یکی از سؤالات بزرگی که در ذهن خریداران هنگام خرید خودرو شکل می‌گیرد، این است که موتور توربو بهتر است یا تنفس طبیعی؟ در ادامه قصد داریم به این سؤال پاسخ دهیم.
در چند دههٔ گذشته به دلیل وضع قوانین سخت‌گیرانه‌تر آلایندگی، پیشرانه‌های توربوشارژ در سراسر جهان بسیار متداول شده‌اند تا جایی که امروز در بین خودروهای روز جهان کمتر مدلی را می‌توان پیدا کرد که از این تکنولوژی بی‌بهره باشد.

به گزارش پدال، در کشورمان هم در اواسط دههٔ ۹۰ شمسی، سورن توربو به‌عنوان اولین خودروی داخلی توربوشارژ به بازار آمد تا خودروسازان داخلی هم پس از سال‌ها تأخیر با رویهٔ جهانی همگام شوند؛ اما آیا واقعاً موتور توربو از تنفس طبیعی بهتر است؟ در ادامه ابتدا با توربوشارژر آشنا خواهیم شد و سپس به این سؤال پاسخ خواهیم داد.
توربوشارژر چیست؟
پیشرانه خودرو از طریق ترکیب سوخت و هوا کار می‌کند و بنابراین، هوا یکی از اصلی‌ترین نیازهای موتور محسوب می‌شود. در پیشرانه‌های معمولی، هوای موردنیاز موتور از طریق مکشی که با حرکت پیستون‌ها به سمت پایین ایجاد می‌شود تأمین خواهد شد و این هوا با فشار طبیعی جو وارد موتور می‌شود.

به این موتورها که هنوز در بسیاری از خودروهای کشورمان می‌بینیم، موتور تنفس طبیعی گفته می‌شود؛ اما اگر به موتور خودرو هوای بیشتری رسانده شود، راندمان آن افزایش پیدا خواهد کرد و می‌تواند بدون نیاز به افزایش حجم موتور، قدرت بیشتری تولید کند. این کاری است که توسط توربوشارژر انجام می‌شود؛ به‌عبارت‌دیگر، توربوشارژر قطعه‌ای است که هوای بیشتری از فشار طبیعی جو را به موتور پمپاژ می‌کند.
شیوه کار توربوشارژر
توربوشارژر از دو بخش اصلی شامل توربین و کمپرسور تشکیل شده است. این دو قسمت از طریق یک شافت به هم متصل هستند. توربین توربوشارژر بر سر راه گازهای خروجی اگزوز قرار می‌گیرد و با نیروی این گازها به چرخش درمی‌آید و سپس کمپرسور را به چرخش درمی‌آورد.

تبلیغات

چرخش کمپرسور نیز هوای بیشتری را به داخل موتور پمپاژ می‌کند و این هوای بیشتر با سوخت ترکیب شده و باعث افزایش قدرت و راندمان موتور می‌شود؛ به‌عبارت‌دیگر، در یک توربوشارژر، توربین به منیفولد دود متصل است و کمپرسور به منیفولد هوا. از این طریق، با استفاده از نیروی گازهای پرفشار اگزوز می‌توان هوای بیشتری به موتور رساند.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   تولید نخستین خودروی برقی لامبورگینی

البته با توجه به دمای بسیار بالای گازهای خروجی موتور، در بسیاری از موتورهای توربو از یک سیستم خنک‌کننده به نام اینترکولر هم استفاده می‌شود که با کاهش دمای هوا، مانع از بالا رفتن دمای کلی موتور و توربوشارژر می‌شود. همچنین اینترکولر باعث می‌شود هوای خنک‌تری وارد موتور شود که چگالی بیشتری دارد.
تاریخچه توربوشارژر
توربوشارژرها تقریباً از همان سال‌های ابتدایی اختراع پیشرانه درون‌سوز وجود داشته‌اند اما دهه‌ها طول کشید تا از آن‌ها در خودروهای سواری استفاده شود. تولد توربوشارژر به سال ۱۹۰۵ و ثبت اختراع یک مهندس سوئیسی بنام «آلفرد بوچی» بازمی‌گردد.

وی اولین نمونه آزمایشی توربوشارژر خود را در سال ۱۹۱۵ تکمیل کرد و چندین سال بعد با موفقیت آن را روی پیشرانه دیزلی ۱۰ سیلندر دو کشتی مسافربری بزرگ آلمانی نصب کرد. در جنگ جهانی دوم نیز از توربوشارژرها در موتور هواپیماهای مختلف استفاده شد. اولین استفاده از توربوشارژر در وسایل نقلیه جاده‌ای نیز در اوایل دهه ۳۰ توسط شرکت کامیون‌سازی سوئیسی سائورر انجام گرفت.

چالش اصلی استفاده از توربوشارژر در خودروهای سواری اندازه بزرگ آن بود اما در طول دهه ۵۰ خودروسازان توانستند این قطعه را به‌اندازه کافی کوچک کنند که امکان نصب روی موتور خودرو را داشته باشد. اولین خودروی توربوشارژ تولیدی جهان، الدزمبیل جت‌فایر بود که در سال ۱۹۶۲ معرفی شد اما به دلیل مشکلات مختلف، نتوانست موفق عمل کند و پس از تنها یک سال تولید آن خاتمه پیدا کرد. سپس در دهه ۷۰ میلادی خودروسازانی مثل بی‌ام‌و، پورشه و مرسدس بنز سراغ توربوشارژر رفتند و این قطعه رفته‌رفته متداول‌تر شد.
مزیت‌های موتور توربو
اصلی‌ترین مزیت توربوشارژر همان‌طور که اشاره شد، افزایش قدرت بدون نیاز به افزایش حجم موتور است. همچنین موتور توربو این قدرت را با مصرف سوخت و آلایندگی کمتری نسبت به موتورهای تنفس طبیعی ارائه می‌کنند. یکی دیگر از مزیت‌های موتورهای توربو خود را در ارتفاع‌های بالا نشان می‌دهد.

هرچه ارتفاع از سطح دریا بیشتر شود، فشار هوای جو کمتر می‌شود و به همین دلیل خروجی موتورهای تنفس طبیعی کاهش پیدا می‌کند اما در موتورهای توربو با افزایش ارتفاع، کاهش خروجی رخ نخواهد داد یا خیلی کمتر خواهد بود.
معایب موتور توربو
یکی از اصلی‌ترین مشکلات این پیشرانه‌ها، تأخیر توربو است. ازآنجایی‌که توربوشارژر نیرو لازم برای چرخاندن کمپرسور را از گازهای اگزوز می‌گیرد، زمانی که دور موتور پایین است و فشار گازهای اگزوز کم است، توربوشارژر کارایی نخواهد داشت. به همین دلیل، در خودروهای توربو در آغاز حرکت تأخیری در تحویل قدرت احساس می‌شود که به آن تأخیر توربو گفته می‌شود.

البته در توربوشارژرهای جدید این تأخیر بسیار کمتر شده و حتی در برخی خودروها با بهره بردن از تکنولوژی‌های جدیدی مثل توربوشارژرهای هندسه متغیر و توربوهای برقی، تأخیر کاملاً از بین رفته است.

یکی دیگر از مشکلات موتورهای توربو اما استهلاک بالاتر و حساسیت به شرایط نگهداری است. ازآنجایی‌که موتورهای توربو قطعات بیشتری دارند و با فشار بیشتری کار می‌کنند، نیازمند رسیدگی و مراقبت بیشتری مثل استفاده از بنزین و روغن باکیفیت خواهند بود. همچنین به دلیل پیچیدگی بیشتر موتورهای توربوشارژر، تعمیر آن‌ها سخت و پردردسر است.

موتور توربو بهتر است یا تنفس طبیعی؟
پاسخ دادن به این سؤال به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد. اگر کشورهای پیشرفته‌ای مثل آمریکا و اروپا را در نظر بگیریم، موتور توربو بهتر خواهد بود زیرا در این مناطق، خودروها معمولاً باکیفیت و ساخت شرکت‌های معتبر هستند و همچنین کیفیت بنزین و روغن هم بالا است؛ بنابراین، در این کشورها می‌توان بدون نگرانی از دردسرهای توربوشارژر، از موتورهای توربو استفاده کرد و از مزیت‌های آن‌ها بهره برد. به همین دلیل است که هم‌اکنون در اروپا کمتر خودرویی را می‌توان با موتور تنفس طبیعی پیدا کرد.
اما در کشورمان شرایط کاملاً متفاوت است. در اینجا به موتورهای توربوشارژ خودروسازان داخلی مثل EF7 اعتمادی نیست و می‌تواند مشکلات فنی زیادی را به دنبال داشته باشد. همچنین کیفیت بنزین کشورمان هم بسیار پایین است درحالی‌که موتورهای توربو به بنزین اکتان بالایی نیاز دارند؛ بنابراین، باید به دنبال بنزین سوپر باشید که همیشه و همه‌جا پیدا نمی‌شود و درنتیجه باید سراغ مکمل‌های بنزین اکتان بوستر بروید که یافتن نمونه‌های باکیفیت و مناسب آن دشوار است.

علاوه بر این، موتورهای توربوشارژ خودروهای چینی هم هرچند شاید کیفیت بالاتری نسبت به نمونه‌های داخلی داشته باشند اما در صورت بروز مشکل، هزینه‌های تعمیرات سنگینی را به دنبال خواهند داشت؛ بنابراین، با توجه به شرایط کشورمان، باید گفت در اینجا هنوز موتورهای تنفس طبیعی انتخاب بهتری خواهند بود اما ازآنجایی‌که قدرت قوی‌ترین موتورهای تنفس طبیعی در خودروهای صفرکیلومتر بازار ایران به ۱۲۰ اسب بخار هم نمی‌رسد، اگر خواهان قدرت بیشتری باشید چاره‌ای جز انتخاب خودروهای توربو نخواهید داشت.
موتور توربو در سوپراسپرت‌ها
یکی از موضوعات بحث‌برانگیز طی چند سال اخیر، فراگیری توربوشارژر در سوپراسپرت‌ها است. در این خودروها ازآنجایی‌که پاسخگویی فوری موتور بسیار اهمیت دارد، پیشرانه‌های تنفس طبیعی گزینه‌های بهتری هستند. همچنین این موتورها صدای بهتری از همتایان توربوی خود داشته و دورگیری سریع‌تر و بالاتری دارند.

به همین دلیل است که خودروسازانی مثل لامبورگینی در روئلتو و پورشه در ۹۱۱ GT3 همچنان به موتورهای تنفس طبیعی پایبند مانده‌اند. بااین‌وجود، به دلیل قوانین سخت‌گیرانهٔ آلایندگی و محدودیت موتورهای تنفس طبیعی در تولید قدرت و گشتاور بالا، اکثر سازندگان سوپراسپرت سراغ موتورهای توربو رفته‌اند که البته مزیت‌های بزرگی مثل فراهم کردن شتاب و کشش فوق‌العاده را به دنبال دارند.

همچنین میتوانید مطالعه کنید :   ویکوو کاپکا؛ یادگار جسورانه صنعت خودرو!
 
  
  نظربده مسابقه‌ای است برپایه نظرات، تجربیات و دانش ارزشمند شماست کاری که باید در این مسابقه انجام دهید ، این است که مطالب مختلف را مطالعه کنید و دیدگاه خود را درباره آن موضوع در بخش نظرات در پایین همان مطلب، به اشتراک بگذارید . شما با هر نظری که در سایت به ثبت می‌رسانید، امتیاز می‌گیرید و هر امتیاز دارای کد تخفیف خرید از فروشگاه و هدیه رایگان می باشد .  

  •  
  •  
  • پایان پیام

برندهای موجود

پخش واترپمپ ایران گداخت

برندهای موجود

پخش انواع دیسک و صفحه والئو فرانسه

برندهای موجود

پخش محصولات سمن شیمی

برندهای موجود

امید فنر

برندهای موجود

وایرشمع بوجیکورد

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت سامفر

برندهای موجود

توزیع تسمه ها و کیت های تایم پاورگریپ ، گیتس

برندهای موجود

پخش قطعات و لوازم جلوبندی خودرو رفیع نیا

برندهای موجود

پخش محصولات جلوبندی لاهیجان

برندهای موجود

پخش انواع جک خودرو مددرویان

برندهای موجود

پخش محصولات گروه کارخانجات لاستیک سازی گیلان

برندهای موجود

کیت کلاچ ( دیسک و صفحه ) سکو

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مارپیچ باختر MBC

برندهای موجود

پخش کمک فنر های کوشاوران KDS

برندهای موجود

شرکت NGK ژاپن

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت اتحاد موتور ( امکو )

برندهای موجود

گارانتی محصولات عرضه شده

برندهای موجود

پخش الماس پور

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت بتا سرامد

برندهای موجود

تسمه تایگر

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین خودرو با برند bpco ( بی پی کو )

برندهای موجود

اکسل روئین صنعت

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ام دبلیو اچ mwh

برندهای موجود

بازرگانی الماس پور

برندهای موجود

پخش کابل های کنترلی خودرو و دستگاه های شیشه بالابر شرکت سبزوار PKC ( پیشرو کابل سبزوار )

برندهای موجود

اسپری انژکتور و محصولات نگهداری خودرو STP

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت مهرتابش

برندهای موجود

پخش شمع اورجینال رنو

برندهای موجود

پخش محصولات گوهر قطعه پارسیان

برندهای موجود

پخش اسپری انژکتور ام طوسی ( mtoosi )

برندهای موجود

نماینده و پخش لامپ عقاب کره

برندهای موجود

پخش محصولات دستگاه های شیشه بالابر شرکت صنعتی ابری

برندهای موجود

نماینده و پخش محصولات امیرنیا

برندهای موجود

مرکز پخش عمده کمک فنر کوشاوران ، kds

برندهای موجود

پخش محصولات سوخت اما

برندهای موجود

هرینگتون

برندهای موجود

پخش واترپمپ پارسیان

برندهای موجود

نماینده و پخش لنت های G.S.S

برندهای موجود

برند بوش bosch و همه چیز درباره ان

برندهای موجود

اینه کاوج

برندهای موجود

پخش شمع سوزنی NGK معرفی شمع جی پاور ۷۰۹۲

برندهای موجود

پخش جعبه فرمان های مارپیچ باختر mbc

برندهای موجود

پخش فنر لول های شرکت AGU

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایمن تک پیشرو

برندهای موجود

عرضه تسمه دانگیل کره

برندهای موجود

شما بگویید چه برند و کالایی نیاز دارید

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ارال تک

برندهای موجود

پخش و فروش لنت پارس

برندهای موجود

پخش ترموستات های باباپارت

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع PMQ تحت لیسانس Autolite

برندهای موجود

نماینده و عاملیت توزیع لنت ترمز gss با مهر استاندارد ایران

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت شتابکار

برندهای موجود

ایران کاربراتور

برندهای موجود

پخش محصولات و پمپ بنزین های شرکت مادپارت

برندهای موجود

سنسور اکسیژن NTK ژاپن

برندهای موجود

اسپری انژکتور شوی گانک

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت ایران پژوهش

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت همتک

برندهای موجود

پخش لوازم یدکی خودرو چکاد

برندهای موجود

پخش کیت کلاچ پراید پی اچ سی والئو آبی (PHC Valeo) ساخت کره

برندهای موجود

بلبرینگ های FAG – بهترین کیفیت و قیمت

برندهای موجود

نماینده و پخش کننده شمع KLG

برندهای موجود

زمان فنر

برندهای موجود

دیسک و صفحه کلاج لوک المان

برندهای موجود

پخش محصولات شرکت رادیکال

برندهای موجود

پخش پمپ بنزین های راویان نور ، دقایق فن

 
 انلاین شاپ الماس پور     

جعبه فرمان چیست و چه وظیفه‌ای دارد ؟

زمان تعویض روغن های ترمز، هیدرولیک و گیربکس

اطلاعاتی در مورد سیبک فرمان خودرو و کاربرد ان

بلایی که بنزین معمولی سر خودرو‌ می‌آورد

نکاتی در مورد نگهداری خودرو

۵ دلیل واضح برای تعویض دیسک و صفحه کلاچ خودرو

علائم خرابی سیستم فرمان هیدرولیک خودرو پراید ، پژو ۴۰۵ ،سمند ، پژو ۲۰۶ ،رنو تندر

باز کردن و بستن پمپ بنزین ۲۰۶

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد ؟

دستگاه ها و تجهیزات لازم جهت راه اندازی اتوسرویس تعویض روغنی و آپاراتی

همه چیز درمورد ضدیخ

نشانه های مهم ضعیف شدن لنت ترمز

دستگاه شیشه بالابر خودرو چیست و چه ویژه‌گی هایی دارد ؟

آموزش تعویض ماهک دنده پژو ۴۰۵ ، سمند ، پژو ۲۰۶ و زانتیا

از صفر تا صد اسپری انژکتور شور و نحوه استفاده از ان

کوئل خودرو و عیب یابی

چرا پیشرانه‌ها ضربه‌ (ناک) می‌زنند

انواع پمپ بنزین خودرو

انتخاب باتری مناسب خودرو

علائم و تست خرابی پمپ بنزین انواع ماشین

شیر فرمان یا شیر هیدرولیک چیست و چه وظایفی دارد؟

نحوه صحیح آب بندی کردن خودروی صفر

مهمترین مشخصه های روغن موتور مناسب برای خودرو

چرا خودروی ما داغ می کند؟

روش‌های تست شمع خودرو چگونه است؟

مراحل راه‌اندازی فروشگاه لوازم یدکی

مشکلات انژکتورها و نحوه بررسی و رفع آنها

شناسایی شمع اکیوم اصلی و تقلبی در بازار

اهمیت نگهداری ، قطعات یدکی خودرو

نکات و توصیه های مهم برای نگهداری انواع خودرو ها

راه اندازی مغازه ی تعویض روغنی | درآمد و معایب تعویض روغنی

استپر موتور چیست و نشانه‌ خرابی استپر موتور خودرو چیست ؟

جعبه فرمان چیست و دقیقا چه کار می کند؟

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) پژو۲۰۶ و رانا

چرا ماشین دیر روشن می شود؟

مراحل تست پمپ بنزین

اشتباه اکثر رانندگان ایرانی موقع پر کردن باک بنزین

همه چیز درباره شمع خودرو

دلیل عطسه و صدای انفجار در هواکش

مکانیکی به زبان ساده؛ چگونه بدون دانش تخصصی عیب خودرو را کشف کنیم؟

تفاوت لنت ترمز جلو و عقب خودرو در چیست؟

سیم کلاچ رگلاژ اتوماتیک یا رگلاژ دستی ؟

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس دستی و اتوماتیک

نگهداری و سرویس دوره ای خودرو

نکاتی که در مورد علائم نیم سوز شدن پمپ بنزین باید بدانید!

نشانه هایی که خرابی پمپ بنزین خودرو شما را هشدار می دهد

تاریخچه شمع

بهترین روش های کاهش مصرف سوخت خودرو

نگهداری خودرو نیازمند توجه به چه نکاتی است؟

لیست و جداول عیب یابی سیستم های مختلف خودرو

نکاتی ساده جهت خنک تر کردن کولر خودرو

نحوه ی خاموش کردن چراغ آچار(سرویس) سمند EF7

دلیل آب کم کردن خودرو چیست؟

شناسایی شمع NGK تقلبی و اصلی

علائمی که خبر از خرابی و نیم‌ سوز شدن پمپ بنزین دارند

ماهک دنده چیه و چرا خراب میشه؟!

راهنمای خرید جک خودرو و معرفی انواع جک ماشین

بهترین روغن موتور بر اساس استاندارد گرانروی

اکسل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

شستشوی انژکتور

واتر پمپ ماشین و نحوه نگهداری از آن

اگر دهانه یا گًپ شمع تنظیم نباشد، چه بلایی سر ماشین می‌آید؟

آموزش نصب رله تقویت کننده شیشه بالابر پراید ، پژو ۴۰۵

معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن

علت ذوب شدن سر شمع خودرو

وظیفه پمپ بنزین خودرو + نشانه خرابی پمپ بنزین ماشین

۶ برند برتر شمع خودرو در ایران

معرفی ۱۵ هشدار برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودرو

در مورد شمع خودرو چه میدانید ؟

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟

تفاوت شمع پلاتینیوم و ایریدیوم

7 راه ساده و سریع جهت تشخیص شمع خراب خودرو

واتر پمپ چه نقشی در خودرو دارد؟

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

عیب یابی استپر موتور

نکات بسیار مهم درباره سیل رانندگی و خودرو

علت خروج اب از اگزوز

راه اندازی فروشگاه لوازم یدکی خودرو

علت صدای لق لق ، تق تق یا تقه مداوم در جعبه فرمان

نشتی روغن هیدرولیک

خلافی آنلاین/استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، پیام کوتاه ، تلفن

استپر چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

معرفی شغل مکانیک خودرو

عیب یابی سریع خودرو و تعمیر آن

نگهداری موتور xu7

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

نحوه انتخاب و خرید شمع موتور خودرو

اصول نگهداری از خودرو

چگونه مصرف سوخت و بنزین خودرو را کاهش دهید

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

تشخیص نوع خرابی شمع از روی شکل ظاهری شمع

انواع کمک‌فنر و کاربرد آن در خودرو

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟/آشنایی با خودروهای هیبریدی موجود در ایران (+جزئیات و عکس)

وقتی آمپر آب ماشین بالا رفت چه کنیم؟

ماهک گیربکس چیست و چگونه عمل می کند؟

تشخصیص صدای جعبه فرمان پژو ۴۰۵ و تست نشتی روغن

آشنایی با دسته موتور خودرو

اولین اقدام پس از روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

شستشو موتور خودرو ، بشوریم با نشودیم ؟

اشتباهات رایج مکانیک ها

با روش صحیح اضافه کردنِ آب رادیاتور آشنا شوید

علت و علائم خرابی شمع خودرو

نحوه تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ خودرو

روش‌های تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو کارکرده چیست؟

درباره فیلتر بنزین (صافی بنزین خودرو) و نشانه های کثیف بودن آن بخوانید.

زمان و دلایل تعویض روغن گیربکس های دستی و دیفرانسیل

آموزش روش های تعویض کاسه نمد و تعویض دنده

دلایل سوختن لامپ چراغهای خودرو و روشهای جلوگیری از آن

علت اصلی سفت شدن فرمان هیدرولیک چیست؟

علت نرسیدن برق به پمپ بنزین

هوزینگ دیفرانسیل گیربکس خودرو

فواید تنظیم موتور خودرو چیست ؟

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی خودرو

آیا ماشین دنده اتوماتیک دیسک و صفحه کلاچ دارد؟

تفاوت قطعات اصلی و غیراصلی لوازم یدکی خودرو

پمپ روغن یا اویل پمپ چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

آموزش تصویری نحوه تعویض شمع خودرو پراید – ۲۰۶ – سمند – تیبا – پژو پارس

تشریح کامل چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو

کمک فنر و عیب یابی کمک فنر خودرو

۷ مرحله برای شناسایی و تعمیر خودرو خود

قطع و وصل اتوماتیک پمپ بنزین

نکات نگهداری از گیربکس دستی خودرو

عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها

۱۰ دلیل رایج روشن شدن چراغ چک در خودروها

راهنمای خرید و انتخاب واترپمپ خودرو

باور غلط زیاد بودن شتاب خودرو با شمع چند الکترود اما باور صحیح بالا بودن عمر مفید شمع چند الکترود

تنظیم موتور با دستگاه دیاگ

چگونه شمع خودرو را تمیز کنیم؟

آموزش خاموش کردن چراغ سرویس در خودروهای داخلی

اهمیت شستشوی سیستم سوخت رسانی خودرو

سنسور اکسیژن و عملکرد ان

آموزش کامل تمیز کردن استپر موتور Steper خودرو

راهنمای خرید لاستیک دولتی به قیمت کارخانه

همه چیز در مورد تسمه تایم و زنجیر تایم

موقع خرابی ماشین در جاده چیکار کنیم؟ 14 اقدام حیاتی

شایع ترین ایرادات خودرو

علت چرب شدن شمع خودرو و نحوه رفع آن

چگونه از صفحه کلاچ خودرو خود مراقبت کنیم؟

روغن سوزی موتور خودرو

نکات نگهداری خودرو

چرا صدای پمپ بنزین نمیاد؟

آشنایی با روغن موتور و روغن سوزی خودرو

شمع خودرو چیست؟ عیب یابی تصویری شمع خودرو

منشا نشتی مایعات زیر خودرو چیست؟

اموزش تعمیر جلوبندی پراید

برداشتن کاتالیزور ماشین و معایب و مزایا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *