📰 سیستم ایمنی جدیدی توسط کمپانی بوش تدارک دیده شده که در صورت تصادف یک خودرو برقی، با فعال‌سازی چند انفجار کوچک، سیم کشی خودرو را متلاشی کرده و ارتباط باتری با دیگر اجزای خودرو را قطع می‌کند. این سیستم برای سرنشینان فرصت خارج شدن از شوک حادثه و فرار از صحنه تصادف را مهیا می‌کند.

از دیگر مزایای این سامانه ایمنی جدید، قطع ارتباط الکتریکی تمام بخش‌های درونی خودروست، بنابراین امکان برق گرفتگی برای سرنشینان خودرو وجود ندارد. این سیستم، عملکرد مشابهی با سوئیچ اینرسی در یک خودرو با موتور درون سوز ارایه می‌دهد. سیستم اینرسی، در هنگام وقوع حادثه، جریان سوخت خودرو را متوقف کرده و موتور را خاموش می‌کند. قسمت سخت افزاری این سیستم، از میکروچیپ بوش بهره می‌برد که در کیسه‌های هوا از آن استفاده شده است و فرآیندی مشابه را مدیریت می‌کند.

صحبت از انفجار مخازن سوخت و کیسه‌های هوا در خودروهای معمولی، بسیار طبیعی است. اما تاکنون راهکار مشابهی برای خودروهای برقی وجود نداشته و به خصوص با توجه به آن‌که باتری‌های این خودروها، در مواقع تصادف بسیار حساس هستند، بوش این ایده را در سطح خودروهای برقی پیاده کرده و این سیستم را پیروفیوز یا سوئیچ ایمنی پیروتکنیکی نام نهاده است.

بوش خودرو برقی

هنگامی که سنسورهای سیستم پیروفیوز تشخیص دهند تصادفی رخ داده است، با استفاده از شارژرهای انفجاری مینیاتوری، چهار انفجار کوچک و کنترل شده ایجاد می‌کنند که موجب قطع شدن ارتباط میان باتری ولتاژ بالا و سایر تجهیزات برقی خودرو می‌شود. تخلیه جریان الکتریکی در سراسر قسمت‌های بدنه خودرو، موجب می‌شود که سرنشینان از خطر برق گرفتگی محفوظ بمانند و با خاطری آسوده نسبت به خروج از خودرو اقدام کنند.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   تسلاموتورز با ارزش‌ترین خودروساز آمریکا شد

با وجود آن‌که گفته شد عملکرد سیستم پروفیوز بوش، مشابه سیستم اینرسی در خودروهای بنزینی است، اما یک تفاوت کوچک میان این دو سیستم وجود دارد. برخلاف سیستم اینرسی، نمی‌توان به سادگی و با استفاده از یک دکمه، کل فرآیند را به صورت عکس طی کرد و مجددا سیستم سوخت‌رسانی را فعال نمود. علاوه برآن، پروفیوز بوش تنها اتصالات میان باتری و سایر تجهیزات الکتریکی را قطع می‌کند، و کاری در خصوص ذخیره انرژی باتری‌ها انجام نمی‌دهد، از این رو باتری‌ها همچنان مستعد وقوع انفجار هستند و در صورت ایجاد ترک و شکستگی در پکیج باتری‌ها، آتش سوزی رخ خواهد داد. با این وجود، به گفته بوش، استفاده خودروسازان از این سیستم ایمنی، موجب به حداقل رساندن خطر آتش سوزی و انفجار برای سرنشینان خودروهای برقی خواهد شد.

منبع: CAR and DRIVER

******************************* *******************************
برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود نگاهی به صنعت خودرو

پخش الماس پور

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود نگاهی به صنعت خودرو

بازرگانی الماس پورانلاین شاپ الماس پور
       

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *