📰 در این مطلب ضمن توضیح فرآیند چگونگی کار کرد موتورهای هیبریدی برخی از خودروهای موجود هیبریدی در ایران را نیز معرفی می کنیم.

با سهمیه بندی بنزین این روزها استقبال از خودروهای هیبریدی و گاز سوز در بازار افزایش داشته و علاوه بر افزایش قیمت آنها در بازار خرید و فروش بهتری را نیز این روزها تجربه می کند.در این مطلب ضمن توضیح فرآیند چگونگی کار کرد موتورهای هیبریدی برخی از خودروهای موجود  هیبریدی در ایران را معرفی می کنیم.

به گزارش الماس پور به نقل از عصر ایران درخودروهای معمول با موتور درون سوز بنزینی، انرژی موردنیاز برای حرکت خودرو، توسط سوختن بنزین در موتور بنزینی تأمین می‌شود. در خودروهای برقی، نیروی برق ایجاد شده به کمک مجموعه‌ای از باتری‌ها، موتور الکتریکی را فعال کرده و نیروی رانشی موتور را به چرخ‌ها منتقل می‌کنند اما خودروهای هیبریدی مجهز به هر دو نوع موتور‌های ذکر شده هستند و درواقع بیش از یک نوع پیشرانه برای حرکت و کاردارند.

تبلیغات

به‌طور‌کلی کلمه هیبرید (Hybrid)، به معنای مرکب یا ترکیب دو عنصر متفاوت است. گاهی خودروهای هیبریدی با خودروهای برقی اشتباه گرفته می‌شوند؛ در خودروهای هیبریدی دو موتور بنزینی (یا دیزل) و الکتریکی مکمل یکدیگرند. این در صورتی است که خودروهای برقی فقط موتور الکتریکی دارند.

خودروی هیبریدی


در خودروهای هیبریدی، موتور بنزینی معمولاً کوچک‌تر است. کوچک بودن موتور بنزینی به این معنی است که سوخت کمتری مصرف می‌کنند، سبک‌تر هستند و فقط برای حالت شتاب گرفتن و بالا رفتن از سربالایی به کمک موتور برقی خودروی هیبریدی می‌آیند. این در صورتی است که موتورهای حجیم‌تر، سیلندرهای بزرگ‌تر دارند و درنتیجه باعث ایجاد وزن بیشتر و لذا مصرف سوخت بالاتر می شود.

  سه گونه ی اصلی خودروهای هیبریدی این فرآیند را با کمی تفاوت اجرا می کنند که در ادامه به طور خلاصه با هر کدام از آنها آشنا خواهید شد.

  •  خودروی هیبریدی که به وسیله ی موتور احتراقی و انرژی حاصل از آن شارژ می شود.
  •  خودروی هیبریدی که انرژی مورد نیاز جهت ذخیره در باتری ها را از طریق جذب انرژی حاصل از ترمز خودرو به دست می آورد.
  •  خودروی هیبریدی که به صورت مستقل و از درگاه های برق مخصوص شارژ می گردد.

خودروهای هیبریدی با کمک موتور الکتریکی خود، انرژی جنبشی هدررفته در هنگام ترمزگیری را بصورت الکتریسیته در باتری‌ها ذخیره کرده و مجدداً از آن استفاده می‌کنند.


همچنین در این مدل خودرو، موتور بنزینی  همیشه روشن نیست؛ به‌طور مثال هنگام پارک کردن یا توقف در ترافیک یا پشت چراغ‌قرمز، موتور خاموش شده و موتور الکتریکی فعال و روشن باقی می‌ماند، درنتیجه سوخت کمتری مصرف‌ و آلودگی کمتری تولید می‌شود.

خودروی هیبریدی چیست

مدیریت تغییر حالت حرکت، بین موتور بنزینی و موتور الکتریکی در شرایط مختلف رانندگی و جاده، کاملاً هوشمند بوده و توسط کامپیوتر مرکزی خودرو کنترل می‌شود.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟


انواع تکنولوژی خودروهای هیبریدی

برای آن که کمی تخصصی تر این خودروها را بشناسید، شما را با ۴ گونه ی اصلی، بیشتر آشنا می کنیم


پلاگین هیبریدی

اولین گروه که مجموعه ای کاملا اختصاصی است و تنها از طریق شارژ برقی با سوکت های مخصوص، انرژی خود را به دست می آورد، نوع پلاگین هیبریدی نام دارد. تقریبا بهترین و جدیدترین خودروهای هیبریدی از این گروه می باشند. در اصطلاح به خودروهای هیبریدی پلاگین ( PHEV ) می گویند. در این گروه، خودرو می توان به صورت مستقل و ترکیبی از هر دو سوخت استفاده کند. این گروه نسبت به ۳ گروه دیگر مزایا و سازگاری بیشتری دارد.

هیبریدی سری

خودروهای هیبریدی سِری ابتدا بر روی مصرف انرژی الکتریکی حساب می کنند و به همین دلیل از تمامی انواع مختلف خودروی هیبریدی، میزان آلایندگی کمتری دارند. این خودروها تنها در هنگام اتمام شارژ باتری از موتور احتراقی بهره می گیرند. اما مشکل جایی است که به علت همین نوع عملکرد، آنها مجبورند باتری هایی بسیار بزرگتر از سایر گونه ها داشته باشند.

هیبریدی موازی

برعکس نوع سری، این گونه از خودروی هیبریدی به صورت پیش فرض، از موتور احتراقی کمک می گیرد و زمانی موتور الکتریکی به کار می افتد که خودرو نیازمند دریافت توان بیشتر باشد.

این نوع کارکرد بدان معنا نیست که در این خودروها همواره می بایست از سوخت فسیلی استفاده کنید؛ اما در تکنولوژی خودروهای هیبریدی موازی، شما در هنگام استفاده از موتور الکتریکی، با محدودیت مسافت بیشتری مواجه هستید. البته این گروه نیز بسیار محبوب بوده و تکنولوژی های پیچیده و بسیار پیشرفته ای جهت مدیریت استفاده از منابع انرژی خود دارند.


سیستم هیبریدی ملایم

این سبک از خودروهای هیبریدی، محدودترین اما جذاب ترین گروه هستند. خودروسازان خودروهای سوپر اسپرت به تازگی از این تکنولوژی خودروهای هیبریدی استفاده کرده اند.

جالب است بدانید فِراری یک خودروی فوق العاده جذاب و سریع در این گروه دارد. این سیستم تماما بر پایه ی انرژی فسیلی کار می کند و موتور الکتریکی و باتری های بسیار کوچک آن در جهت شتاب دهی و افزایش قدرت موتور نیرومند احتراقی آنها است. در این سری، خودرو نمی تواند تنها با استفاده از موتور الکتریکی حرکت کند.


در دوره ای که واردات خودرو به کشور آزاد بود برخی از نمایندگی خودروسازان بزرگ اقدام به واردات انواع خودروهای هیبریدی از برندهای مختلف به بازار ایران کردند. که در این مطلب به برخی از آنها اشاره می شود

تویوتا پریوس

این خودرو که با ظاهر متفاووت به بازار ایران آمد به عنوان پرچمدار خودروهای هیبردی ژاپنی در ایران مطرح است.
موتور بنزینی تویوتا پریوس هیبرید ۱۸۰۰ سی سی حجم و قابلیت تولید ۱۱۰ اسب بخار را داراست و در ترکیب با موتور برقی ماشین در مجموع ۱۲۱ اسب بخار قدرت را در اختیار راننده ماشین قرار می دهد.

خودروی هیبریدی


مجموع گشتاور تولیدی موتور برقی و بنزینی تویوتا پریوس در ترکیب با یکدیگر ۱۴۱ نیوتن متر گشتاور است. تویوتا پریوس استاندارد آلایندگی یورو ۶ را پاس کرده است. این خودرو در سیکل ترکیبی ۱۰۰ کیلومتر تنها به حدود ۵ لیتر بنزین نیاز دارد. یک گیربکس CVT یا دنده متغیر وظیفه انتقال قدرت تویوتا پریوس به چرخ های ماشین را داراست.
تویوتا پریوس در بازار ایران در تیپ های ۲ ، ۳ و تیپ C موجود است.

تویوتا کمری XLE

دومین خودروی هیبردی تویوتا در ایران است که استقبال خوبی نیز از آن در بازار شده است.
ظاهر تویوتا کمری هیبرید ۲۰۱۸ شباهت بسیار زیادی به تویوتا آریون نسل جدید دارد. تویوتا کمری هیبرید در بازار دارای رقبایی مانند هیوندای سوناتا هیبرید و کیا اپتیما هیبرید است. این ژاپنی برقی – بنزینی در کلاس خودروهای خانوادگی قرار دارد که از کیفیت بالاتری نسبت به بقیه رقبا برخوردار است.

خودروی هیبریدی


در تویوتا کمری هیبرید مدل ۲۰۱۸ از یک موتور ۲٫۵ لیتری چهار سیلندر همراه با یک موتور الکتریکی و یک باتری برای پیشرانه استفاده شده است. این موتور۴ سیلندر میتواند ۱۵۶ اسب بخار ایجاد کند.

هیوندای سوناتا ۲۰۱۸ هیبرید

هیوندای سوناتا خودرویی است که در بازار ایران طرفداران زیادی دارد . سوناتا با نسل ششم و تولید بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ وارد جاده های ایران شد. این خودرو در ایران با کد YF و در سال ۲۰۱۵ با کدLF که چهره جذاب تر و مدرن تری داشت، توانست نظر قشر جوان را جلب کند.

هیوندای در مدل سوناتا ۲۰۱۸ زبان طراحی خود را عوض کرد و به جای استفاده از خطوط شکسته و تهاجمیسبک اروپایی را مد نظرقرارداد.

خودروی هیبریدی

هیوندای سوناتا هیبرید پیشرانه ۲ لیتری ۴ سیلندر دارد که با بطری های پلیمری ترکیب شده است. سوناتای هیبرید از دو پیشرانه بنزینی – الکتریکی استفاده می کند که موتور بنزینی قادر به تولید ۱۵۴ اسب بخار توان و ۱۹۰ نیوتن‌متر گشتاور است.

یکی از نکات مثبت سوناتا هیبرید سیستم بازیابی انرژی ترمزگیری است که به شارژ سریع تر باطری های موتور برقی ماشین کمک میکند . سوناتا هیبرید از یک گیربکس ۶ سرعته شیفت ترونیک استفاده میکند.
هیوندای سوناتا هیبرید در سه تیپ GL، GLS و GLS PLUS در بازار موجود است.


میتسوبیشی اوتلندر phev

میتسوبیشی اوتلندر phev جدیدترین محصول کمپانی ژاپنی میتسوبیشی در کشورمان است. شاید بهتر است بگوییم میتسوبیشی اوتلندر phev اولین شاسی بلند ۷ نفره هیبریدی فول سایز است که با مصرف سوخت میانگین حدود ۶ لیتر بسیار کم اشتهاتر از نسخه بنزین سوز است.

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟ /آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

میتسوبیشی اوتلندر phev دارای دو موتور است که یکی بنزینی ۲۰۰۰ سی سی با توان خروجی ۱۴۰ اسب بخار و یک موتورالکتریکی که ۸۰ اسب بخار قدرت دارد در مجموع این خودرو ۲۲۰ اسب بخار قدرت تولید میکنند.

خودروی میتسوبیشی Phev با باتری ۱۲ کیلووات ساعتی، قادر به طی مسافت ۵۲ کیلومتر است.
لکسوسNX300H

یکی از پیشرفته ترین خودروهای شاسی بلند لکسوسNX300H است این خودروی شاسی بلند به سبب ویژگی های ظاهری و فنی از محبوبیت خاصی برخوردار است .

کیا اپتیما هیبریدی

کیا اپتیما یکی از سدان های سایز متوسط پر طرفدار و پر فروش در ایران است که برای اولین بار اطلس خودرو نمونه هیبریدی کیا اپتیما را با مدل ۲۰۱۸ معرفی کرده است.

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟ /آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

از سال ۲۰۱۱ یعنی نسل سوم کیا اپتیما ، نمونه هیبریدی معرفی شد و کیا اپتیما هیبریدی که به ایران ورود پیدا می کند نسل چهارم است که از سال ۲۰۱۶ وارد بازار شده است.


کیا اپتیما هیبرید در بخش فنی کاملاً مشابه دوقلو غیر همسان خودش یعنی هیوندای سوناتا هیبریدی است و این یعنی کیا اپتیما هیبریدی از یک پیشرانه ۲ لیتری بنزینی که در ترکیب با یک موتور برقی که با بطری پلیمر لیتیوم ۱٫۶ کیلوواتی تغذیه میشود تولید نیرو می کند و این میزان نیرو توسط یک گیربکس ۶ سرعته تیپ ترونیک به چرخ های جلو کیا اپتیما هیبرید منتقل می شود.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

تویوتا CH-R هیبریدی


تویوتا CHR تنها کراس‌اوور کوچک بازار خودرویی کشور محسوب می‌شود که به پیشرانه هیبرید مجهز شده است و از این نظر هیچ رقیبی برای آن وجود ندارد.

این خودرو در دو نسخه HV و TURBO و در ۴ تیپ Dynamic، Premium، Lounge و Icon در بازار داخلی عرضه می‌گردد که در این میان Icon ساده‌ترین و Dynamic کامل‌ترین تیپ این خودرو محسوب می‌گردد

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟ /آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

پیشرانه استفاده‌شده برای نمونه HV کاملاً مشابه پیشرانه نصب‌شده بر روی تویوتا پریوس است؛ به این صورت که این خودرو علاوه بر پیشرانه بنزینی ۱۷۹۸ سی‌سی به یک پیشرانه الکتریکی نیز مجهز شده است که درمجموع ۱۲۲ اسب بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کنند.

BMW i8

BMW i8  یکی از خودروهای جنجالی بازار ایران بود که بعد از ورود تا مدتی شماره گذاری نشد. طراحی منحصر به فرد در کنار تکنولوژی بالای ساخت این خودرو، ظاهر آن را کاملا متمایز جلوه می دهد.

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟ /آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

آی ۸ از یک موتور بنزینی ۳ سیلندر توربو شارژ در کنار یک موتور برقی استفاده می کند که مجموع قدرت تولید شده توسط این دو نیروی محرکه به ۳۶۰ اسب بخار می رسد که شتابی کمتر از ۴٫۵ ثانیه را برای این خودرو رقم می زند.

——————————-

 
  
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .  

  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

ایده پارت

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

ایده نگر

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

اینه پیشگام

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

 
 انلاین شاپ الماس پور     

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

تاریخچه شمع

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

همه چیز درباره شمع خودرو

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

معرفی شغل مکانیک خودرو

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

چرا خودروی ما داغ می کند؟

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

شستشوی انژکتور

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

استارت خوردن و علت روشن نشدن ماشین

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

نگهداری موتور xu7

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

اشتباهات رایج مکانیک ها

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

همه چیز درمورد ضدیخ

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

آشنایی با دسته موتور خودرو

علت کم جون شدن ماشین

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

نشتی روغن هیدرولیک

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

انتخاب باتری مناسب خودرو

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

نکات نگهداری خودرو

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

مراحل تست پمپ بنزین

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

تست و تعویض پمپ بنزین ماشین

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

انواع صدای ماشین و علت ان

کاربرد درب سوپاپ و واشر درب سوپاپ چیست

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

روغن سوزی موتور خودرو

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

علت و علائم خرابی شمع خودرو

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

چرا وقتی ترمز میکنم ماشین خاموش میشه یا کم جون میشه؟

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

جلوگیری از دزدی و سرقت خودرو

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

کوئل خودرو و عیب یابی

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

شایع ترین ایرادات خودرو

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

باتری خراب است یا دینام؟

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

همه چیز در مورد تسمه تایم و زنجیر تایم

علت خروج اب از اگزوز

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

از بین بردن خراش‌های روی ماشین

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

اصول نگهداری از خودرو

عیب یابی استپر موتور

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

انواع پمپ بنزین خودرو

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

ترموستات و مشکلاتش

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *