یکی از مهمترین و ضروری ترین ابزارها در هر خودرو جک برای تعویض لاستیک پنچر است. تعداد کمی از رانندگان تصمیم می گیرند بدون اطلاع از وضعیت لاستیک، روغن موتور همراه بودن لوازم یدکی و جک ماشین و آچار چرخ سفر کنند.زیرا احتمال سوراخ شدن لاستیک خودرو به هیچ وجه دور از تصور نیست. جک یکی از مهمترین ابزارهایی است که هنگام پنچر شدن تایر خودرو یا به اصطلاح سوراخ شدن به آن نیاز دارید.شما که این مقاله را می خوانید ممکن است تعمیرکار خودرو داشته باشید و بدانید که جک مهمترین ابزار تعمیر خودرو است. برای تعمیرکاران خودرو ، یک جک ساده کار آمد نیست و آنها به جکی نیاز دارند تا ماشین را سریعتر از روی زمین بلند کند. کسانی که ایمنی و سرعت کار بالایی دارند.اگر جک مورد نظر نتواند وزن خودرو مورد نظر را تحمل کند ، می تواند خسارات جبران ناپذیر مالی و جانی به همراه داشته باشد. بنابراین هنگام خرید جک برای ماشین مراقب باشیداگر تصمیم به خرید جک خودرو گرفته اید قبلش باید انواع جک ماشین رو بشناسید اما با توجه به تنوع مدل های مختلف این وسیله دچار مشکل شده اید، مضطرب نباشید.ما تصمیم گرفته ایم در این مطلب شما را با انواع جک ماشین و نکات مهمی که هنگام خرید جک خودرو باید به ان ها توجه داشته باشید، آشنا خواهیم کرد.جک خودرو چیست؟جک نوعی ابزار برای بلند کردن و بالا بردن اشیاء سنگین است. نمونه‌ی بارز جک‌های هیدرولیک ، جک‌های سوسماری و جک‌های روغنی هستند.با استفاده از جک‌های هیدرولیک نیاز کمتری به بلند کردن اجسام سنگین است. در واقع این نوع جک یکی از ابزارهای بسیار کاربردی بوده و وجود آن‌ها در هر خودرویی ضروری است .آشنای با انواع جک ماشین:

جک مکانیکی

از این نوع جک ها که جک دنده ای نیز نامیده می شوند ، برای بلند یا بسته شدن اتومبیل با باز و بسته شدن دنده یا پیچ و مهره برای جمع شدن یا تعمیرات جزئی استفاده می شود. استفاده از این جک ها به انرژی و قدرت بدنی زیادی نیاز دارد.

جک هیدرولیکی

این نوع جک ها دارای یک یا چند پمپ هیدرولیک هستند. با فشار دادن روغن، پیستون به جلو حرکت می کند و نیروی زیادی برای بلند کردن اجسام از زمین تولید می کند. استفاده از این جک ها بسیار آسان است و به انرژی زیادی احتیاج ندارند.

تبلیغات

آشنایی انواع جک هیدرولیکی ماشین:

جک‌های هیدرولیک با توجه به نام آنها با نیروی هیدرولیک (وابسته به نیروی محرکه) مورد استفاده قرار می‌گیرد و نمونه بارز جک‌های هیدرولیک به همان جک‌های بالا برنده خودرو می‌توان اشاره نمود که به جک سوسماری و جک روغنی در بازار معروف هستند. با استفاده از جک‌های هیدرولیک نیاز کمتری برای بلند کردن اجسام سنگین لازم است.

جک هیدرولیک روغنی

این نوع جک از دو قسمت ساخته شده است ، بنابراین اندازه آنها کوچک است، این اندازه کوچک حمل جک را آسان می کند. آنها همچنین دارای یک سری پیچی هستند که برای افزایش میزان بلند شدن دستگاه از زمین استفاده می شوند.

بخشی که خودرو قرار گرفته دارای برجستگی هایی است که به ایمن سازی دستگاه کمک می کند. این نوع جک عمدتا برای وسایل نقلیه سنگین و سبک استفاده می شود.

جک سوسماری

انواع دیگری از جک های هیدرولیکی وجود دارد که قدرت بیشتری برای بلند کردن اجسام سنگین تر دارند. این جک ها بیشتر در کارگاه های مکانیکی و جلوبندی سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

زیرا به راحتی می توان جلو یا عقب ماشین را کاملاً از زمین بلند کنند. بلند کردن و پایین آوردن ماشین سریعتر انجام می شود و انرژی کمتری مصرف می کند. متأسفانه به دلیل حجم و وزن زیاد این جک ها به راحتی قابل جابجایی نیستند بنابراین در داخل ماشین مناسب نیستند.

جک برقی

اگر تابحال ماشین شما پنچر شده باشد حتما با حرف من که پنچر گیری یکی از زجر آورترین کارهاست موافقید، امروزه تولیدکنندگان انواع جک ماشین نسل جدیدی از جک ها را به عنوان جک برقی به بازار معرفی کرده اند که با اتصال این جک ها به فندک اتومبیل می توانید ماشین خود را برای چند ثانیه از زمین بلند کنید. این یک هدیه بسیار شاد برای خانم هاست.

مزیت های استفاده از جک برقی ماشین چیست؟

  • جکهای برقی از نظر ابعاد و وزن بسیار کوچک هستند، که باعث سهولت استفاده و همچنین اشغال کمترین فضای صندوق عقب شما می شود.
  • با استفاده از جک برقی وسایل سنگین مانند اتومبیل از زمین انرژی زیادی لازم نیست. به راحتی می توانید اجسام سنگین را از زمین بلند کنید. جکهای برقی به کمترین میزان انرژی نیاز دارند
  • شما با استفاده از جک برقی ماشین به راحتی در کمترین زمان و انرژی میتوانید لاستیک وسیله ای نقلیه ای خود را تعویض کنید و به کمک کسی نیاز ندارید

نکاتی که قبل از خرید جک خودرو باید بدانید

خرید انواع جک ماشین
  • اگر خودرو سواری دارید که وزن آن به کمتر از 3 تن می‌رسد انتخاب جک‌های جمع شونده که به صورت پیچی هستند مناسب است. این نوع جک‌ها هم هزینه کمتری دارند و هم اینکه جای کمی از خودرو را اشغال می‌کنند. البته می‌توانید از جک برقی برای این نوع خودرو نیز استفاده کنید.
  • اگر خودرو شما شامل خودروهای باری سبک مثل وانت است بهتر است که از جک روغنی با توان پایین استفاده کنید که قادر به بلند کردن خودرو شما باشد.
  • اگر خودرو شما نیمه سنگین است و وزن بیش از 10 تن را دارد باید از جک‌های روغنی استفاده کنید که هم قدرت بالایی دارند و هم اینکه ماندگاری آنها طولانی است.
  • و در نهایت اگر تعمیرکار هستید که زیاد با جک سر و کار دارید باید از جک سوسماری استفاده کنید که زیاد درگیر تلف کردن وقت خود برای استفاده از سایر جک‌ها به دلیل محدودیت‌هایی که دارند نباشید.

نوع ماشین:

در صورتی که وزن خودرو از 3 تن کمتر باشد می‌‌توانید هم از نوع پیچی جمع شونده استفاده کنید تا هم جایگیری آن در خودرو راحت باشد و هم متحمل هزینه‌‌های سنگین نشوید. از طرفی نوع برقی هم مناسب است. اگر خودرو شما وانت باشد، جک روغنی کم توان بهترین گزینه است. خودروهای نیمه سنگین نیاز به جک روغنی پرتوان نیاز دارند تا بتوانند وزنی بیشتر از 10 تن را تحمل کرده و آن را بلند کنند و دوام بالایی هم داشته باشند.

اگر هم در تعمیرگاه نیاز به استفاده از جک خودرو دارید نوع سوسماری را انتخاب کنید تا بدون محدودیت از کاربردهای آن استفاده کنید.

میزان استفاده:

اگر استفاده‌‌ی شما از جک خودرو زیاد است مانند کسانی که در تعمیرگاه مشغول فعالیت هستند این افراد باید نوعی را انتخاب کنند که دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد تا در کوتاه مدت کارکرد خود را از دست ندهد لذا نوع هیدرولیکی را پیشنهاد می‌‌کنیم.

نوع محیط:

حتی نوع محیط هم فاکتور مهم در خرید جک خودرو محسوب می‌‌گردد به نحوی که جک ماردونی بهترین گزینه برای محیط‌‌های آلوده و گرد و خاکی است.

سیستم ایمنی:

حتما نوعی که خریداری می‌‌کنید سیستم ایمنی از نوع مکانیکی یا حتی هیدرولیکی برای آن در نظر گرفته شده باشد.

وزن جک خودرو:

این قضیه بیشتر برای کسانی مطرح است که در تعمیرگاه هستند و نیاز به بلند کردن و زمین گذاشتن دائم جک دارند لذا توصیه می‌‌شود نوعی را خریداری کنند که در عین مقاوم و فشرده بودن متریال ساخت، وزن کمی هم داشته باشد.

راحتی در استفاده:

برخی افراد مطرح می‌‌کنند که حوصله‌‌ی فشار دادن اهرم را ندارند لذا توصیه می‌‌کنیم جک خودرو از نوع برقی را خریداری کنند. در این نوع کافی است تا به شارژ فندکی یا باتری وصل شود تا به راحتی نیروی لازم برای بلند کردن خودرو را فراهم کند.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

همچنین برخی افراد از بد حرکت کردن جک در زیر خودرو شکایت دارند. به همین دلیل هم وزن پایین کمک به حرکت ساده‌‌تر خواهد کرد و هم حرکت راحت چرخ‌‌ها و فرم ساخت آنها به شما کمک زیادی خواهند کرد.

 
 
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .    

  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

 
 انلاین شاپ الماس پور     

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

نکات نگهداری خودرو

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

معرفی شغل مکانیک خودرو

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

عیب یابی استپر موتور

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

کوئل خودرو و عیب یابی

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

اصول نگهداری از خودرو

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

شایع ترین ایرادات خودرو

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

علت و علائم خرابی شمع خودرو

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

مراحل تست پمپ بنزین

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

انواع پمپ بنزین خودرو

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

همه چیز درباره شمع خودرو

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

چرا خودروی ما داغ می کند؟

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

نگهداری موتور xu7

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

نشتی روغن هیدرولیک

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

اشتباهات رایج مکانیک ها

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

انتخاب باتری مناسب خودرو

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

همه چیز درمورد ضدیخ

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

آشنایی با دسته موتور خودرو

روغن سوزی موتور خودرو

شستشوی انژکتور

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

تاریخچه شمع

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

علت خروج اب از اگزوز

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *