تسمه تایم چیست؟

این قطعه لاستیکی در واقع پل ارتباطی است که میل لنگ و میل سوپاپ را به هم متصل کرده و عملکرد این قطعات را زمان بندی می کند. در واقع تسمه تایم باعث می شود، میل لنگ و میل سوپاپ به صورت همزمان با هم بچرخند.

تسمه تایم و زنجیر تایم

در خودرو های قدیمی تر به جای تسمه تایم از زنجیر تایم استفاده می شده است، تفاوت تسمه و زنجیر تایم در جنس آنها می باشد، همانطور که گفتیم تسمه تایم جنس لاستیکی دارد اما زنجیر تایم از فلز ساخته شده است که این موضوع باعث می شود که زنجیر تایم عمر طولانی تری نسبت به تسمه تایم داشته باشد.
جالب است بدانید استفاده از زنجیر تایم در خودرو باعث تولید صدای بسیار بیشتری نسبت به تسمه تایم می شود، همچنین در صورت پاره شدن زنجیر تایم خسارت های بیسیار بیشتری نسبت به پاره شدن تسمه تایم به خودرو وارد خواهد شد، این خسارت ها به حدی زیاد است که گفته می شود بهتر است در زمان پاره شدن زنجیر تایم، موتور خودرو به طور کامل تعویض شود.

عملکرد تسمه تایم در خودرو

این قطعه لاستیکی دارای دندانه های مختلفی می باشد که با چرخش میل لنگ، میل سوپاپ را می چرخاند و باعث می شود تا دریچه ورودی و خروجی موتور همزمان با پیستون ها باز یا بسته شود در نتیجه فرآیند احتراق به بهترین شکل صورت گیرد.

جالب است بدانید اگر تسمه تایم مشکل داشته باشد و سوپاپ های ورودی زودتر از زمان بندی استاندارد باز شوند، هوای زیادی وارد محفظه احتراق شده و احتراق ضعیف صورت می گیرد. همچنین در صورتی که سوپاپ های خروج زودتر از زمان بندی باز شوند عواقبی همچون از دست رفتن توان و یا افت نیرو انتظار می رود.

نشانه های تعویض تسمه تایم
همیشه نباید مسافت طی شده را معیاری برای تعویض تسمه تایم در نظر گرفت، زیرا ممکن است در برخی از مواقع تسمه تایم خودرو زودتر از زمان تعیین شده و به دلایل مختلفی خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد، در ادامه برخی از علائمی که خبر از زمان تعویض تسمه تایم می دهند، ذکر شده است.

لرزش خودرو
صدا دادن تسمه
عدم تنظیم دور موتور
خوب استارت نخوردن خودرو
صدا دادن موتور در زمان استارت زدن
افزایش دود خروجی اگزوز ها
افت توان و کاهش قدرت موتور
این موارد برخی از نشانه های تعویض تسمه تایم می باشند، بنابراین در صورت مشاهده این علائم سریعا خودرو را برای بررسی نزد مکانیک ببرید و از او درخواست کنید که تسمه تایم خودرو شما را بررسی کند.

و اما کمی بیشتر توضیح دهید :

خرابی تسمه تایم با چه علائم و نشانه‌هایی همراه است؟
تسمه تایم هم مانند سایر قطعات مصرفی خودرو دارای طول عمر مشخصی بوده و به مرور زمان دچار فرسودگی یا پارگی می‌شود که باید در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام کرد؛ زیرا خرابی این قطعه حیاتی، می‌تواند به موتور آسیب‌های جدی وارد کند.

حال بروز هرگونه مشکل در تسمه تایم با علائم و نشانه‌هایی همراه است تا رانندگان خودرو هرچه سریع‌تر مطلع شده و آن را تعویض کنند. از علائم خرابی تسمه تایم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خاموش شدن ناگهانی خودرو
چنانچه خودرو با وجود استارت خوردن روشن نشود، ممکن است که دلیل آن به فرسودگی و خرابی تسمه تایم مربوط شود؛ زیرا برای روشن شدن خودرو باید با هر بار چرخیدن میل بادامک، میل لنگ هم دو بار بچرخد و اگر تسمه تایم خودرو خراب باشد، تنظیم حرکت سوپاپ‌ها به هم می‌ریزد و موتور خودرو روشن نمی‌شود. به‌طور معمول تسمه تایم در زمان روشن بودن خودرو پاره می‌شود و احتمال وارد شدن صدمات جدی به سرسیلندر وجود دارد.

سر و صدای غیر عادی از داخل محفظه موتور از علائم خرابی تسمه تایم
اگر صدای غیر عادی مانند تیک تیک از داخل کاپوت و محفظه موتور در دور آرام موتور به گوش برسد، می‌تواند از علائم خرابی تسمه تایم باشد که باید در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعویض آن اقدام کرد. لازم به ذکر است که فشار پایین روغن یا کم بودن میزان آن هم می‌تواند سبب ایجاد چنین صدایی از موتور شود که باید در اسرع وقت به تعمیرگاه تخصصی معتبر و مجاز مراجعه کرد.

نشتی روغن
یکی دیگر از علائم خرابی تسمه تایم خودرو، می‌تواند نشتی روغن از کاور تسمه باشد. روکش تسمه تایم با پیج و مهره‌هایی ثابت نگه داشته می‌شود؛ از این‌رو به مرور زمان تسمه فرسوده و شل می‌شود که منجر به نشت روغن از کاور خواهد شد. همچنین در صورت شل بودن تسمه تایم به هر دلیلی، دمای موتور خودرو افزایش پیدا می‌کند و منجر به جوش آوردن موتور خواهد شد.

افزایش مصرف سوخت و خروج دود غیر طبیعی و زیاد از اگزوز
خروج دود زیاد از اگزوز خودرو از علائم خرابی تسمه تایم است که به معنی زمان تعویض آن خواهد بود؛ زیرا زمانی‌که تسمه تایم دچار فرسودگی شده باشد و به خوبی کار نکند، موتور تلاش بیشتری دارد و قطعات بیشتری کار می‌کنند که مصرف سوخت افزایش می‌یابد و در نهایت به خروج دود زیاد از اگزوز منجر می‌شود.

اختلال در شتاب خودرو
چنانچه در زمان افزایش سرعت و دور موتور در حین رانندگی، شتاب مورد نیاز دریافت نشود یا در صورتی‌که خودرو شتاب مناسب دارد اما دور موتور به شکل غیر منطقی بالا می‌رود، این موضوع می‌تواند از علائم خرابی تسمه تایم یا شل شدن آن باشد؛ بنابراین در چنین مواقعی باید نسبت به تعویض به موقع تسمه اقدام کرد.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

میس فایر دادن موتور خودرو
گاهی اوقات احتراق درون سیلندر به‌طور کامل صورت نمی‌گیرد که به آن «میس فایر دادن موتور» گفته می‌شود. این مشکل به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که فرسودگی، خوردگی دنده‌های تسمه، سفت نبودن یا شل بودن تسمه تایم، می‌تواند منجر به اختلال در باز و بسته شدن سوپاپ‌ها و تنظیم زمان‌بندی آن‌ها شود.

پارگی تسمه تایم

در این صفحه بار ها و بارها گفته شد که پارگی تسمه تایم ضرر و زیان سنگینی به خودرو وارد می کند اما خوب است بدانید در صورت پارگی تسمه تایم چه خسارت هایی به خودرو وارد خواهد شد؟ در صورت پاره شدن تسمه تایم به سوپاپ ها آسیب جدی وارد می شود، زیرا سوپاپ ها در داخل سیلندر قرار دارند و اگر تسمه تایم پاره شود، پیستون و سوپاپ با یکدگر برخورد خواهند کرد و در نتیجه سوپاپ دچار خرابی می شود. در صورتی که دور موتور بالا باشد و تسمه تایم پاره شود احتمال وارد شدن خسارت های سنگین به سوپاپ، سیلندر و حتی موتور نیز وجود دارد.

جالب است بدانید در برخی از خودرو ها مانند پراید های قدیمی در صورت پاره شدن تسمه تایم خسارتی به خودرو وارد نمی شود اما اگر در خودرو هایی مانند پژو یا ال 90 تسمه تایم پاره شود خسارت های زیادی به موتور وارد خواهد آمد. دلیل عدم خرابی پس از پاره شدن تسمه تایم در پراید های قدیمی، کوتاه بودن شاتون می باشد که در صورت پاره شدن تسمه، پیستون برخوردی با سوپاپ ندارد.

بنابراین حتما به تسمه تایم خودرو دقت کنید و آنرا در زمان مناسب تعویض نمایید تا متحمل خسارت های سنگین نشوید، همچنین توصیه می شود در زمان تعویض تسمه تایم، استپر موتور را نیز تعویض کنید، زیرا این دو قطعه عمر یکسانی داشته و بهتر است همزمان تعویض شوند.

 

زمان تعویض تسمه تایم

تسمه تایم یک تسمه دندانه دار از جنس لاستیک است که از لایه های مختلفی تشکیل شده که این لایه ها پس از گذشت زمان دچار فرسودگی خواهند شد، بنابراین باید به صورت دوره ای تسمه تایم را بررسی کرد و در صورت لزوم اقدام به تعویض آن نمود، احتمالا می دانید که اکثر راننده ها یا مکانیک ها توجه ویژه ای به تسمه تایم خودرو دارند زیرا آنها می دانند که پاره شده تسمه تایم هزینه های بسیار زیادی برای آنها به دنبال دارد.

 

بنابراین دانستن زمان تعویض تسمه تایم می تواند مانع از بروز خسارت های سنگین شود، اما زمان مناسب برای تعویض تسمه تایم چه زمانی است؟ باید بدانید در خودرو های مختلف زمان تعویض تسمه متفاوت است اما به طور متوسط بهتر از هر 60 الی 70 هزار کیلومتر تسمه تایم خودرو را تعویض کرد.

 

البته دقت داشته باشید که تسمه تایم تاریخ انقضا دارد و پس از 4 الی 5 سال باید تعویض شود، بنابراین اگر از عمر این تسمه در خودرو شما مدت زمان زیادی می گذرد بهتر است اقدام به تعویض آن نمایید. البته برای تعویض تسمه تایم نباید به همین موارد بسنده کرد، لذا در ادامه همین صفحه در مورد نشانه های خرابی تسمه تایم توضیح داده شده است.

 

بهترین زمان تعویض تسمه تایم

بهترین زمان تعویض تسمه تایم پس از طی کردن مسافت 60 هزار کیلومتر می باشد اما بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودرو های مختلف در جدول زیر ذکر شده است.

 

خودرو بهترین زمان تعویض تسمه تایم

پراید 90 هزار کیلومتر

پژو 405 60 هزار کیلومتر

پژو 206 60 هزار کیلومتر

سمند 70 هزار کیلومتر

ریو 50 هزار کیلومتر

ال 90 40 هزار کیلومتر

مگان 50 هزار کیلومتر

مزدا 60 هزار کیلومتر

جدول بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودرو های مختلف

سوالات متداول
عمر مفید تسمه تایم چند سال است؟

عمر مفید تسمه تایم 4 الی 5 سال می باشد و باید پس از این مدت تعویض گردد. البته زمان تعویض تسمه تایم به میزان کارکرد ماشین و کیفیت تسمه تایم بستگی دارد.

عمر مفید تسمه تایم پراید چقدر است؟

عمر مفید تسمه تایم پراید 5 سال می باشد و باید بعد از این مدت حتما تعویض گردد. همچنین هر 90 هزار کیلومتر باید برای تعویض تسمه تایم پراید اقدام کنید.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم پل ارتباطی بین میل لنگ و میل سوپاپ است و این قطعات را زمان بندی می کند.

استارت زدن بعد از پاره شدن تسمه تایم باعث چه چیزی می شود؟

در صورتی که تسمه تایم پاره شود و شما استارت بزنید سوپاپ و پیستون برخورد شدیدی با هم دیگر داشته و خسارت های زیادی به موتور ماشین وارد می شود.

تفاوت تسمه تایم و زنجیر تایم چیست؟

در خودرو های قدیمی به جای استفاده از تسمه تایم از زنجیر تایم استفاده می شود و عملکرد آن با تسمه تایم کاملا یکسان می باشد.

کلام پایانی

همانطور که گفتیم تسمه تایم یکی از قطعات اصلی و البته مصرفی خودرو است که در صورت پارگی خسارت های سنگینی به موتور وارد می کند، به همین خاطر باید با عمر تسمه تایم آشنا باشید و نشانه های خرابی آنرا بدانید. در این صفحه سعی کردیم تا در مورد بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودرو های مختلف توضیح دهیم، اما درصورت داشتن هر گونه سوال در مورد این تسمه حیاتی در خودرو حتما سوال خود را در انتها و در بخش دیدگاه ها از ما بپرسید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان باشند.

 
  
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .
همچنین میتوانید مطالعه کنید :   چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟
 
  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

Ngktsq

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

ایده پارت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

اینه پیشگام

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

ایده نگر

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

 
 انلاین شاپ الماس پور     

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

ترموستات و مشکلاتش

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

انتخاب باتری مناسب خودرو

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

آشنایی با دسته موتور خودرو

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

نکات نگهداری خودرو

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

شایع ترین ایرادات خودرو

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

چرا خودروی ما داغ می کند؟

علت کم جون شدن ماشین

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

کاربرد درب سوپاپ و واشر درب سوپاپ چیست

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

اصول نگهداری از خودرو

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

انواع صدای ماشین و علت ان

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

جلوگیری از دزدی و سرقت خودرو

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

نحوه خاموش کردن چراغ آچار

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

همه چیز درمورد ضدیخ

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

کوئل خودرو و عیب یابی

روغن سوزی موتور خودرو

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

تاریخچه شمع

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

انواع پمپ بنزین خودرو

شستشوی انژکتور

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

همه چیز در مورد تسمه تایم و زنجیر تایم

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

نشتی روغن هیدرولیک

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

نگهداری موتور xu7

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

علت و علائم خرابی شمع خودرو

چرا وقتی ترمز میکنم ماشین خاموش میشه یا کم جون میشه؟

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

استارت خوردن و علت روشن نشدن ماشین

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

مراحل تست پمپ بنزین

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

معرفی شغل مکانیک خودرو

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

علت خروج اب از اگزوز

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

از بین بردن خراش‌های روی ماشین

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

اشتباهات رایج مکانیک ها

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

باتری خراب است یا دینام؟

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

تست و تعویض پمپ بنزین ماشین

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

علت کار نکردن فن خودرو و نحوه حل مشکل

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

عیب یابی استپر موتور

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

همه چیز درباره شمع خودرو

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *