👨‍🔧 پنج ایراد مهمی که باید آنها را جدی بگیرید

خودرو های امروزی هر چقدر هم که با کیفیت و مطمئن باشند، به مراقبت و رسیدگی نیاز دارند. وجود انواع سیستم های الکترونیکی، قطعات ثابت و متحرک زیاد و همچنین فشارهای وارده به بخش های مختلف در طول زمان ایجاب می کند که مالکان برای جلوگیری از خرابی وسیله نقلیه خود هر از چند گاهی قسمت های اصلی را بازدید نموده و در صورت مشاهده برخی علایم سریعا به تعمیرگاه مراجعه کنند.

اکثر خرابی ها قبل از وقوع نشانه هایی را بروز می دهند، به همین جهت می توان با اقدام به موقع از آنها جلوگیری کرد. البته این کار هزینه هایی را نیز در پی دارد، اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. با این پیش زمینه قصد داریم در مطلب حاضر به برخی از شایع ترین علایم که در صورت بی توجهی ممکن است خرابی های بزرگی به دنبال داشته باشند، بپردازیم.

تبلیغات

دود سنگین

وقتی از دهانه اگزوز دود زیادی خارج می شود، حتما ایرادی در موتور وجود دارد. این دود می تواند به رنگ های سفید، خاکستری، آبی یا سیاه باشد که هر کدام از آنها نمایانگر مشکلی خاص است.

دود سفید حکایت از آن دارد که موتور آب را به درون اگزوز می فرستد. این مشکل در خودروهای بنزینی ناشی از ایراد در واشر سر سیلندر و در خودروهای دیزلی می تواند ناشی از ایراد در زمانبندی تزریق سوخت باشد. اگر به دود سفید بی اعتنایی کنید، در نهایت سر سیلندر خودرو با مشکلی جدی مواجه می شود.

دود آبی به معنای اینست که موتور خودرو روغن سوزی دارد. علت این مساله نقص در رینگ پیستون است که باید حتما تعویض گردد. از آنجایی که برطرف کردن این ایراد نیازمند باز شدن موتور می باشد، هزینه زیادی به مالک تحمیل خواهد شد. چنانچه هنگام رانندگی بوی خاصی به مشامتان رسید، حتما گازهای خروجی از اگزوز را چک کنید.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

دود سیاه نشان دهنده ترکیب نادرست میزان سوخت و هوا است. در موتورهای بنزینی تنظیم مجدد موتور می تواند این ایراد را رفع کند، اما در موتورهای دیزلی این مساله نیازمند بررسی بیشتر است.

دود خاکستری می تواند نشانه مشکلات مختلفی باشد؛ مثل مشکل در سر سیلندر و نشت روغن یا آب به درون محفظه احتراق و همچنین شکستگی دریچه تهویه کارتر (PCV). رفع این ایراد نیز می تواند هزینه زیادی روی دوش مالک خودرو بگذارد.

چنانچه در مورد خروج دود از اگزوز خودروی خود تردید دارید، می توانید با یکی از دوستان خود این مساله را کنترل کنید؛ البته گهگاه چنانچه میزان دود خروجی زیاد باشد، می توان با دقت در آینه ها آن را مشاهده کرد.

نشت مایعات

برای به حرکت درآوردن هر خودرویی، انواع مایعات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. به همین جهت شاید در بلند مدت برخی اتصالات یا مجاری نشتی داشته باشند.

برای پی بردن به این مشکل همیشه جایی را که اتومبیل خود را پارک می کنید، به دقت کنترل کنید تا اثری از لکه های روغن نباشد؛ بازبینی و بررسی هفتگی قسمت های مربوط به حفظ یا انتقال مایعات نیز می تواند بسیار مفید باشد.

چنانچه بر روی رینگ یا لاستیک روغن غیر عادی دیدید، به احتمال بسیار سیستم ترمز نشتی پیدا کرده است. اگر پدال ترمز نرم تر از قبل شده باشد، این احتمال قوت می گیرد؛ بنابراین بلافاصله سطح روغن ترمز را چک کنید. در صورت محرز شدن این مشکل حتما مکانیک خود را در جریان گذاشته و یا اتومبیل خود را با یدک کش به تعمیرگاه منتقل کنید. در این شرایط رانندگی با خودرو به هیچ وجه توصیه نمی شود.

گاه نشت روغن بر روی موتور خودرو به وضوح قابل مشاهده است. البته بیشتر اوقات نشتی ها – مخصوصا نشتی سیستم خنک کننده – هنگام کارکرد موتور و در دمای عملیاتی رخ می دهند، بنابراین بد نیست گهگاه پس از مسافرت های نسبتا طولانی قبل از خاموش کردن خودرو اطراف موتور را چک کنید. نشتی روغن سیستم هیدرولیک فرمان یکی دیگر از موارد شایع است که با دقت در محفظه و پمپ می توان به آن پی برد.

اگر نشتی از مجاری سوخت رسانی اتفاق بیفتد، سریعا یک ظرف را در زیر قسمت مربوطه بگذارید تا از جاری شدن آن جلوگیری کنید. ناگفته پیداست که در این شرایط باید بسیار محتاطانه عمل نموده و از روشن کردن خودرو یا هر شی دیگر امتناع نمایید.

صداها و لرزش های غیر عادی

با گذشت زمان برخی از اتومبیل ها صداها، لرزش ها، ضربه ها و رفتارهای غیر عادی از خود نشان می دهند. اگر اتومبیل تان هنگام عبور از روی دست اندازهای کوچک صدای غیر طبیعی تولید می کند، احتمالا به بوش های جدید نیاز پیدا خواهید کرد؛ اما اگر این اتفاق بر روی دست اندازهای بزرگ رخ می دهد، احتمالا کمک فنرها آسیب دیده اند.

رسید، سیستم فرمان باید در اولین فرصت بازبینی شود.

بدترین نوع صدایی که یک موتور تولید می کند، به ناک یا صدای کوبیدن مربوط می شود. چنانچه با این نوع صدا روبرو شدید ابتدا سطح روغن را چک کنید، اگر میزان آن معمولی بود باید خود را برای هزینه ای گران تر آماده کنید. البته یک نوع صدای ضربات خفیف نیز وجود دارد که احتمالا مربوط به تایپیت ها است. به هر ترتیب در صورت شنیدن صدای غیر عادی از موتور حتما به مکانیک مراجعه کنید.

مشکلات غیر متداول

این نوع از مشکلات معمولا به ندرت دیده می شوند. برای مثال پس از مدتی مصرف سوخت خودرو بالا می رود و یا توان موتور افت می کند که در چنین مواقعی تنظیم مجدد موتور احتمالا راهگشا باشد.

اگر برخی مواقع موتور به سختی روشن می شود، هنگام مراجعه به مکانیک حتما این مساله را مطرح کنید. چنانچه موتور اتومبیلتان تقویت شده، استفاده از نشان دهنده های فشار و دمای روغن نیز امری ضروری است.

در حالت کلی باید رفتار اتومبیل خود را همواره به دقت زیر نظر بگیرید. هر مشکل غیر عادی که بروز می کند، حتما دلیلی دارد؛ البته برخی از این مشکلات به شرایط محیطی مثل سرما یا گرمای بیش از حد وابسته هستند که در وضعیت عادی خودبخور برطرف می شوند و جای نگرانی وجود ندارد.

ایرادات برقی

شاید دیده باشید که هنگام درجا کار کردن برخی خودروها در شب، نور چراغ های اصلی نوسان پیدا کرده و یا هنگام شتاب گیری کم و زیاد می شود. این مساله در کنار دکمه هایی که گهگاه کار نمی کنند، می تواند گویای یک مشکل جدی در سیستم برق خودرو باشد.

جعبه فیوز اولین قسمتی است که در صورت بروز یک مشکل الکتریکی باید بررسی شود. اگر در این بخش مشکلی مشاهده نکردید، بهتر است کار را به کاردان سپرده و از یک برق کار کمک بگیرید؛ زیرا در صورت اشتباه این احتمال وجود دارد که خودرو دچار حریق شود.

جمع بندی

بسیاری از ما عادت داریم همزمان با روشن کردن موتور، سیستم صوتی خودرو را نیز روشن کنیم. بهتر است گهگاه هنگام رانندگی، به جای گوش دادن به موسیقی، دنبال صداها و لرزش های غیرعادی بگردیم. اگر با مورد عجیبی روبرو شدیم، شرایطی مثل سرد یا گرم بودن موتور، سمتی از خودرو که ایراد بروز کرده و جزییات مسیر را به خاطر بسپاریم تا موقع مراجعه به تعمیرگاه با مکانیک در میان بگذاریم.

هر چه وقت بیشتری را برای پیدا کردن عیوب خودروی خود صرف کنیم، هم در هزینه ها صرفه جویی خواهیم کرد و هم در شرایط اضطراری خواهیم توانست جان خود یا عزیزانمان را نجات دهیم.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   شستشوی انژکتور

منبع:autoevolution

 
 
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .    

  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

 
 انلاین شاپ الماس پور     

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

تاریخچه شمع

آشنایی با دسته موتور خودرو

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

علت خروج اب از اگزوز

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

نشتی روغن هیدرولیک

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

انواع پمپ بنزین خودرو

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

عیب یابی استپر موتور

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

همه چیز درباره شمع خودرو

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

شایع ترین ایرادات خودرو

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

علت و علائم خرابی شمع خودرو

معرفی شغل مکانیک خودرو

نگهداری موتور xu7

اشتباهات رایج مکانیک ها

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

کوئل خودرو و عیب یابی

چرا خودروی ما داغ می کند؟

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

روغن سوزی موتور خودرو

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

مراحل تست پمپ بنزین

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

شستشوی انژکتور

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

نکات نگهداری خودرو

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

انتخاب باتری مناسب خودرو

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

اصول نگهداری از خودرو

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

همه چیز درمورد ضدیخ

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *