چینی به رنگ زرد متمایل به قهوه‌ای و گاهی هم به رنگ سبز در می‌آیند. علت این مورد هم به وجود یک سری ترکیبات سربی در بنزین بر می‌گردد. در چنین شرایطی، توصیه می‌شود شمع با درجه حرارت پایینتر تعویض گردد.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

دلایل خرابی شمع خودرو

در بخش قبلی، به صورت کامل با نشانه‌های خرابی شمع خودرو آشنا شدید. ما در این بخش قصد داریم شما را با دلایل این خرابی آشنا کرده و امیدوار هستیم پس از آشنایی با این عوامل، با رسیدگی به موقع به شمع‌های خودروی خود، از بروز هزینه‌های هنگفت در آینده جلوگیری کنید.

اصلی‌ترین دلیل فرسودگی و خرابی شمع خودرو، کیفیت نامرغوب آن است. انواع برندهای مختلف، دارای طول عمرهای متفاوت هستند.

در صورتی که از برند معتبری استفاده کرده باشید و هم‌چنین خودروی شما سالم باشد، بیشترین کیلومتری تعویض شمع‌ها برای شمع‌های استاندارد، بین 20-30 هزار کیلومتر، برای شمع‌های پلاتینیوم بین 50-60 هزار کیلومتر و برای شمع‌های ایریدیوم نیز 80-160 هزار کیلومتر است.

هرچقدر شمعی که در خودروی خود استفاده می‌کنید مرغوبتر باشد، طول عمر مفید آن نیز بیشتر بوده و به مقادیر استانداردی که اشاره شد، نزدیکتر خواهد بود. در غیر این صورت، راننده وسیله نقلیه مجبور به خرید شمع خودرو و یا تعویض آن خواهد بود.

علاوه بر کیفیت شمع، موارد دیگری نیز در کاهش طول عمر این قطعه مؤثر بوده که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

در ادامه، هر کدام از موارد فوق را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

تجمع کربن: در صورتی که فیلتر هوای خودروی شما فرسوده شده باشد و یا در صورتی که سوخت غلیظی توسط انژکتور تزریق شود، احتراق به صورت ناقص صورت گرفته و کربن تولید می‌شود. این کربن بر روی شمع‌ها نشسته و موجب خرابی شمع خودرو می‌شود.

دمای بالا: دمای زیادی که از احتراق سوخت داخل سیلندر تولید می‌شود، یکی از عواملی است که باعث خرابی شمع خودرو می‌شود. در واقع افزایش بیش از حد دمای شمع‌ها، طول عمر آنها را کاهش داده و عملکرد کلی سیستم احتراق ماشین را مختل می‌کند.

روغن: در صورتی که روغن به داخل محفظه احتراق و بر روی شمع نفوذ کند، نوک شمع آسیب می‌بیند. در این صورت رینگ‌های اطراف پیستون نیز فرسوده شده و کارایی آنها کاهش می‌یابد.

 
  
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .  

  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

 
 انلاین شاپ الماس پور     

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

انتخاب باتری مناسب خودرو

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

شایع ترین ایرادات خودرو

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

انواع پمپ بنزین خودرو

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

همه چیز درباره شمع خودرو

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

علت خروج اب از اگزوز

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

روغن سوزی موتور خودرو

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

همه چیز درمورد ضدیخ

عیب یابی استپر موتور

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

نکات نگهداری خودرو

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

اصول نگهداری از خودرو

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

آشنایی با دسته موتور خودرو

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

معرفی شغل مکانیک خودرو

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

مراحل تست پمپ بنزین

تاریخچه شمع

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

شستشوی انژکتور

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

علت و علائم خرابی شمع خودرو

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

نشتی روغن هیدرولیک

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

اشتباهات رایج مکانیک ها

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

همه چیز در مورد تسمه تایم و زنجیر تایم

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

کوئل خودرو و عیب یابی

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

نگهداری موتور xu7

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

چرا خودروی ما داغ می کند؟

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *