خودرو دنده ای و خودرو اتوماتیک مشتریان خاص خود را دارند؛ اما از میان خودرو دنده دستی و خودرو گیربکس اتومات کدام یک بهتر است؟

خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک برای مشتریان خود تجربه رانندگی آسان‌تر و لذت‌بخش‌تری را به‌همراه دارند. در طرف مقابل سطح رانندگی با خودروهای دنده دستی هیجانی‌تر بوده و استهلاک آنها نیز کمتر است. از این رو این سوال مطرح می‌شود خودرو دنده ای بهتر است یا خودرو اتوماتیک؟ در ادامه با بررسی معایب و مزایای آنها به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

مقایسه خودرو دنده ای با خودرو اتوماتیک

بررسی مزایای خودرو اتوماتیک
رانندگی با خودرو دنده اتوماتیک برای رانندگان راحتی بیشتری را به‌همراه دارد و آنها به‌خصوص در مسافرت‌های طولانی شهری یا حتی بین‌شهری نسبت به خودرو دنده دستی کمتر احساس خستگی خواهند کرد. ضمن این‌که در مسیرهای پرترافیک نیز که توقف‌های کوتاه و متوالی وجود دارد، گیربکس اتوماتیک به‌خوبی کارایی خود را نشان می‌دهد.

همچنین خودرو اتوماتیک برای رانندگان تازه‌کار نیز بهتر خواهد بود؛ چرا که معمولا عملیات کلاچ‌گیری با خودروهای دستی و تعویض دنده به‌عنوان یکی از سخت‌ترین بخش‌های یادگیری رانندگی برای افراد تازه‌کار محسوب می‌شود. این در حالی است که فرایند کلاچ‌گیری در خودروهای اتومات وجود نداشته و دیگر رانندگان تازه‌کار استرس خاموش شدن خودرو پس از کلاچ‌گیری و تعویض دنده‌های متوالی را نخواهند داشت.

در خودروهای دنده اتومات دیگر راننده به انجام عملیات اضافه برای معکوس کشیدن و درگیر شدن با اهرم تعویض دنده نیازی نخواهد داشت و فقط با استفاده از ترمز می‌توانند خودرو را متوقف کند، اما در خودروهای دنده دستی رانندگان علاوه بر ترمز باید از کلاچ و دنده معکوس نیز استفاده کنند که همین موارد، طولانی‌تر شدن عکس‌العمل رانندگان و بروز تصادف در مواقع بحرانی را به‌همراه خواهند داشت.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   اولین خودرو برقی تویوتا با باتری حالت جامد، سال ۲۰۲۰ رونمایی می‌شود

به‌طور کلی از مزایای خودروهای اتوماتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسان‌تر بودن رانندگی
عدم خستگی راننده در مسافرت‌های طولانی و مسیرهای پرترافیک
مناسب بودن برای رانندگان تازه‌کار
ایمنی بیشتر به‌دلیل واکنش سریع راننده در مواقع بحرانی
بررسی معایب خودرو اتومات
از معایب خودروهای دنده اتوماتیک می‌توان به گران‌تر بودن آنها نسبت به مدل‌های دنده‌ای اشاره کرد. از این رو مشتریان هنگام خرید آنها باید بودجه بیشتری را صرف کنند. همچنین گیربکس‌های اتوماتیک از قطعات بسیار گران‌تر و حساس‌تری بهره می‌برند و روغن آنها نیز از روغن گیربکس‌های دستی گران‌تر بوده که همین موارد در کنار دستمزدها، هزینه نگهداری را افزایش خواهد داد.

علاوه بر این، میزان مصرف سوخت گیربکس‌های اتوماتیک به‌خصوص در خودروهای مجهز به مبدل گشتاور نسبت به مدل‌های دستی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر بوده و این موضوع نیز هزینه‌های نگهداری خودروهای اتوماتیک نسبت به دنده دستی را افزایش می‌دهد.

بالا بودن حساسیت گیربکس اتوماتیک نسبت به سلامت و کیفیت روغن نیز یکی دیگر از معایب گیربکس اتوماتیک محسوب می‌شود. اگر روغن گیربکس دستی به‌موقع عوض نشود، مشکلاتی چون کند شدن عملکرد گیربکس، ایجاد سروصدا و تقه زدن هنگام تعویض دنده را به‌همراه دارد.

گفتنی است برخی از روغن گیربکس‌های اتوماتیک شرکت‌های معتبر دائمی بوده و تا خراب شدن گیربکس که به باز شدن و اورهال کامل گیربکس نیاز باشد، به تعویض روغن نیازی نخواهند داشت. این در حالی است که روغن‌های گیربکس اتوماتیک در بازار ایران به تعویض به‌موقع نیاز دارند تا با مشکل مواجه نشوند.

به‌طور کلی از معایب خودروهای اتوماتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   برنامه ۴۵۴ میلیارد دلاری سناتور آمریکا برای گسترش بازار خودروهای برقی

بالا بودن هزینه نگهداری به‌خصوص قیمت بالای روغن‌های استاندارد
بالا بودن قیمت قطعات یدکی و دستمزدها
بالا بودن قیمت خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک
بالا بود حساسیت نسبت به کیفیت روغن

به‌طور کلی در پاسخ به این پرسش که خودرو دنده ای بخریم یا اتوماتیک باید گفت قطعا خرید خودرو اتوماتیک نسبت به خودرو دنده دستی در اولویت است؛ چرا که لذت بیشتر رانندگی به‌خصوص کار با گیربکس اتوماتیک جزو مهم‌ترین مزیت‌های خودروهای اتوماتیک به‌شمار می‌رود.

البته بالا بودن استهلاک، بالا بودن هزینه‌های نگهداری و همچنین بالا بودن قیمت خودروهای مجهز به گیربکس اتومات برای کسانی که بودجه محدودی دارند، باید مورد توجه قرار بگیرد و آنها در صورت محدود بودن بودجه می‌توانند به سراغ خرید خودروهای دنده ای بروند؛ چرا که مصرف سوخت این خودروها و هزینه نگهداری آنها نیز کمتر است.

******************************* *******************************
برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود نگاهی به صنعت خودرو

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویانانلاین شاپ الماس پور
       

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *