👨‍🔧 در همه خودروهای رایج، تسمه ای وجود دارد که  قطعاتی از جمله دینام، واترپمپ، کمپرسور کولر و  احتماال فرمان هیدرولیک از آن استفاده میکنند.  چون معمولا این تسمه از بیرون نصب میشود  بنابراین میتوانید آن را از قسمت جلوی موتور  ببینید. البته در خودروهای دیفرانسیل جلو، موتور  اغلب به صورت عرضی نصب میشود. تسمه معمولا  یک نوار مارپیچ است که حول پولی های گوناگون  حرکت میکند. اگر پوسیدگی یا فرسودگی از جمله  ترک، ساییدگی و موارد مشابه به آن در تسمه  مشاهده کردید، باید برای تعویض آن اقدام کنید.  تسمه نیز مانند دیگر قطعات خودرو عمر مفیدی دارد  و باید در زمان معینی عوض شود تا مانع آسیبهای  شدید و جدی به موتور خودرو گردد.

اغلب موتورها یک تسمه تایمینگ یا زمان‌بندی نیز دارندکه از دید پنهان است که میل‌لنگ در قسمت پایین موتور را به سرسیلندر در قسمت بالا وصل می‌کند. این تسمه باز و بسته شدن سوپاپ‌ها را کنترل می‌کند. بسیاری از موتورها از زنجیر تایمینگ به جای تسمه استفاده می‌کنند. تفاوت کلیدی زنجیره تایمینگ در این است که معمولا به تعویض دوره‌ای نیاز ندارد. تسمه تایمینگ معمولا بعد از طی مسافت ۶۰ هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارد که البته زمان درست آن را بایددر دفترچه راهنمای خودروتان ملاحظه کنید.

اگر تسمه تایمینگ پاره شود، خودرو خاموش خواهد شد و دیگر قادر نیستید آن را روشن کنید،‌اما در بعضی خودروها بعداز این که تسمه تایمینگ پاره شد، می‌توان دوباره آن را روشن کرد. اما درنظر داشته باشید که به خاطر دینام، زیاد نمی‌توانید رانندگی کنید. بدون دینام، باید به نیروی الکتریکی حاصله از باتری اتکا کنید. با این که تسمه می‌تواند بیش از ۱۶۰ هزار کیلومتر دوام داشته باشد اما باید به صورت دوره‌ای بازرسی شود. اگر می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، بهتر است دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید.

تبلیغات

این در بعضی از خودروهای امروزی مانند هیوندای که چهارسیلندر است بعد از شش سال یا ۹۶ هزار کیلومتر و یا بعد از دو سال یا ۲۴ هزار کیلومتر صورت می‌گیرد. فولکس واگن این کار را بعد از ۶۴ هزار کیلومتر توصیه می‌کند اما در بعضی از خودروهای فورد بعد از طی مسافت ۱۶۰ هزار کیلومتر این کار صورت می‌گیرد. هزینه تعویض تسمه دینام در کشورهای مختلف فرق می‌کند که از ۷۵ تا بیش از ۱۵۰ دلار متغیر است. گاهی اوقات ممکن است با شنیدن سیگنال‌های هشدار متوجه شویدکه زمان تعویض تسمه فرارسیده است؛ هنگامی که موتور را روشن کرده و یا شتاب می‌گیرید، صداهای قیژقیژ از تسمه دینام می‌شنوید.

در بعضی از خودروها اگر تسمه تایمینگ پاره شود یا روی پولی رد کند، پیستون‌ها همچنان به سمت بالا و پایین حرکت می‌کنند اما چون زمان‌بندی به هم خورده است، سوپاپ‌ها با پیستون‌ها برخورد کرده و خم می‌شوند. تعویض تسمه‌تایم بسیار مهم است و چون به آسانی قابل رویت نیست باید آن را به تعمیرگاه مجاز ببریدتا نگاه دقیق‌تری بهآن بیندازد. برای زمان تعویض این قطعه توصیه‌های گوناگونی وجود دارد. برای نمونه، تعویض تسمه‌تایمینگ در بعضی از خودروهای شورولت بعد از طی مسافت ۱۶۰ هزار کیلومتر صورت می‌گیرد.

در بعضی از موتورها، تسمه تایمینگ واترپمپ را نیز به حرکت در می‌آورد. بعضی از تعمیرگاه‌ها تعویض هم‌زمان واترپمپ و تسمه را توصیه می‌کنند. این کار قابل توجیه است زیرا اگر واتر پمپ چند ماه بعد از تسمه تایمینگ خراب شود، تعمیرکار مجبور است دوباره نگاهی به موتور بیندازد، قطعات را از هم باز کند و سیستم خنک‌کننده را عوض کند و بابت چند ساعتی که به بررسی این کار می‌پردازد، اجرت قابل توجهی خواهدگرفت. بنابراین اگر می‌خواهید حیران و سرگردان نمانید، به تعویض به موقع تسمه‌ها توجه کنید تا بعدها هزینه بیش‌تری را متحمل نشوید. تسمه تایمینگ یک تسمه الستیکی دندانه‌دار است که به میل‌لنگ اجازه می‌دهد تا دور میل‌سوپاپ بچرخد. یک تسمه تایمینگ گاهی اوقات تسمه سوپاپ نیز نامیده می‌شود. میل‌سوپاپ، سوپاپ‌ها را در یک حرکت هم‌زمان با پیستون‌های موتور باز و بسته می‌کند. اگر تسمه تایمینگ پاره شود، موتور از کار می‌افتد و معمولا باعث آسیب‌های شدید می‌شود.

این است که بازدید منظم تسمه تایم از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر تسمه شل شود یا سر بخورد، سوپاپ‌ها در زمان نامناسب باز شده و پیستون‌ها آسیب می‌بینند. در این هنگام معمولا صدای ناهنجاری به گوش می‌رسد و توصیه می‌شود که در این گونه مواقع به سرعت پدال کلاچ را تا انتها فشار دهید تا از ادامه آسیب جلوگیری شود. معمولا تعویض تسمه تایمینگ هر ۶۰ هزار تا ۸۰ هزار کیلومتر صورت می‌گیرد. تسمه تایمینگ یک باند لاستیکی بزرگ است که در بعضی جاها دندانه‌دار شده و اجازه می‌دهد که میل‌لنگ دور میل‌سوپاپ بچرخد. نام تسمه تایمینگ از این قضیه ناشی می‌شود که مسوولیت حرکت هم‌زمان میل لنگ و پیستون‌ها را بر عهده دارد.

اگر تسمه تایمینگ کار باز و بسته نگهداشتن سوپاپ‌ها را در یک ترتیب موازی با میل لنگ نگه ندارد، موتور به طور کلی از کار می‌افتد. همچنین اگر تسمه تایمینگ پاره شود یا سربخورد سبب می‌شود که موتور بلافاصله ازکار بیفتد و حتی آسیب جدی به آن وارد شود. در صورت رخ دادن چنین اتفاقی، آسیب بسیار شدیدی به پیشرانه خواهد رسید ؛ ممکن است پیستون بشکند و سوپاپ‌ها از بین بروند. در این شرایط موتور به هیچ وجه روشن نخواهد شد و خودرو باید تا تعمیرگاه بکسل شود. شکی نیست که هزینه تعویض تسمه تایم از هزینه تعمیر موتور بسیار کم‌تر است، بنابراین عاقلانه است که این قطعه را به طور منظم عوض کنیم و اگر به پایان عمر مفید آن نزدیک می‌شویم، از تغییر ناگهانی دور موتور (مانندمعکوس کشیدن) و کارکرد پیشرانه در دورهای بالا خودداری کنیم.

تسمه مارپیچ

تسمه‌های مارپیچ که به عنوان تسمه دینام نیز شناخته می‌شوند، قدرت را به کمپرسور کولر،‌پمپ هیدرولیک  فرمان، پروانه رادیاتور (در خودروهای با پروانه مکانیکی) و پمپ انژکتور انتقال می‌دهند. اگر تسمه مارپیچی پاره شود، همه قطعات موتور از کار می‌افتند، موتور بیش از حد داغ می‌کند و آسیب می‌بیند. تعمیرکاران به دنبال شیار، ترک‌خوردگی و یا پوسیدگی هستند که نشانگر لزوم تعویض این تسمه است. هنگام روشن شدن موتور در روزهای سرد سال و رانندگی در پیچ‌های تند، اگر صدای قیژ مانندی از موتور شنیدید، هشداری است که به شما اخطار می‌دهد، زمان تعویض تسمه فرا رسیده است. مطالعات نشان‌می‌دهد که تسمه دینام اغلب بین ۶۰ هزار و ۹۰ هزار کیلومتر پیمایش خودرو دچار نقص فنی و توصیه می‌شود که آن را قبل از فرا رسیدن این مسافت عوض کنید.

شیلنگها

شیلنگ‌های خنک‌کننده در موتورهای درون‌سوز شامل شیلنگ‌های رادیاتور در قسمت‌های بالا و پایین و شیلنگ‌های بخاری است. در بعضی از خودروها شیلنگ میان‌بر یا بای‌پس نیز دیده می‌شود. شیلنگ‌ها ارتباط انعطاف‌پذیر برای جریان خنک‌کننده بین موتور، رادیاتور و بلوک بخاری فراهم می‌کنند. در شیلنگ‌ها معمولا ترک‌های ریزی از داخل به وجود می‌آید که می‌تواند سرانجام منجر به پارگی آن و در نتیجه، گرمای بیش از حد موتور شود. توصیه می‌شود شیلنگ‌ها و قطعات مربوط به آن راهر دو سال یک‌بار عوض کنید.

تسمه تایم یا تسمه زنجیری، قسمتی از موتور احتراق داخلی است که زمان‌بندی سوپاپ‌ها را کنترل می‌کند. میل‌سوپاپ، سوپاپ‌ها را در یک حرکت هم‌زمانی با حرکت پیستون‌ها باز وبسته می‌کند. بعضی از موتورها از دنده تایمینگ استفاده می‌کنند. اصطلاح » تسمه تایمینگ « همچنین برای حالت کلی‌تر هر تسمه تخت با دندانه‌های پیچیده نیز استفاده می‌شود. چنین تسمه‌هایی زمانی که بار سنگین در خودرو مد نظر باشد برای انتقال قدرت یا حرکت چرخشی و حرکت خطی نیز استفاده می‌شود.

 
  
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .
همچنین میتوانید مطالعه کنید :   در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟
 

  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

 
 انلاین شاپ الماس پور     

انواع پمپ بنزین خودرو

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

تاریخچه شمع

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

علت خروج اب از اگزوز

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

همه چیز درباره شمع خودرو

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

مراحل تست پمپ بنزین

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

همه چیز درمورد ضدیخ

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

روغن سوزی موتور خودرو

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

نشتی روغن هیدرولیک

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

چرا خودروی ما داغ می کند؟

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

همه چیز در مورد تسمه تایم و زنجیر تایم

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

شستشوی انژکتور

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

کوئل خودرو و عیب یابی

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

عیب یابی استپر موتور

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

آشنایی با دسته موتور خودرو

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

علت و علائم خرابی شمع خودرو

انتخاب باتری مناسب خودرو

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

نکات نگهداری خودرو

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

شایع ترین ایرادات خودرو

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

معرفی شغل مکانیک خودرو

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

اشتباهات رایج مکانیک ها

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

اصول نگهداری از خودرو

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

نگهداری موتور xu7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *